Leáll a mezőgazdaság, mert nincs gázolaj
A gazdák szerint gabonahiány alakulhat ki, ha minden így marad.
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége azt kéri a kormánytól, hogy a termelők soron kívül jussanak üzemanyaghoz hatósági áron, írja a hvg.hu.
Az üzemanyag-ellátás legnagyobb kárvallottai a mezőgazdasági termelők. Míg a benzinkutaknál a gázolaj ára literenként 480 forint, addig azok a gazdák, gazdálkodók, akik közvetlen beszállítótól szerzik be a gázolajat, napi árat, 600-700 forintot kötelesek fizetni
– közölte a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) szerdán. A szövetség szerint nem jutnak elegendő üzemanyaghoz és emiatt a megrendeléseket sem tudják teljesíteni.
A munkálatok már több gazdaságban is leálltak. Márpedig a mezőgazdaság nem olyan üzem ahol, amit ma nem végeznek el, elvégezhető majd három hét múlva. Ez az intézkedés egyértelműen és súlyosan veszélyezteti Magyarország élelmiszer-ellátásának biztonságát", tették hozzá. A MOSZ arra is felhívta a figyelmét, hogy a gazdák nem képesek a benzinkutaknál tankolni, mivel a mezőgazdásági gépek jelentős része nem mehet közutakra.
A MOSZ közleményében azt kéri a kormánytól és a MOL-tól, hogy a problémát soron kívül rendezze, a termelők soron kívül juthassanak hatósági áron gázolajhoz. Véleményük szerint gabonahiány alakul ki abban az esetben, ha a gazdák nem jutnak üzemanyaghoz.
A MOL reagált a MOSZ által felvetett problémákra a lap cikkének megjelenése után: "Magyarországon elegendő üzemanyag van, a MOL finomítói teljes kapacitással üzemelnek. A múlt héten tapasztalható megnövekedett üzemanyagkereslet okozta logisztikai problémák elhárítása folyamatos. Az üzemanyagot kiszállító MOLTrans kollégái a nap 24 órájában dolgoznak, hogy mihamarabb ki tudják szállítani a megrendelt árumennyiséget. Nagykereskedelmi partnereinket - köztük a mezőgazdasági vállalkozásokat is – a múlt héten tájékoztattuk róla, hogy átmeneti intézkedéssel gondoskodunk a regisztrált megrendelések teljesítéséről: először a már beérkezett megrendelésekre koncentrálunk. A vevőfuvaros kiszolgálásra azonban az átmeneti időszakban is lehetőséget biztosítunk, olyan esetekben is, ahol ez a szállítási mód a szerződésben nincs rögzítve."
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: MTI)