Lázár: Nehezen boldogulunk a multik megregulázásával, mert sok barátjuk van
Lázár János szerint Magyarországgal szemben támadások várhatók Brüsszel részéről. Az Európai Bizottság nyíltan kettős mércét alkalmaz Magyarországgal szemben. Ezt azzal magyarázta, hogy míg Ausztriát megdicsérte Brüsszel, mert az megállítja és – ha kell – igazoltatja is az uniós állampolgárokat, megszegve a szabad mozgás elvét, addig Magyarország büntetésben részül, mert meg akarja állítani a nem EU-s állampolgárok ellenőrizetlen belépését az Európai Unió területére.
A tárcavezető visszautasította, hogy a nemzetközi sajtó náci haláltáborokhoz hasonlítsa a szerb határon létrehozott tranzitzónát, mint mondta, mindent megtesznek, hogy méltó körülményeket teremtsenek – írja a Híradó.hu.
A Brexit óta egy politikai támadás is zajlik az európai szocialisták részéről Magyarország ellen – folytatta. Szerintük a magyar kormánynak és parlamentnek jogokat kellene leadni Brüsszel felé, jelentősen lemondva nemzeti szuverenitásáról. „Erre azonban a közép-európai országokkal közösen nemet mondtunk, de a szocialisták szankciókat követelnek” – emelte ki.
Nem lépünk ki az EU-ból
Beszélt arról is, hogy Magyarországnak „esze ágában nincs” kilépni az Európai Unióból, csak át akarja azt alakítani, hogy minden ország tudjon boldogulni. „Részesei akarunk lenni a vitának és a munkának.” Így van ezzel a Fidesz is, nem akarja elhagyni az Európai Néppártot, a „legfontosabb politikai szövetségesét”, de áll minden konstruktív dialógus elé – hangsúlyozta a miniszter.
Lázár: Képesek vagyunk akár saját forrásból finanszírozni Paksot
A miniszter beszélt a paksi beruházásról is. Emlékeztetett: Süli János, Paks polgármestere a paksi atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszterjelölt megkapta mindkét bizottság támogatását. A kormány szervezeti átalakítását Paks II. előrehaladása indokolja, Süli János várhatóan május 2-án tesz esküt az Országgyűlésben – tette hozzá.
A beruházás előkészítésének semmilyen akadálya nincs – jelentette ki a Miniszterelnökség vezetője, aki hangsúlyozta: Magyarország sem a hiteltől nem függ, mert képes akár saját forrásból vagy az orosznál is olcsóbb hitelből finanszírozni az építkezést, sem pedig a technológiától, mert az erőmű működtetéséhez szükséges üzemanyag bárhonnan beszerezhető.
A beruházással összefüggésben a politikus szorgalmazta a kalocsai Duna-híd építésének felgyorsítását. Lázár János ismertette az energiafüggetlenségre vonatkozó kormányzati célkitűzést is, amelynek lényege, hogy Magyarország saját maga tudja előállítani a szükséges áramot. A kabinet terve az, hogy ötven százalékban a paksi erőmű szolgálja ki a magyar igényeket, a másik ötven százalék pedig zöldenergiából – elsősorban napenergiából – származzon, közölte.
Sok barátja van a multiknak
A miniszter azt is elmondta: a hazai kereskedelempolitikát érintő tervezett változtatásokkal kapcsolatban a gazdasági kabinet arra jutott, hogy újabb tárgyalásokra van szükség a munkaadók, a munkavállalók és a fogyasztóvédelem képviselőivel.
„Nehezen boldogulunk a multik megregulázásával”, mert „sok barátjuk van” minden szinten – fogalmazott.
Civiltörvény: Vállalni kell a transzparenciát
Kérdésre válaszolva elmondta: támogatja Gulyás Gergely civilek gazdálkodását érintő törvényét. Mint mondta, ha nem szégyen elfogadni a külföldi támogatást, akkor nyilvánosságra hozni sem az. Aki részt vesz a közéletben, annak vállalnia kell a transzparenciát – tette egyértelművé. A 7,2 millió forintos határt pedig uniós példák alapján határozták meg – fűzte hozzá.