Lázár már vendettáról beszél Sorossal kapcsolatban
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
„A következő évek arról szólnak, képesek leszünk-e függetlenségünket megőrizni. Tegnap baloldali provokáció történt” – nyilatkozta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön a 88. kormányinfó sajtótájékoztatóján arról, hogy szerdán az Európai Parlament megszavazta azt a határozatot, amely az EU intézményeit a Magyarország szavazati jogának felfüggesztéséhez vezető eljárás elindítására szólítja fel. Lázár a kormánypropagandával összhangban azt állította, hogy a szavazás mögött Soros György sejlik fel, az amerikai magyar milliárdos és munkatársai „a lábukat lejárták”, hogy a szerdai döntés megszülessen, Sorosnak annyi embere, képviselője van ma Brüsszelben, mint egy államnak. Vendetta zajlik hazánk ellen, mert nem vagyunk hajlandók bevándorlókat befogadni” – tette hozzá.
A felvetést, hogy a határozatot a Fidesz pártcsaládjának, az Európai Néppártnak a képviselői közül is sokan megszavazták, Lázár nagyvonalúan lerázta azzal, hogy a Fidesz pártcsaládjában is „sokféle” ember akad, baloldaliak is, ebben viszont nincs semmi rendkívüli. Ahogy nincs „nóvum” abban sem, hogy Soros munkatársai az EP mindegyik frakcióját megkeresték. „Egész Európában tudja az érdekeit érvényesíteni” – állította az üzletemberről.
Ami a határozat elfogadásának az egyik fő okát, a CEU magyarországi működését ellehetetlenítő felsőoktatási törvényt illeti, Lázár azt mondta, folynak a megbeszélések más országokkal, például Kínával is itt működő intézményekről. Szerinte ez is azt jelzi, hogy lehetséges a párbeszéd, de mindenkinek be kell tartania a törvényeket. Szerinte egyeztetnek a CEU-val is – ez nem igaz –, és ő azt várja, hogy az egyetem mondja el, hogy mit akar.
Az üggyel kapcsolatban megszólalt Kovács Zoltán kormányszóvivő is, aki úgy lett a CEU elleni kormányzati hadjárat egyik harcosa, hogy maga is az egyetemen végzett, és aki most cáfolta, hogy ne létezne amerikai–magyar oktatási egyezmény. Szerinte három ilyen is van. Az, hogy milyen szerződésekről van szó, nem világos, de az Orbán-kormány kétoldalú államközi megállapodáshoz köti a CEU további magyarországi működését, annak ellenére hogy a felsőoktatás az Egyesült Államokban nem szövetségi, hanem szövetségi állami hatáskör, így Magyarországnak nem a republikánus Donald Trump elnök fémjelezte washingtoni adminisztrációval, hanem New York állam demokrata kormányzójával, Andrew Cuomóval kellene asztalhoz ülnie.