Lázár: A kormány feljelentést tesz a 4-es metró ügyében
A Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette, hogy az OLAF lezárta a beruházás vizsgálatát, amelyet 2012 decembere óta folytatott, alapjelentése pedig „nemzetközi baloldali bűncselekményről” számol be. A szocialista és szabad demokrata városvezetés és multinacionális vállalatok Demszky Gábor volt főpolgármester vezetésével közösen követhették el ezeket – tette hozzá, jelezve, csalás, korrupció, hivatali visszaélés és kartellgyanú is felmerül.
Magyarországot 76,6 milliárd forintos büntetés megfizetésére kötelezné az Európai Bizottság a szabálytalanságok miatt – mondta a tárcavezető, aki egyetértett Tarlós István főpolgármesterrel abban, hogy a bírságot át kell hárítani az ügyben részt vevőkre.
Mégsem takarítják el a civileket?

Úgy fogalmazott: tisztán szeretnének látni, hogy a politikai szereplők – akár pártok, akár civilek – részére kötelező legyen a nyilvánosság. Mindenkinek jogot kell adni arra, hogy tudja, ki és milyen eszközökkel próbálja befolyásolni a politikát. Később egy kérdésre adott válaszában azt mondta, a kormány nem tekinti ellenségnek a civil szervezeteket, „senkit sem akarunk eltakarítani”.
Szigorúbb elbírálás a fejlesztések többletköltségeiről
A jövőben a folyamatban lévő beruházások többletköltségeire vonatkozó önkormányzati igényeket szigorúbban bírálja el a kormányzat – ismertette a kabinet döntését.
Lázár János elmondta: a 15 százalékot meg nem haladó pluszkiadásokról a minisztérium dönthet, a 15 és 30 százalék közötti növekmények esetében azonban a gazdasági miniszter – igazságügyi szakértő bevonásával – vétójogot élvez. E feletti többletköltségek elfogadtatására egyáltalán nem lesz lehetőség.
Közölte azt is: jövő március végéig mind a 9000 milliárd forintos uniós fejlesztési forrást ki kívánják fizetni, a 2020-ig tartó uniós pénzek felhasználásáról pedig még idén március végéig kiírnák a pályázatokat és legkésőbb az év végéig döntenének azokról – írja az MTI.
Orbán–Putyin-találkozó: az orosz gáz olcsó és fontos
Fontos az ország számára a szuverenitás, ezért kerül sor a találkozóra – válaszolta Lázár János egy kérdésre. Hozzátette: az orosz gáz olcsó és fontos része az ország energiafüggőségének.
Orbán–Botka-találkozó lesz
Január végén a kormányfő ellátogat Szegedre, és felajánlja együttműködését Botka Lászlónak, a város szocialista polgármesterének – erősítette meg az Origó értesülését Lázár János.
Meghamisított Orbán-interjú: a kormányfő nem foglalkozik ezzel
Nem tekintjük ügynek kormányzati szempontból, és Orbán Viktor nem fog büntetőfeljelentést tenni – kommentálta Lázár János, hogy a Mediaworks egyik távozott vezetője a Közgépnél vállalt feladatot.
Kórházak költségvetése: átvilágítás lesz
Lázár János reméli, hogy az állam a kórházak pénzügyeit monitorozni fogja – válaszolta egy kérdésre a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Vannak kórházak, ahol túlköltés van, valamint vannak, ahol alulfinanszírozottság lehet, de 2018 előtt nem fog változni a kórházak gazdasági felügyelete, csak egy másfél évig tartó átvilágítás veszi idén kezdetét.
Háttérintézmények reformja
Ezer feladat és hatáskör került át a járási kormányhivatalokhoz. Ezerhatszáz feladat ellátására kerül sor a kormányablakokban és a kormányhivatalokban. 2017-ben sor kerül az állami cégek racionalizálására. Lázár János megjegyezte: simán ment a mezőgazdasági hivatal feladatainak átadása.
Adósság: cél a további csökkentés
2020-ra 65 százalékos államadósságot szeretne a kormány – jelentette ki Lázár János. Elmondta: a magyar lakosság 40 százalékban finanszírozza az államadósságot, ezzel megszűnt a külföldi hitelezőktől való függőség.
Visszaállítják az idegenrendészeti őrizetet
A kormány döntött az idegenrendészeti őrizet visszaállításáról – közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Budapesten. Lázár János kifejtette: a benyújtott menedékkérelem elbírálásáig senki nem mozoghat szabadon Magyarország területén, elutasítás esetén a jogerős elbírálásig sem hagyhatja el a határt.