Lapajánló – Színház és terápia

A Terápia című nagysikerű tévéfilmsorozat főszereplőjével, Mácsai Pállal a színházterápiáról beszélgetett a 168 Óra, de az interjúban szóba kerültek kulturális közviszonyaink is. Zuhan a nívó! – ezt Koltai Tamás állítja, aki szerint „egymást erősíti a politikai indíttatású fűnyírás és a kulturális igénytelenség”. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. november 21., 15:01

A politikai ripacsériáról is bőven kínál olvasnivalót a lap. Matolcsy miniszter szórakoztató előadása témát ad a vezércikkírónak, Mészáros Tamásnak, de Matolcsy a főszereplője Tigrisjáték című jegyzetemnek is, amelyben idézem a miniszter vidám vízióját arról, hogy „kistigrisek leszünk újra, aranyosak, játékosak, de látszik a fogunk”. Szerintem ez Európának szóló jókedvű kelet-európai üzenet: ugribugriságunk ne tévesszen meg senkit, van fogunk, ha kell, harapunk.

Az LMP-kongresszus után megszólaltattuk Róna Pétert és Szigetvári Viktort. Róna arról beszélt, hogy az LMP méltánytalan és értelmetlen nyomás alá került. Szigetvári úgy reagált: ők csak azt mondták, kezdjék meg a csatlakozási, tárgyalást, nem pedig azt, hogy csatlakozzanak. Róna azt mondja: „Ha most mindenki beáll Bajnai mögé, és Orbánnak a következő másfél évben sikerül kilőnie, akkor egyszersmind megsemmisítette az egész ellenzéket.” Hozzáteszi: nem igaz, hogy elzárkóztak az együttműködéstől. Idézet Szigetváritól: „Programalapú együttműködés kell, a személyi kérdésekről pedig a jövő év közepén kell dönteni.”

A Fidesz-ellenes erők barátsága elég ingatag, mintha még vagy egyáltalán nem akarnának összefogni egymással. Ez körvonalazódik Pungor András egri riportjában.

Az iskolák államosításának részleteivel foglalkozik Buják Attila írása és Sándor Zsuzsanna interjúja Hiller István egykori oktatási és kulturális miniszterrel. Hiller a szocialisták alternatív oktatási vitaanyagáról beszél, és arról: vissza kell állítani a tizennyolc éves korig tartó tankötelezettséget meg az iskolák autonómiáját.

A gazdasági elit egy részét „megvette” a jelenlegi rezsim. Így fogalmazott néhány hete Felcsuti Péter közgazdász a 168 Órának, és most ezt a kijelentést kommentálják a lap internetes vitafórumának résztvevői.

Nej György kollégánk Vörös Imre jogászprofesszorral beszélgetett a lopakodó államcsínyről, illetve arról, hogy „a kormányzat és a parlamenti többség kimerítette azokat a lehetőségeit, amelyek még beleférnek az alkotmányos polgári demokráciába”.

Bozóki András politológus, egyetemi tanár is úgy véli, „az Orbán-kormány búcsút intett a nyugati típusú demokráciának”, ezért szerinte „az ellenzéknek együtt kell mozdulnia”.

Az Orbánnal történt parlamenti pengeváltásáról beszél az MSZP fiatal elnökségi tagja, Harangozó Tamás.

A közéleti abszurdokról, a harcos színházról fejti ki véleményét a Katona József Színház Kossuth-díjas főrendezője, Ascher Tamás.

A Glóbusz rovatban Aczél Endre az Egyesült Államok régi-új elnökének külpolitikai tennivalóiról ír, Bódis Gábor arról küldött tudósítást, hogy Zágráb főterén hősként fogadták Gotovina tábornokot.