Lapajánló – Nehéz terep ez
A 168 Óra címlapján Rónai Egon, az ATV műsorvezetője, aki televíziós munkájáról azt mondja: nehéz terep ez. Kollégánk szerint a sajtó egy része gyanúsan jól tájékozott: ügyészségi, rendőrségi, adóhatósági információk szivárognak a kormánypárti sajtónak a baloldal politikusairól, de – mint Rónai mondja – kérdezni kell mindkét oldal szereplőit. „Olyankor is, amikor nyilvánvaló a politikai manipuláció a háttérben. A nézőnek éreznie kell: értjük a helyzetet.” Nézőként hozzáteszem: érti ezt, aki érteni akarja. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Ahogyan értjük Orbán Viktor évértékelőjét is, mert bármit mond a miniszterelnök, a tények ellentmondanak neki: A múlt évben már több mint négymillió ember élt a létminimumon vagy az alatt. A foglalkoztatási mutatókat a közmunka adataival és a külföldön munkát vállalók számával manipulálták. 2013-ra a magyar gazdaság instabilitása veszélyezteti a forint árfolyamát és értelemszerűen a devizahiteleseket is. Erről szól a 168 Óra vezércikke, és a miniszterelnök évértékelőjével foglalkozik Krekó Péter, a Political Capital igazgatója is. Szerinte a mostani választás a legfontosabb lesz a rendszerváltás óta, és arra figyelmeztet: kétharmad nélkül, feles többséggel béna kacsa lesz az új kormány.
Lapunk internetes vitafórumának a résztvevői két országértékelésről cserélnek eszmét, hiszen nemcsak Orbán, hanem Gyurcsány is helyzetképet adott a múlt hétvégén. Szerinte mára a köztársaságot fölszámolták, a nemzetet szétszakították, a gazdaság egyhelyben topog, az államfő egy hitelét vesztett báb, a kormányfő pedig szélhámos. Vitázó olvasóink egy része ezzel tökéletesen egyetért (mi az, hogy!), mások viszont egyáltalán nincsenek elragadtatva Gyurcsány-beszéd stílusától.
Interjú készült Iványi Gáborral, a Magyar Evangéliumi Testvérközösség vezetőjével. A lelkész nemcsak saját egyházának helyzetéről számol be, hanem arról is beszél, miért vállalt szolidaritást a Mazsihisz bojkottjával a holokauszt-emlékév kapcsán. A lelkész egyebek mellett azt mondja: „Aki ma politikai haszonszerzésből mentegeti a Horthy-korszakot, az a gyilkosok és gazemberek pártjára áll, gazemberré válik maga is.”
Göncz Árpád kilencvenkettedik születésnapján létrejött egy alapítvány, amelynek feladata a Göncz-életmű bemutatása. A gyűjtemény egyik gondozója Gulyás András egykori nagykövet. Arról beszél: egyáltalán nem véletlen, hogy bekerült az alapító okiratba a magyar szabadelvű hagyományok ápolása, amelyeket bizonyos körök manapság „a magyar szellemiségtől idegennek” mondanak. Göncz életútja is bizonyság arra, hogy a szabadelvű gondolkodás a magyar polgári fejlődés hajtóereje.
Számos kétség és félelem lengi körül a Nemzeti Emlékezet Bizottságát, amelynek tagjai február elején tették le a hivatali esküt a parlamentben. Személyükben öt fiatal, közismerten jobboldali elkötelezettségű történész dönthet arról, ki bűnös és ki ártatlan. A 168 Óra hátteret ad a hírhez, és bemutatja az „igazságosztókat”.
Jelentem, az egész országban rend van – kezdte évértékelőjét minap Pintér Sándor belügyminiszter. Valóban rend van? Mit hozott a mostani ciklus? Erre igyekszik választ adni a közéleti hetilap.
A magyar mérnökök államosítási törekvésnek tartják azt a kormányzati határozatot, amely előírja, hogy a következő hét évben az uniós beruházások tervdokumentációját csak állami cégek készíthetik. Ezt erősen kritizálja a Magyar Mérnöki Kamara, amelynek elnökétől, Barsiné Pataki Etelkától azt kérdeztük: miért nem a rendelet megszületése előtt kritizálták a tervezetet? Barsiné válasza: „Korábban fogalmunk sem volt a kormányzati szándékról. Gondolhatja, mennyire meglepődtünk!”
A 168 Óra rövid látogatást tett Felcsúton. Láttuk, hogy kész a vadi új faluház, éjjel-nappal épül a stadion, reptér ugyan nem lesz, vasút viszont igen, és talán hotel is. A polgármester sajtóelhárítása profi módon működött, de azért néhány helybélivel elbeszélgethettünk arról: milyen most Viktor faluja.
A Heti Válasz nemrégiben azt állította: több honi színtársulat is „beszállt a kormányellenes politikai csatározásba”. Az állításra reagál lapunkban a Vígszínház művésze, Hegedűs D. Géza, aki azt mondja: „Semmi közünk sunyi, manipulatív gesztusokhoz, amelyekkel megpróbálnak bennünket betaszítani a politikai képbe. Alapvető dolgainkat végezzük: reflektálunk a világra.” Van helye az aktuálpolitikának a színpadon, vagy nincs? A 168 Óra Hegedűs D. Gézán kívül megkérdezte még Parti Nagy Lajost, Grecsó Krisztiánt, Fábri Pétert, Tasnádi Istvánt és Mohácsi Jánost.
Lapunk nekrológgal és publicisztikával emlékezik Radnóti Miklós most meghalt özvegyére, Gyarmati Fannira.
Befejező részéhez érkezett a Tolnay Klári életszerepeiről szóló sorozat.
A Glóbusz rovatban a svájci népszavazáshoz adunk hátteret, és megpróbálunk kiigazodni Woody Alen családi botrányaiban. A cikk apropóját az adja, hogy a filmművészet nagy alakjának nevelt lánya húsz év után most újra felhozta ellene a pedofília vádját. Írásunkból sok mindent megtudhatnak, és sok minden homályba marad. Szerzőnk joggal jegyzik meg írása végén: a teljes igazságot alkalmasint soha nem tudjuk meg.