Lapajánló – Jöhet a sztrájk!
A 168 Óra címlapján Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke, aki már belátta: tévedett, amikor elhitte, hogy a kormányzati köznevelési kerekasztal alkalmas az oktatás problémáinak érdemi megvitatására. A 168 Órának most azt mondja: odáig jutott az elkeseredés és az elszántság, hogy ha nincs más megoldás, jöhet a sztrájk.
Az oktatás témájával foglalkozik lapunk vezércikke is. Ceglédi Zoltán szerint a Parlament előtt tartott tüntetés a tanárok különórája volt – erkölcstanból.
Buják Attila riportja egyszerre foglalkozik a Fidesz–KDNP zártkörű frakcióülésével és a tüntetést záró baljós csenddel, azt mérlegelve: enged-e a kormány?
Erről a kérdésről szól Mészáros Tamás elemzése is, a publicista szerint a hatalomban lévők úgy tesznek, mintha nem az ő politikai akaratuk volna felelős a közoktatás minden anomáliájáért.
Interjú készült a Szegedi Neveléstudományi Intézet professzorával, Csapó Benővel. A professzor úgy látja: hiányzik a tudás a közoktatást irányító döntésekből, a tankönyvírásból, a taneszközfejlesztésből, a módszerek fejlesztéséből és a pedagógusképzésből egyaránt.
Rengeteg előzménye volt tehát a tüntetésnek, amelynek végén félelmetes, felemelő, beszédes volt a csönd. Erről szól A hallgató tömeg című jegyzetem, amely a téren bejátszott Petőfi-verstöredék következő sorait is fölidézi: „Vagy nem tudjátok, mily szörnyű a nép, / Ha fölkel és nem kér, de vesz, ragad?”
A közélet rovat másik nagy témája Európa jövője. Tízoldalas összeállítás foglalkozik a kontinensen kialakult helyzettel, a magyar kormány és az Európai Unió viszonyával, a menekültkrízissel, az állítólagos és titkos török–német paktummal, azzal, hogy kimaradhatunk-e az unióból. Véleményt mond Szijjártó Péter, Ujhelyi István, Jeszenszky Géza, Andor László, Simon Ernő, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának magyarországi szóvivője, és elmondja álláspontját három ellenzéki párt szakembere is. Az összeállítás interjúval zárul, Végel László Kossuth-díjas író azt mondja: félek ettől a tavasztól. Az interjú címe: Európa, vigyázz!
Rátelepedhet-e a politika, illetve a hatalom a független bíróságokra? Hol van a határa az Alaptörvény módosításnak? Erről beszélgetünk Bragyova András volt alkotmánybíróval, akinek egyértelmű a véleménye: Ha átmenne a hatodik Alaptörvény-módosítás, azzal kikapcsolnák a parlamentet, és „latin-amerikai junta" stílusúvá válhat a kormány.
Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldal állításait és a tényeket. A 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői azt kommentálják, hogy a turizmust is maga alá gyűri a Fidesz. Politikai nyelvleckék címmel Szénási Sándor arról ír, miért nincs nyelve a mai magyar baloldalnak, és megállapítja: amikor a baloldali nyelvújítás hiányáról van szó, gondolatok hiányáról beszélünk.
A kulturális témák között olvashatnak arról, hogy miért akarnak eljuttatni egy színházi előadást nevelőotthonban élő lányokhoz, beszélgetünk a Jászai-díjas Gáspár Tiborral, aki egy új filmben nyújtott epizódalakításáért most kapott díjat a filmkritikusoktól. Portrét adunk Balázs Ádámról. Bartók Béla után ő a második magyar zeneszerző, akinek nagyzenekari ősbemutatója volt a Carnegie Hallban.
A Glóbusz rovatban szokás szerint informáljuk önöket arról, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról, Aczél Endre írása pedig Oroszország és a NATO viszonyát elemzi, és arra a kérdésre válaszol: készülődik-e egy új hidegháború?