Lapajánló – A tanú
A 168 Óra címlapján Cserhalmi György, a Tanú című filmből készült színdarab egyik főszereplője. A színész – értelmiségiként – új idők tanúja; a színházbezárásoknak éppúgy, mint az Új Színház direktorváltásának, általában a mostanra kialakult honi viszonyoknak. Erről is kérdezi a 168 Óra Cserhalmi Györgyöt. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Vezércikkében a hazai helyzetet Mészáros Tamás egyértelműen jellemzi: a kormány tönkretette a gazdaságot, elmélyítette a szociális krízist, és minden ponton megtámadta a jogállam intézményrendszerét. A publicista úgy látja: az ismét színre lépő Bajnai Gordon rendkívüli veszélyt jelenthet az uralkodó kurzusra, mert túlzásoktól mentes személyisége igazi ellenpólusa a mind elszabadultabb, a realitásoknak hadat üzenő Orbánnak.
Ismeretes, hogy Ertsey Katalin az LMP viharos kongresszusa után felfüggesztette párttagságát. Most arról beszél, hogy az LMP-s viták nem politikai tartalomról, hanem pozícióharcról szólnak. Szerinte Schiffer bármikor meg tudja győzni híveit valamiről – és annak ellenkezőjéről is.
A 168 Óra fölidézi a választási törvény cikcakkjait, internetes vitafórumának résztvevői pedig arról cserélnek eszmét, mi vezetett az egyetemisták tüntetéséhez és népszavazási kezdeményezésükhöz.
Interjú készült az MSZP gazdaságpolitikai programtanácsának tagjával, Kákosy Csabával. A közgazdász szerint a magyar kormány megsértette legfőbb szövetségeseit. Azt mondja, hogy Fellegi Tamás távozása tette egyértelművé: ettől a kormánytól már nem várható gazdasági fordulat. Szerinte sorsfordító év lesz 2013, de az ellenzéki erőknek meg kell találniuk az együttműködés módjait.
„Dög náci!” Ismeretlen tettes festékszóróval ezt a feliratot kreálta egy parkoló autóra. Mester Ákos jegyzete arról szól: a gyűlölet elleni „visszagyűlölés” csak arra jó, hogy hasonlítani kezdjünk azokra, akiktől alapvetően különbözni akarunk.
A CÖF, vagyis a Civil Összefogás Fórum nevű testület plakáthadjáratát már mindenki ismeri, de ez az alakulat jogi értelemben tulajdonképpen nem létezik, nem alapítvány, nem egyesület. Vezetőjét, Csizmadia Lászlót mutatja be a 168 Óra Civilek közpénzből című írása.
Mostanában egyre több magasan kvalifikált szakértőt akarnak elküldeni kulturális intézmények éléről, és helyükbe olyan embereket tennének, akik rászolgáltak a Fidesz bizalmára. Az alattvalói buzgalom rendre elnyeri jutalmát, a szakmai gondolkodás azonban komoly kockázattal jár – olvashatjuk Sztankay Ádám írásában. A „jobbra igazodj!” következménye és egyben az írás címe A kultúra kivégzése.
Beszélgettünk Tordai Csabával, a Haza és Haladás egyik kurátorával, s azt kérdeztük tőle, hogy egy lehetséges ellenzéki győzelem után milyen forgatókönyv szerint kezdődhet egy új kormányzás. Tordai Csaba azt mondja, „piszok nehéz lesz”, és arra figyelmeztet: „A jogállamot nem lehet nem jogállami eszközökkel helyreállítani.”
A kulturális rovatban a Kossuth-díjas operatőr-rendezővel, Ragályi Elemérrel beszélgetünk, folytatjuk a Játék a Játékszínnel című sorozatot, a Glóbusz rovatban politikai helyzetképet ad Romániáról Aczél Endre, és tájékoztatjuk önöket arról, hogy mit ír a világsajtó Magyarországról.
Visszalapozva, még felhívjuk figyelmüket Pungor András riportjára. Arról szól, miért vezet új aszfaltcsík Miskolc alpolgármesterének háza előtt. Az illetőt Zsiga Marcellnak hívják, harmincas éveinek elején van, ő az az ifjú politikus, aki a borsodi éhségmenet idején igazat adott a gazdasági miniszternek: 47 ezer forintból is meg lehet élni. Zsiga Marcell akkor másfél milliót keresett.
168 Óra – bőven talál benne olvasnivalót.