Lapajánló

Mit akar elérni? – kérdezte Gyurcsány Ferencet a 168 Óra. A volt miniszterelnök szerint a politikai centrumra nyitott, balközép demokrata pártot kell csinálni az MSZP-ből. A cél az - mondja Gyurcsány -, hogy együtt győzzük le a neohorthysta történelmi tragikomédia főszereplőjét, Orbán Viktort. Kérdéses persze, hogy mire a társadalom észhez tér a csalódásból, addigra felépíthető-e egy erős balközép pozíció. Gyurcsány szerint az a kulcskérdés: lesz-e a társadalmi ellenzékből olyan hiteles politikai erő, amely felhatalmazást is kap, hogy a Fidesz után eltakarítsa a romokat. (A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.)

2011. március 30., 13:39

Vezércikkében Mészáros Tamás arról ír, hogy a vizuális látszatteremtés a kormányzat egyre fontosabb kommunikációs eszköze lett.

Ő a Zemberünk! Ez a címe Pungor András riportjának. Munkatársunk annak a sajtócsapatnak a tagja volt, amely elkísérte Schmitt Pált egy megyei – holnap talán már így mondjuk: vármegyei – látogatásra. Hogy mit csinált a köztársasági elnök a jászoknál? Részlet a riportból: „Heraldikai tudását bizonyítandó elemzi a szolnoki címert, a pelikán négy csepp vérét, s jelzi, más városok inkább a gólyát preferálják címerállatként. Mélységes bölcsességről téve tanúbizonyságot, közli, hogy egyetlen egy juhot sem szabad elkóborolni hagyni, s félretéve a pártszimpátiákat küzdeni kell a közért. Kitér arra is, ha végre meglátogatja az összes megyét, akkor büszkén állhat a királyok és az államfők elé: ő bizony megtestesíti a magyart.”

Itthon eddig nem fordult elő, hogy félkatonai szervezet hetekre megszálljon egy falut – kommentálja a gyöngyöspatai eseményeket Kállai Ernő kisebbségi ombudsman. Gyöngyöspatán tíz napig tartotta rettegésben a helyi romákat a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, amely most Hajdúhadházára készül. Kállai Ernő a hecckampányokról szólva azt kérdi: ki védi meg a rettegőket?

Mi lesz az önkormányzatokkal? Ez már Huszka Imre írásának alapkérdése. A Kaposvárról küldött beszámoló a somogyi helyzetet elemzi, és nem tartja lehetetlennek, hogy hamarosan az állami iskolák kötelező tananyaga legyen: kit kell „méltóságosnak”, „nagyságosnak” vagy „kegyelmesnek” szólítani – a díszmagyart már megcsináltatták a legutóbbi megyebálra.

A sajtó már széltében-hosszában tárgyalta Baka András főbíró várható menesztésének hírét, és ezt a 168 Órában most szakértők kommentálják. Mások mellett Boros László jogszociológus is, aki szerint nem kétséges: a kormány korlátozni akarja a bírói hatalom függetlenségét. Ennek kirívó példája a semmisségi törvény, amelyet a szakértő botrányosnak minősít, mivel az a parlamentáris demokrácia minden alapelvét felrúgja.

Mostanában egyre több hír érkezik arról, ki mindenkit távolítanak el villámgyorsan a munkahelyéről, és állítanak a helyére Fidesz-szimpatizánsokat. Akinek más a véleménye – repül. A 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői a feloszlatásokról, a kirúgásokról és a megalázásokról cserélnek véleményt.

Bolgár György folytatja sorozatát, amelyben szembeállítja a jobboldal állításait a tényekkel. Most Orbán Viktor, Varga Mihály, Schmitt Pál és Járai Zsigmond egy-egy kijelentését kommentálja.

Az újságírás borzalmas állapotba jutott, és a papíralapú „komoly” sajtó haldoklik – állítja Friss Róbert kollégánk, a Népszabadság lapszerkesztője, akit a sajtószabadság napján Táncsics-díjjal tüntettek ki. Friss Róbert arra figyelmeztet: „Nem az állam dolga, hogy felügyelje a médiát, hanem épp fordítva.”

Nyilatkozott a 168 Órának a Kossuth-díjjal kitüntetett színházi rendező, Vidnyánszky Attila, akiről a kormányváltás óta kering a hír: ő kerülhet a Nemzeti élére, ha a mostani direktort idő előtt meneszti a hatalom. Beszéljünk nyíltan! – mondja Vidnyánszky, és nem tagadja, hogy a kulturális államtitkártól a miniszterig többen is kérdezték már tőle, „érdekelné-e” a Nemzeti Színház. Ám ő lapunknak azt mondja: „Az „érdekelne-e” felvetést „nem tekintem konkrétumnak. Ráadásul a Nemzeti Színház körüli játszma nem tiszta. És ügyetlen is.” Mi is nyíltan kérdezünk: jó szívvel állna Alföldi helyére, ha idő előtt menesztenék őt? Vidnyánszky válasza: „Ennyi cirkusz után jobb lenne megvárni, amíg lejár a mandátuma 2013-ban. De ha a politikai vezetés másként dönt, az megint új helyzet. Akkor nagyon komolyan el kellene gondolkodnom az egészről.”

Interjút készítettünk Bíró Krisztával, aki az Örkény Színház társulatának színésznőjeként maga válogatta és szerkesztette a nőNYUGAT című nagysikerű összeállítást. Az interjúban szóba kerül a jelenlegi kultúrpolitika úgynevezett ellen-nyugatosodása. A színésznő azt mondja: „Sokunkban van szorongás, aggódás, mert nem tudjuk, mi lesz a magyar filmmel, színházzal, az alternatív társulatokkal. A múzeumokkal, a táncosokkal, a muzsikusokkal. A kultúrával. Kártékony az a hatalom, amely párthűség, ideológiai szimpátia alapján értékeli az előadókat, bármelyik oldal nevében tegye is ezt.”

A Múltidő rovatban Kulcsár István a harminc évvel ezelőtt történt Reagan elleni merényletről írt. A Glóbusz rovatban Aczél Endre Szíriáról ad helyzetképet, Szászi Júlia pedig Ausztria női kvótájáról ad beszámolót.

A múlt héten elhunyt fantasztikus hollywoodi sztárra, Elizabeth Taylorra Kelecsényi László emlékezik.