Lapajánló
A 168 Óra címlapján Békesi László, aki a jelenlegi gazdasági mutatókat elemezve azon tűnődik, mi lehet az a pofon, amely észhez téríti a kormányt. A közgazdászprofesszor azt mondja: „Az Orbán-Matolcsy-féle magyar csoda blöff, szélhámosság: nincs köze a közgazdasági törvényekhez és elemzésekhez.” Elég sötét képet fest a jövőről: „Még nagyobb lesz a kórházak tartozása, még rosszabb helyzetbe kerülnek az iskolák, még jobban eladósodnak az önkormányzatok.” Békesi úgy látja: „Ha lenne egy tisztességes szakmai és politikai alternatíva, nem lehetne megtenni Magyarországgal, amit Orbánék művelnek.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Az augusztus 20-i kormánypárti beszédeket elemezve, Mészáros Tamás arra a következtetésre jut, hogy a nemzeti egységről és a szebb jövőről könnyebb patetikusan locsogni, mint érdemben mondani valamit. A vezércikk külön figyelmet fordít Kövér László beszédére, és megállapítja: „A házelnök úr uszít. Az eszement beszédnek visszhangja támadhat az eszementek körében.”
Ne tovább! – ezzel a dühös mondattal kezdődik négy szakszervezet közös felhívása, amelyben szeptemberre tüntetést szerveznek a parlament elé. Ez a hír adja az apropóját a Munkaharc című írásnak, amely arról szól, hogy az új törvénycsomaggal az Orbán-kormány folytatja a szakszervezetek ellehetetlenítését.
Gettót kiáltanak az ellenzők a kormány ócsai terve miatt, a Belügyminisztérium viszont családiház-építési programról beszél, amellyel megmenthetik a csődbe jutott devizahiteleseknek legalább egy részét. Helyi politikusok és szakértők is megszólalnak a témában, például Ladányi János szociológusprofesszor, aki szerint abból a pénzből, amelyet a kormány Ócsán szándékozik elkölteni, akár a fővárosban is egészen jó meglévő bérlakásokhoz lehetne jutni – szétszórtan, tehát a szegregáció veszélye nélkül. Egy település életébe nem szabad drasztikus eszközökkel belenyúlni, veszélyes és kiszámíthatatlan következménye lehet, ha valahová egyszerűen csak „odatelepítenek” több száz embert.
Lehetne értékteremtő munkát is végeztetni a cigányokkal, állítja Horváth Aladár roma polgárjogi vezető, aki szerint ehelyett a jobbikos vezetésű Gyöngyöspatán értelmetlen feladatokkal provokálják a romákat. Úgy véli, hogy a Fidesz most a Jobbikkal tesztelteti, hogy a helyiek miként viszonyulnak a büntető szociálpolitikához. Horváth Aladár határozottan állítja: „A közönyös, csupán felületi kezelést adó politizálás végromlásba viszi az országot.”
Tudják-e, hogy a hajléktalanoknak is rendeznek már futball-világbajnokságot, és helyszíne a francia főváros? Tudják-e, hogy ezen a homlesz vb-n ott lesz a hazai, vagyis a magyar hajléktalanválogatott is. A játékosok felkészüléséről és korántsem játékos sorsukról szól Krug Emília riportja.
Fókusz rovatunk ezúttal az önromboló generációról szól, illetve arról: miközben egyre kritikusabb a gyerekek mentális állapota, nincs elegendő gyerekpszichiáter. Kalmár Sándor professzor szerint „mentális analfabéták vagyunk”. Már az általános iskolában tanítani kellene a lelki egészségtant, és a gyerekeket felkészíteni az érzelmi kommunikációra, a másokkal való együttműködésre.
Belelapozunk a nyolcvanéves fotográfus Keleti Éva életműalbumába. Beszélgetünk egy hollywoodi sztárforgatókönyvíróval. Halálának ötvenedik évfordulóján Hemingwayre emlékezik Bokor László. Az európai politikai- gazdaságpolitikai helyzettel, a német-francia ötletekkel foglalkozik Aczél Endre. Egy a mormon egyház központjában tett látogatását idézi fel Heltai András.
Ja, és volna még itt valami: háttérbe szorítaná az angol nyelv oktatását az oktatási államtitkárság, mégpedig azzal az indokkal, hogy az angolt túl egyszerű megtanulni. Lapunk internetes vitafórumából megtudhatják, hogyan vélekednek erről az olvasók.