Lapajánló
A 168 Óra címlapján Tarlós István. A fotó az archívumból való. Azon az eseményen készült, amikor a Hősök terén árpádsávos zászlóktól körülvéve Tarlós így köszöntötte a jelenlévőket: Szebb jövőt! Címlapunk aktualitását az adja, hogy a főpolgármester a szélsőjobboldali Dörner Györgyöt nevezte ki direktornak az Új Színházba, Dörner intendánsa pedig Csurka István lesz. Koltai Tamás írásának címe: Szellem a palackból. A cikkíró szerint most nem csupán arról van szó, lesz-e neonáci gyűlöletkeltő színház Budapesten. A tét sokkal nagyobb. Ez most országvizsga is. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
Sokan már most ellenzéki főszerepet adnának a civilszféra legújabb szereplőjének, a Szolidaritás Mozgalomnak. Mások szerint a szervezet csak egy lesz a majdani „olajfa-koalíció” tagjai között – ha lesz egyáltalán ilyen összefogás. Pungor András írása arra a kérdésre igyekszik választ adni: valóban csak a civilek menthetik meg a Fideszen kívüli politikát?
„A kérdés egyre inkább nem az, hogy le kell-e váltani a kormányt, hanem az: hogyan?” Ezt Kerék-Bárczy Szabolcs állítja a közírók vitarovatában, és írásának végén egyértelművé teszi mondanivalóját: „A kérdés végtelenül egyszerű: Orbánék, vagy demokrácia?”
Mintha ugyanezt a gondolatot folytatná Székely Tibor, a pszichológiai tudományok kandidátusa, aki az MSZP-nek egyszerre kitartó híve és szenvedélyes kritikusa. Szerinte a Fidesz ért ahhoz, amihez a baloldal nem is konyít: a lélektan tudományának alkalmazásához a politikában. Székely professzor azon tűnődik: hogyan lehetne az embereket rádöbbenteni, hogy becsapták őket.
A 168 Óra internetes vitafórumának résztvevői a kormányfő szóvivőjének egyik mondatáról cserélnek eszmét. A kormány úgy gondolja, hogy „az euró-válságzónától való elrugaszkodás költségvetése készült el”. Az egyik hozzászóló a vitában így pontosít: „Ez a valóságtól való elrugaszkodás költségvetése.”
Láttuk a m1 néhány csillogó-villogó új műsorát, és nem titkoljuk a véleményünket. Az új vidám médiatrend szerintünk elszomorító.
A Fókusz rovat a felsőoktatás átalakításával foglalkozik és azzal, miként fogadják a kormányzati terveket az egyetemi hallgatók.
Az iskolarendszer-váltásról a Magyar Pedagógia Társaság ügyvezető elnöke, Trencsényi László fejti ki véleményét. Szerinte az új köznevelési rendszer a fenyegetésre, a félelemkeltésre épít, nem más az, mint a Taigetosz pedagógiája.
Ungvári Tamás korunk hősétől, Steve Jobstól búcsúzik, aki zseniális feltaláló volt, érdekes ember, érdekes életrajzzal, hiszen például évtizedig volt száműzöttje saját cégének.
Aczél Endre azt kommentálja, hogy a rendszerváltás óta először ismételhetett a kormányzópárt Lengyelországban.
Ukrajnai tudósítónk, Dunda György írása Brezsnyev életének titkairól szól.
Végül külön is figyelmükbe ajánlom Sándor Zsuzsanna hatoldalas oknyomozó riportját. Ennek apropóját az adja, hogy a Varázsvölgy Idősek Otthonának egyik Alzheimer-kóros lakója halála előtt megváltoztatta eredeti végrendeletét, és negyvenmillió forintot hagyott örökül a Varázsvölgy vezetőjére és élettársára. A család a néni halála után értesült a dologról. Így kezdődik a történet, amelynek különös részleteit olvashatják a most megjelent 168 Órában. Aligha tévedhetünk, ha azt mondjuk: a történet folytatódik.