Lapajánló

Senki ne dirigáljon! – mondja indulatosan Szájer József a 168 Órában, reagálva a külföldi kritikákra és a magyar kormány ellen irányuló nemzetközi össztűzre. A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.

2012. január 11., 13:19


A világlapok alapján bőséges válogatást ad ezekből a kritikákból a 168 Óra, kiegészítve a témát egy Swoboda-interjúval is. Az Európai Parlament szocialista frakcióvezetője szó szerint ezt mondja: „Barroso elnök úrnak sürgősen el kell mennie Magyarországra, komolyan el kell beszélgetnie Orbán miniszterelnök úrral, és ki kell állnia a magyar nyilvánosság elé. El kell mondania, hogy az Európai Unió a magyar emberek mellett áll, és nem fogadja el, ha egy országot diktátumokkal irányítanak. Ki kell nyilvánítania: elutasítja a magyar miniszterelnök működését.”

Ez a kormány megbukott – állítja Bárándy Péter volt igazságügyi miniszter, aki így fogalmaz: „A külföld most fogta fel, hogy riasztóstól berobbantották a falat, a tanúkat pedig le akarták lőni. A nemzetközi közösség lassan kezd magához térni, amit bizonyít, hogy a magyar kormányfő rendkívül durva hangú leveleket kap.”

A magyar miniszterelnök persona non grata - elfogadhatatlan személy - lett Európában. Ez a véleménye a lap vezércikkét író Mészáros Tamásnak, aki írását így zárja: „Orbán Viktor helyzete reménytelen, de az országnak még van esélye a stabilitásra. Nélküle.”

A lap - azzal foglalkozva, hogy vajon miért és meddig állunk háttal Európának - idézi Róna Péter múlt heti tévényilatkozatát. A közgazdászprofesszor azt mondta: „A probléma az, hogy a Nyugat nem kívánja a magyar társadalomnak megmondani, hogy milyen kormányt válasszon. Ha a magyar társadalomnak ez a kormány jó – és úgy tűnik, hogy jó -, akkor legyen neki.”

A mi lapunkból viszont az derül ki, hogy a magyar társadalom egyre nagyobb részének ez a kormány egyáltalán nem jó. A 168 Óra internetes vitafórumából ez világosan kiderül. Az eszmecsere egyik résztvevője például ezt mondja: „A világon sokan tudják már, hogy mi lesz a következménye Orbán politikájának. Most már csak Orbánnal kellene ezt valahogy megértetni…”

Megkérdeztük a demokratikus parlamenti pártok vezetőit és a civilszerveződések képviselőit is: lesz-e ellenzéki összefogás?

Beszélgetünk Wéber Attila szociológussal a jobboldal belső feszültségeiről, illetve arról: létrejöhet-e valamiféle egyezség a demokratikus ellenzék és a mértéktartó konzervatívok között?

Hogy mi van? Ez már Bolgár György sorozatának címe, amelyben szokás szerint szembeállítja a jobboldali állításokat a tényekkel.

Hogyan lesz egy pesti egyetemistából egy borsodi romatelep segítője? Erről szól Nemes János riportja.

Hetek óta témánk, hogy lesz-e újnáci színház Budapesten. Vannak, akik egzisztenciális kényszerből kellene hogy kiszolgáljanak embertelen eszméket. Koltai Tamás szerint érdemes lenne létrehozni egy alapítványt, és bankszámlán gyűjteni pénzt az Új Színház hajótöröttjeinek. Vagyis azoknak, akik Dörner színrelépése után - elvi okokból! - hagyják el a társulatot.

„Dózerolják a kultúrát, felszámolják a tradíciókat” - erről Sebők János ír Idiokrácia címmel.

Kulturális rovatunkban beszámolunk Picasso volt élet- illetve művésztársának budapesti kiállításáról, és közlünk egy madridi beszélgetést a világsztár Antonio Banderasszal.

A 168 Óra bemutat egy fájdalmas olvasmányt, egy nemrég megjelent könyvet, amelynek címe: Sztálin hóhérai.

A Glóbusz rovatban Kasza László Cameron vétójáról ír, illetve arról, hogy a britek hatva százaléka EU-ellenes, ötvenegy százalékuk kilépéspárti.

A Múltidő rovatban Kulcsár István arról ír, hogyan dolgoztak „áttelepített” német atomtudósok Szuhumiban.

Remélem, nem tévedek, ha azt mondom: a 168 Óra olvasói megint nem fognak unatkozni.