Lapajánló
A 168 Óra bemutatja George Clooney A hatalom árnyékában című filmjét, és interjút is közöl a világsztárral. A film két különböző karakterű politikus összecsapásáról szól, akik jellemükből adódóan készek a végsőkig elmenni – mondja Clooney. A filmről Mátyás Győző azt írja: „Íme, egy minden ízében tipikus amerikai, politikai dráma, amelyet azonban magyar szemmel nézni valószínűleg izgalmasabb.” A hetilap digitális változatát lapozhatja végig.
A becstelen politikáról Bokros Lajos beszél a 168 Órának adott interjúban, kijelentve: a Fidesz nem konzervatív párt, hanem populista-nacionalista gyülekezet.
Hogyan történhetett meg Budapesten, hogy rendőri biztosítással égették el az uniós zászlót? A kérdésre válaszoló riportunkból kiderül, hogy a Fidesz kettős beszéde is szerepet játszhat az ügyben: más szítja a tüzet, és más gyújtja a lángot.
A radikális populizmus erősödését elemzi Szilágyi Ákos, aki szerint a jelképet elemésztő lángok látványa sokakból szorongást vált ki, másokból valóságos politikai eksztázist. Egyébként szerinte is van egyfajta munkamegosztás a populizmus mérsékelt és radikális, kormányzó és ellenzéki szárnya között.
Riportban számolunk be az úgynevezett békemenetről. A jobboldali tüntetés szimbólumait (jelmez, látvány, ruha, zene) Buják Attila kollégánk mutatja be, ezzel a címmel: Az utca jobb oldalán.
Schmitt Pál disszertációjára utalva arra figyelmeztetünk: vigyázat, másolva! A 168 Óra annak a véleményének ad hangot, hogy nemcsak érdekes, de kívánatos lenne egy kapun belüli, parádés őrségváltás a Sándor-palotában, mert egyre újabb és újabb menetek indulhatnak föl a Várba, hogy azt üzenjék „doktor” Schmittnek: sipirc!
Nyomtatásban is közreadjuk Bolgár György beszédét, amely a Klubrádió melletti tüntetésen hangzott el.
Koltai Tamás írásának címe: Hajrá, köztársaság! Hajrá, Európa! Ebből egy mondatot külön is idézünk: „Ha a magyarok csakugyan ki akarnának iratkozni Európából, a totális csőd hamar bekövetkezik, s akkor a sírt, hol nemzet süllyed el, népek veszik körül.”
A csődközeli helyzetbe került BKV-ról szól a Vakvágányon című riport, amelyben fontos kérdéseket tesz föl Pungor András Tarlós Istvánnak. A főpolgármester egyebek mellett szó szerint ezt mondja: „Tán első hallásra fura, de a Fideszért is küzdök.”
Végül figyelmükbe ajánlom még Sztankay Ádám interjúját Szikora Jánossal. Az Új Színház hamarosan távozó művészeti vezetője úgy látja: „Dörner kinevezése utat engedett a hatalmi gőg eluralkodásának”, és Thomas Mann morális parancsát ajánlja mindannyiunknak: „Gondolkodj önállóan, és őrizd meg szellemi függetlenségedet!”
Talán nem túlzok, ha azt mondom, a 168 Óra hétről hétre ehhez próbálja tartani magát.