L. Simon: Akkor szabadulunk, ha marad az oltakozási kedv
Az országgyűlési képviselő szerint nem diszkriminatív, hogy csak azoknak az országnak az állampolgárai látogathatnak egyes intézményeket idehaza, amelyekkel Magyarország kétoldalú szerződést kötött.
Együtt kell élnünk azzal a gondolattal, hogy bizonyos szolgáltatásokat csak akkor vehetünk igénybe, ha be vagyunk oltva – mondta L. Simon László országgyűlési képviselő a 168 oldalán futó KeljfelJancsi című műsorban.
L. Simon László szerint a hazai múzeumok és színházak vezetőitől függ, melyik intézmény mikor nyitja meg kapuit a látogatók számára, a hatályos, erről szóló rendelet mindössze azt szabályozza, mikortól tehetik ezt meg és milyen szabályoknak kell megfelelni. A képviselő arról számolt be, hogy a Nemzeti Múzeum látogatóinak száma a nyitás után nem érte el a 20 főt. Hozzátette: abban bízik, hogy ahogy visszatér az élet a normális kerékvágásba, úgy a múzeumok látogatóinak a száma is növekedni fog.
A külföldi turistákkal kapcsolatban elmondta, a vidéki múzeumokban békeidőben nem tesznek hozzá érdemben a látogatottsághoz, Budapesten viszont komoly százalékot tesz ki. Kiemelte: jelenleg számottevő külföldi turizmusról nem lehet beszélni. Lugosi Viktória író a napokban arról számolt be, hogy a magyar múzeumokba, színházakba, valamint az éttermek belső terébe nem léphetnek be külföldiek. Hiába vannak beoltva, és mutatják fel a nemzetközi oltási igazolványokat, csak azon országokét fogadják el, akikkel Magyarország kétoldalú szerződést kötött. L. Simon erre reagálva elmondta, a jelenlegi szabályozások alapján ezt nem tudja kiolvasni, majd hozzátette: azon országok, amelyek védettségi igazolványát Magyarország elismeri, gond nélkül beléphetnek ezekbe az intézményekbe.
Az országgyűlési képviselő szerint nem diszkriminatív az, hogy olyan országból érkezők, amelyekkel Magyarországnak nincs kétoldalú megállapítása nem léphetnek be egyes intézményekbe, mint ahogy az sem diszkriminatív, hogy a hazai védettségi igazolvánnyal nem rendelkezők sem léphetnek be ezekbe az intézményekbe.
A képviselő szerint ez a helyzet nem a magyar külügy sikere vagy kudarca. Az, hogy Magyarországnak kétoldalú megállapodásokat kell kötnie egyértelműen az EU kudarca, ugyanis nem tudták jól kezelni a pandémiát. A schengeni országok egy jelentős része a schengeni egyezmény szellemiségét kockáztatja. Európa elvileg átjárható, gyakorlatban nem – mondta. Arra, hogy mindössze 3 EU-s ország van, amelynek állampolgárai beléphetnek a korábban említett hazai intézményekbe, L. Simon elmondta, az EU nagy hibát követ el azzal, hogy diszkriminálja a keleti vakcinával oltottakat.
Kiemelte: az, hogy a nyári turisztikai szezonra is fennmaradnak-e a szabályozások, L. Simon elmondta, mindez attól függ, hogy a kormány tud-e további kétoldalú megállapodásokat kötni, mekkora lesz a külföldi országok beoltottsága, és hogy fennmarad-e az oltakozási kedv Magyarországon. Augusztusban lesznek fesztiválok, ám jelenlegi ismeretek szerint ezt csak védettségi igazolvánnyal lehet majd látogatni, ez pedig csak akkor változhat, ha nagyon magas lesz a beoltottak aránya – mondta.
(Kiemelt kép: MTI | Balogh Zoltán)