„Kudarcra van ítélve a kormány terve”

Kedvező fejlemény lenne a megállapodás egy új IMF-programról, amely csökkenthetné a magyar államadós-besorolásra nehezedő, lefelé ható nyomást, ám a megállapodás „még messze van”, és Magyarország kihívásokkal teli pénzügyi-gazdasági kilátásokkal kénytelen szembenézni – derül ki a Fitch Ratings pénteki londoni értékeléséből, amely szerint továbbra is jelentősek a lefelé mutató kockázatok. Egy neves elemző pedig egyenesen azt állítja, pusztán illúziókergetés a kormány szándéka, hogy biztosítást köthet a Valutaalappal.

2011. november 19., 09:53

A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban ismertetett állásfoglalása szerint egy új IMF-program erősíthetné a piaci bizalmat, emellett átláthatóbbá és következetesebbé tehetné a gazdaságpolitikai döntéshozatalt. A cég pénteki elemzésben felidézi, hogy múlt héten az addigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra módosította a „BBB mínusz” szintű magyar szuverén adósbesorolás kilátását - egyben megerősítve az osztályzatot -, a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolva a kilátásrontást.

A Fitch Ratings pénteki helyzetértékelése szerint emellett egyes költségvetési intézkedések, valamint a devizaalapú jelzáloghitelek piaci árfolyam alatti visszafizetésének lehetősége „ártott a külföldi befektetői bizalomnak”, a forint meredek gyengülése az euróval és a svájci frankkal szemben pedig fokozta a közszféra és a magánszektor törlesztési terheit egyaránt. Jóllehet egy IMF-programmal „hozzá lehetne kezdeni” ezen problémák némelyikének kezeléséhez, egyes kérdésekben - különösen a bankszektorral kapcsolatos politikában - azonban nehéz lesz egyezségre jutni - vélekedtek a pénteki állásfoglalásban a Fitch Ratings londoni elemzői. A cég szerint bármilyen IMF-programhoz szigorú feltételrendszer is társulna, és így csökkenne a kormány független pénzügyi-gazdasági mozgástere- írja az MTI.

A Fitch szerint a magyar gazdaság kilátásai továbbra is gyengék, mivel a költségvetési szigorítás és a magánszektorban zajló adósságleépítés nyomást gyakorol a hazai keresletre, és a fő nyugat-európai kereskedelmi partnerországok növekedési kilátásai is romlanak, miközben finanszírozási feszültségeik növekszenek. Ha sikerül is megállapodást elérni az IMF-fel, a potenciális „reformfáradtság”, az eddigi „kiszámíthatatlan gazdaságpolitikai döntéshozatal, valamint a nemzeti függetlenség érvényesítésének vágya” megnehezítheti az IMF-program betartását - vélekedtek pénteki elemzésükben a Fitch Ratings londoni elemzői. A hitelminősítő szerint az is bizonytalan egyelőre, hogy a program milyen formát ölthet.

Nem fog sikerülni a visszatáncolás

A Demokratikus Koalíció szerint a változáshoz nem elég egy új gazdaságpolitika, új csapat kell. Ezért javasolják, hogy a Fidesz állítson új kormányt, amely visszavonja a jövő évi költségvetés tervezetét, és újat nyújt be „reális árfolyamokkal, növekedéssel és inflációs számokkal” - áll a DK pénteken kiadott közleményében. Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: nemcsak a kormányzati gazdaságpolitika bukott meg, hanem „az orbáni jobboldalnak a világra ellenségesen tekintő, bezárkózásra hajlamos politikai gondolkodása is.” A forint háromszor annyit vesztett értékéből, mint a régió bármely más valutája, az elhibázott gazdaságpolitika terheit minden magyar állampolgár megfizeti.

Úgy tűnt, a kormánynak megjött az esze és felhagy a dilettáns, idióta gazdaságpolitikával, de kiderült, hogy a kabinet nem szólt az IMF-nek, hogy megállapodást akar kötni velük –

mondtaMesterházy Attila, az MSZP elnöke beszélt az Egyenes Beszédben.

„Kudarcra ítélt elképzelés, illúziókergetés a kormány szándéka, hogy biztosítást kössön a Valutaalappal” - ezt pedig már Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland feltörekvő piacokra szakosodott fő elemzője mondta a

hvg.hu-nak adott interjújában. A szakember szerint a Magyarország körül felforrósodott levegő fő oka a kormány politikája, annak kiszámíthatatlansága. Az utóbbi idők egyik legnagyobb baklövésének tartja, hogy a kormány súlyos pénzeket fektetett a Molba.