Kövér-szigor: 158 eset, 86 milliónyi büntetés
Szél Bernadett a legtöbbször, Tordai Bence a legtöbbre büntetett parlamenti képviselő. Összeszedtük, kit, hányszor és miért ért utol az Országgyűlésben a házelnök szigora.
Tordai Bence, a Párbeszéd politikusa a legrövidebb idő alatt legtöbb borsot Kövér László orra alá törő képviselő, mivel ő kapta a legtöbb büntetést, mióta a fideszes házelnök rendpárti intézkedésekkel, de főleg pénzbírsággal igyekszik gátat vetni az ellenzék szerinte méltatlan munkahelyi viselkedésének. Tordai ugyan még csak az első ciklusát tölti a Parlamentben, de már négyszer büntette a házelnök, összesen csaknem 11 millió forintra, míg a legtöbbször, hétszer szankcionált képviselő az egykori LMP-s, most független Szél Bernadett – derült ki a 168.hu közérdekű adatigénylésére az Országgyűléstől kapott adatokból.
Egy férfi, 158 eset
Kövér László 2010 óta az Országgyűlés elnöke, és már az első években zavarta, hogy a szavai szerint „rendszerellenes politikai erők az eddigi írott és íratlan szabályokat is hajlamosak figyelmen kívül hagyni” a parlamenti üléseken. Azt is mondta, nem megengedhető, hogy „bolhacirkuszt” csináljanak a törvényhozásból „a magukkal mit kezdeni nem tudó, vagy éppen csekély támogatottságukat feldolgozni nem képes képviselők.”
A szavakat tett követte, megszületett a 2013-tól alkalmazott Országgyűlési törvény, amely rendelkezik a házelnök – vagy az ülést levezető elnök – fegyelmi szankcióiról is: a szómegvonástól és a rendreutasítástól az ülésről kizáráson át a pénzbírságig, vagyis a képviselői tiszteletdíj csökkentéséig.
A fizetéscsökkentés fegyelmező eszközéhez 2013 óta összesen 158 esetben nyúlt Kövér László, és összesen csaknem 86 millió forint pénzbírságot szabott ki 94 százalékban ellenzéki képviselőkre.
A 2010-2014 közötti parlamenti ciklus érintett szűk másfél évében 69 alkalommal kaptak büntetést a képviselők, összesen 21,3 milliós bírságot. A következő, 2014-2018 közötti ciklus 4 teljes évében csak 28 büntetés volt összesen 3,1 millió forint értékben, míg 2018-tól 2021. áprilisáig 61 esetben büntetett a házelnök, összesen 61,5 millióval rövidítve meg a szabályszegő képviselők fizetését.
Szanyinak 131 ezer forintja bánta
Az első büntetést az MSZP-s Szanyi Tibor kapta 2013. márciusában, amiért középső ujját felfelé tartva beintett a felszólalása közben állítólag elhangzó rasszista megjegyzések miatt a Jobbik-frakciónak. A politikust tiszteletdíja harmadának, 131 410 forintnak a befizetésére kötelezte Kövér. Kezdetben azonban csekken kellett befizetni a büntetést, nem vonták le a képviselők fizetéséből automatikusan, mint most, Szanyi pedig nem fizetett, ehelyett bírósághoz fordult. A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága 2016 novemberében neki adott igazat, mondván: sérült a szabad véleménynyilvánításhoz való joga, és mintegy egymillió forintnyi kártérítést ítéltek meg neki, amit az államnak kellett kifizetni.
Szanyi mellett további 60 képviselő kapott a ciklus végéig pénzbüntetést. Összesen 235 ezer forintot Karácsony Gergely és Szilágyi Péter, a Párbeszéd politikusai 2013. áprilisában azért, mert a trafiktörvény ellen tiltakozva egy „FIDESZ - Loptok, csaltok, hazudtok” feliratú táblát emeltek fel. A büntetés miatt ők szintén Strasbourgig mentek, és az emberi jogi bíróság Szanyihoz hasonlóan nekik adott igazat, 10,7 millió forint kártérítést ítélve meg nekik. Vadai Ágnes és DK-s párttársa fizetését azért csökkentették, mert a nőkkel szembeni erőszak ellen tiltakozva szemük környékére monoklit festve demonstráltak az ellen, hogy az élettársa bántalmazásával vádolt exfideszes Balogh József továbbra is képviselő maradhatott, csak a pártból kellett kilépnie a vak komondoros botrány miatt.
A ciklus legnagyobb, mintegy 18 millió forint összértékű büntetését a Jobbik-frakció 40 tagja hozta össze: 2013. júniusában a földtörvény szavazásakor tiltakozásul elfoglalták az elnöki pulpitust és egy molinót feszítettek ki ezzel a szöveggel: „A magyar föld átjátszása idegeneknek: hazaárulás”. A ciklusban az akkor LMP-s Szél Bernadettet kétszer büntették meg, míg a legtöbbször, négyszer a jobbikos Novák Elődöt, de a legnagyobb, 672 ezres bírságot Vona Gábor Jobbik-frakcióvezető kapta.
Tomboló tiltott szemléltetőeszközök
A 2014-2018 közötti ciklusban viszonylag kevés, és kis összegű pénzbírságot szabott ki a házelnök: 28 esetben összesen 3,1 millió forintot. Újdonság, hogy a megbüntetettek közt ezúttal volt egy kormánypárti politikus is: a fideszes Csizi Péternek 50 ezer forintjába került, hogy felszólalásában egy előre be nem jelentett szemléltetőeszközt használt, egy, a témához kapcsolódó bizonylatot mutatott be. Ekkoriban ugyanis a képviselőknek már előre be kellett jelenteni, ha csak egy képet is fel akartak mutatni felszólalásukat alátámasztandó – ezt pedig az ülést vezető elnök vagy engedélyezte vagy nem. A ciklusban elég gyakran előfordult, hogy ellenzéki képviselők bejelentés nélkül szemléltettek – Kövér László pedig utóbb rendre meg is büntette őket a kormány- vagy rendszerkritikus feliratú molinókért, de akár csak tényeket bemutató fotókért, számadatokért.
Így járt a ciklusban legtöbbször, négyszer – összesen félmillió forintra – megbüntetett Szél Bernadett is, amikor a budapesti zöldfelületek visszaszorulásáról szóló LMP-s interpellációt kivágott fák fotóival illusztrálta, vagy amikor a kötelező betelepítési kvótáról beszélő fideszes Németh Szilárd mögött „Hazudik” feliratot emelt fel, és akkor is, amikor a Paks II. beruházásról szóló beszéde alatt frakciótársa, Hadházy Ákos feltartott egy táblát, rajta azoknak a fotójával, akiknek az érdekeltségeihez az LMP szerint a kapcsolódó reklámpénzek eljutottak. Pénzbírságot szabott ki Kövér László az MSZP-frakció tagjaira is, akik „Ne írd alá, János!” feliratú transzparensekkel üzentek a lex CEU-ra utalva az államfőnek – itt Kövér súlyosbító körülményként értékelte, hogy Áder Jánost a keresztnevén szólították.
A párbeszédes Szabó Tímea pedig azért kapott 250 ezres büntetést, mert a köztársasági elnök 2017-es eskütétele után Áder fényképével díszített marionett bábut emelt a magasba. Összesen 100 ezer forint mínusszal megúszta viszont az a két jobbikos képviselő, akik egy Mészáros Lőrincet ábrázoló papírmasé figurát állítottak fel az ülésteremben – rajta „stróman” felirattal. A legnagyobb összegű, 747 ezer forintos büntetést ebben a ciklusban is egy jobbikos képviselő, Szilágyi György kapta, amiért veréssel fenyegette Dömötör Csaba államtitkárt; szó szerint úgy invitálta, hogy „Gyere ki, úgy nyakon baszlak, hogy leszáll a fejed!”
Mostanában már milliók röpködnek
A jelenlegi ciklus számszerű, és az elmúlt 8 év összesített összegszerű büntetés-rekordere a párbeszédes Tordai Bence, aki már akkor is magára vonta Kövér László haragját, amikor még nem is volt képviselő. A házelnök 2017 tavaszán örökre kitiltotta a Parlamentből az akkor még pártszóvivő Tordait, amiért kiplakátolta a miniszterelnök ajtajára, hogy „Putyin-csicska” és „Hazaáruló”. Tordai az első félmilliós büntetését azért kapta, mert 2018 őszén az igazságszolgáltatásból szerinte rossz viccet csináló Polt Pétert bohócnak nevezte, és bohócorrot vitt a legfőbb ügyésznek.
Hadházy Ákos független képviselő is begyűjtött két, összesen 2,3 milliós büntetést a ciklusban. Az egyiket azért, mert 2020 februárjában „Stop propaganda” feliratú táblát lógatott az ülést vezető Kövér feje fölé. A másikat pedig azért, mert 2019 őszén Orbán Viktor beszéde alatt egy táblát tartott fel „Muszáj hazudnia, mert túl sokat lopott” felirattal – érdekesség, hogy Kövér 9 kormánypárti politikust is 50-50 ezer forintra büntetett, amiért megpróbálták ekkor Hadházyt és a tábláját eltávolítani.
Ebben a ciklusban a legtöbb büntetést a 2018. decemberi, országos tüntetéshullámot is kiváltó úgynevezett túlóratörvényhez kapcsolódó két ülésnap eseményeiért kapták az ellenzéki politikusok: amiért december 10-én obstrukcióval próbálták elhúzni a módosítók szavazását, illetve amiért december 12-én a törvény végszavazását próbálták megakadályozni azzal, hogy elfoglalták az ülésvezetői pulpitust – végül nem jártak sikerrel, a patkóból levezényelt szavazáson a Fidesz-többség elfogadta a vitatott jogszabályt. Ezeknél a büntetéseknél nem volt ritka a fejenként 1,5 milliós pénzbírság sem, de ennél is többet, 2 milliós büntetést kapott a DK-s Vadai Ágnes, amiért idén márciusban Kövér szerint „a parlamenti szokásokhoz képest is kirívóan hangos és folyamatos közbeszólásokat tett”.
Ennél is kétszer nagyobb összegre, 4,4 millióra büntette azonban a házelnök Jakab Pétert, amiért a Jobbik elnök-frakcióvezetője tavaly ősszel egy zsák krumplit próbált meg átadni a miniszterelnöknek, utalva arra, hogy szerinte a tiszaújvárosi időközi választáson ingyen osztott krumplival szerezhettek szavazatokat a kormánypártok. Kövér László még ezt a jelentős összegű büntetést is csaknem meg tudta duplázni Tordai esetében, akit rekordbírsággal, 8,2 millió forintos fizetés-elvonással sújtott, amiért a képviselő idén márciusban Varga Mihály pénzügyminiszterhez ment oda egy kérdéssel az ülésteremben, amivel a házelnök szerint akadályozta a minisztert. (A legfrissebb két büntetésről – Vadai és Tordai ügyében – még csak e héten voksol az Országgyűlés, de a Fidesz-többség eddig mindegyik hasonló tiszteletdíj-csökkentést megszavazta.)
(Kövér László házelnök az Országgyűlés plenáris ülésén 2021. március 16-án. Fotó: MTI/Kovács Tamás)