Kovács Zoltán elmagyarázza a Gruevszki-ügyet
Kovács Zoltán kormányszóvivő a kormány About Hungary nevű angol nyelvű honlapján kérdezz-felelek formában magyarázza el, miért kap különleges bánásmódot Magyarországon a börtönbüntetése elől megszökött macedón volt miniszterelnök, Nikola Gruevszki.
A szóvivő megismétli Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentését, miszerint a macedón politikus Magyarország egyik külképviseletén tett szándéknyilatkozatot arra, hogy menedékkérelmet kíván benyújtani. Kovács a kérelmet azzal magyarázza, hogy Gruevszki szerint nem volt fair a macedón bírósági eljárás és fenyegették az életét.

Azt, hogy a szökött volt miniszterelnök Budapesten várhatja ki a menedékjogi eljárás végét, és nem valamelyik tranzitzóna konténerében, Kovács a kormányzat által már hangoztatott indokkal magyarázza, miszerint
Gruevszki több mint tíz évig volt miniszterelnök, és ez egy különleges helyzet, amely különleges elbírálást érdemel.
Biztonsági okokból a magyar hatóságok – itt közbeszúrja, hogy nem a magyar kormány – engedélyezték, hogy Gruevszki Budapesten nyújtsa be menedékjogi kérvényét, és ott is bírálják azt el.
Kovács arra az állításra is reagál, hogy Magyarország Macedóniát biztonságos országnak nyilvánította, és hogy a volt minisztere beengedésével és kérelmének elbírálásával Magyarország felülírja a macedón igazságszolgáltatási rendszert. A szóvivő szerint azonban nem avatkoznak be a macedón jogrendszerbe, mivel Magyarország egy benyújtott kérvényt bírál el. Hozzáteszi, hogy Gruevszki menedékkérvénye jogi kérdés (ami nyilvánvalóan ne igaz, hiszen a belügyminiszter intézkedése nélkül nem léphetett volna Magyarország területére), amelyről a magyar és nemzetközi jogszabályoknak megfelelően fognak dönteni.
Arra a felvetésre, hogy Magyarország kiadja-e Gruevszkit, ha Macedónia ezt kérvényezi, Kovács azt válaszolja, hogy ez egy jogi kérdés, Magyarország pedig még nem kapott hivatalos kérést a kiadatásra.
Ha ez megtörténik, az ország követi a megfelelő jogi eljárásokat. Azt is megjegyzi, hogy eddig egyetlen EU- vagy NATO-tagország sem jelzett hivatalosan semmit Magyarországnak Gruevszki ügyében.
Kovács azt állítja, hogy Orbán Viktor nem találkozott azóta Gruevszkivel, hogy a volt macedón kormányfő Magyarországra érkezett és benyújtotta menedékjogi kérvényét.