Kolontárt nem kell halottá nyilvánítani

Orbán Viktor szerint új telepet kell nyitni Kolontáron, az elöntött területeket pedig meghagyni mementónak. Helyiek közül is sokan attól tartanak: örökre el kell hagyniuk az otthonukat, mert a szennyezés után élhetetlenné vált a házuk és a kertjük. De a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára szerint ez nem feltétlenül van így. A halottak száma időközben hétre emelkedett. A katasztrófa sújtotta területen alkoholtilalmat rendeltek el.

2010. október 9., 06:49

Szét kell választanunk a kérdés technikai és érzelmi részét – mondja Németh Tamás, az MTA főtitkára – Az érzelmi okok teljesen érthetőek: a lakók félnek visszaköltözni a katasztrófa sújtotta házakba. Szakmailag viszont minden feltétel adott az elöntött területek teljes rehabilitációjára. Úgy is mondhatnám: a mai technikai tudásunk szerint a falunak nem kell halottá válnia.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság operatív törzset hozott létre, amelyben akadémikusok segítik szakmai döntésekkel a munkát. A kármentesítés már megkezdődött. Nagy területeket szórnak be gipsszel, illetve tőzeggel, hogy semlegesítsék a vörösiszap lúgtartalmát. A súlyosan szennyezett területeken a megkötött gipszet, illetve tőzeget el kell majd távolítani. A kevésbé érintett, illetve lakóhelytől távol eső szántóföldeken a talajba keverik a semlegesített lúgot, és a földet ipari növények termesztésére használják.

Iszapömlés: pusztítás vörösbenNémeth Tamás hangsúlyozza: a sürgős kármentesítési munkák után alapos vizsgálat fogja eldönteni, hogy melyik területen mi lesz a megoldás. Fel kell mérni ugyanis, hogy hol milyen mélységig szennyezett a talaj: pár centiméter is számíthat. A súlyosan szennyezett rétegeket ledózerolják. A kevésbé szennyezett területeken oltóanyaggal, szerves trágyával és tőzeggel lehet „segíteni” a talajnak a regenerálódásban.

Természeti katasztrófák után is kerülhetnek szennyező anyagok a talajba, például vulkánkitöréskor. A talaj minden esetben magától regenerálódik: igaz, ez a természetes folyamat emberi léptékhez képest rendkívül hosszú idő, de ma megvan a tudásunk ahhoz, hogy felgyorsítsuk a regenerálódást.

A főtitkár azt is mondja: hosszú távon csak az lehet a megoldás, ha kialakítanak egy úgynevezett monitoring rendszert. A rendszer segítene abban is, hogy nyomon kövesse a talaj regenerálódását, és eszerint el lehessen dönteni: mit lehet termeszteni a földeken, amelyeket elöntött a vörösiszap.

Hétre emelkedett a halálos áldozatok száma

Újabb holttestet találtak a vörösiszap elöntötte Devecser közelében péntek délután, ezzel hétre emelkedett a halálos áldozatok száma – közölte Dobson Tibor katasztrófavédelmi szóvivő az MTI-vel. Az áldozatot Devecser határában találták meg a speciális mentők, nem messze attól a helytől ahol egy néhány órával korábban egy másik eltűnt ember holttestét találták meg – mondta a kárelhárítás szóvivője. Dobson Tibor ezredes tájékoztatása szerint ezzel hétre emelkedett az ajkai zagytározóból kizúdult vörösiszap áldozatainak száma, de még egy embert keresnek az eltűntek közül. A pénteken talált két áldozat kilétéről nem tudott felvilágosítást adni.


Szesztilalmat rendeltek el

Devecser és Kolontár települések önkormányzata alkoholfogyasztási tilalmat vezetett be, a tilalom visszavonásig érvényes – olvasható a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság péntek esti felhívásában. Dobson Tibor, a helyszíni kárelhárítás szóvivője azt mondta az origónak: a katasztrófasújtotta területen senki nem lehet olyan állapotban, ami további veszélybe sodorhatja, azaz senki nem lehet ittas.