Kirúgták Élőt és Pappot, de az éhségsztrájkolók folytatják
Nem adják fel az éhségsztrájkot, amíg nem távozik posztjáról a köztévés hírmanipulációk összes felelőse – mondja Nagy Navarro Balázs, a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének alelnöke.
Belebukott a Lomnici-ügybe Élő Gábor, az MTI Hírcentrum igazgatója, Papp Dánielt kirúgták az MTVA hírfőszerkesztőség éléről. Elégedettek vagytok?
Részleges sikert értünk el, folytatjuk az éhségsztrájkot. Élő Gábort ugyan felmentették, de a helyettesei, Hegedűs István és Németh Zsolt, akik napi szinten elkövették a manipulációkat, és akik mind a mai napig egy kockában sem számoltak be arról, ami történt, még a helyükön vannak. Papp Dánielt csak a hírfőszerkesztőség éléről távolították el, a közéleti és dokumentum főszerkesztőséget továbbra is ő vezeti. Azoknak az embereknek, akik manipulációkat, hírcsalásokat követtek el, a közmédiában nem lehet helyük.
Szombat délután óta éhségsztrájkolsz kollégáiddal. Hogy bírjátok?
Romlik a látásunk, lassabban mozgunk, akadozik a beszédünk. Nem egy normális állapot, hogy valaki nem eszik napok óta. Erre még rátesz a stressz és az, hogy székben alszunk már hatodik napja. A mentősök segítségével kontroll alatt tartjuk az egészségi állapotunkat, hogy közbe lehessen lépni, ha kell.
Az MTVA közleménye szerint ők is aggódnak értetek, és a ti érdeketekben azt remélik, mielőbb befejeződik a demonstráció.
Ezek szerintem kortörténeti dokumentumok, egy 50-es, 60-as évekre jellemző hatalmat és az azt kiszolgáló médiát idézik. Aggódunk értetek, írják, közben próbálják lejáratni azt, aki egy talán nem mindenki, de sokak által jónak tartott megoldásként éhségsztrájkba kezd. Jelzi ezt a hozzáállást, hogy kiadnak egy közleményt arról, amiről egyetlen szó sem szól a MTVA által készített hírműsorokban. Sem az MTV-ben, sem a Duna TV-ben nem jelent meg semmi sem az éhségsztrájkról, sem a Lomnici-botrányról. Ez egyértelműen a médiatörvény megsértése, de láthatóan nem érdekli őket. Az is baj, hogy nagyon gyenge a civil társadalom: az állampolgároknak egyszerűen fogni kellene a tollat, tintát és tiltakozni ezeknél a médiaszolgáltatóknál. Amennyiben nincs válasz, a Médiahatósághoz kell fordulni, amely köteles kivizsgálni az ügyet.
Felszólítottak titeket, hogy hagyjátok el az MTV épülete előtti területet, mert az magánterület. Azt írják, hogy az épület egyik fűtött helyiségében biztosítanak helyet.
Ha nem lehetünk itt, odébb megyünk közterületre, legfeljebb spontán tüntetésbe kezdünk. Nem fogják tudni megakadályozni, hogy folytassuk. Ha ez magánterület, akkor egy másik helyiségbe miért engednének be? El akarnak dugni a nyilvánosság elől, így akarnak minket kitakarni.
A közlemény szerint megtagadtad a munka felvételét, ezért a munkáltatónak joga lenne rendkívüli felmondással megválni tőled.
Ez egy színjáték. Hétfőn bekérettek a kisebbségi és regionális műsorok főszerkesztőjéhez, aki megbízott egy magyar-szerb kapcsolatokról szóló anyag elkészítésével 15 percben a 90-es évekről. Mindenki érti, miről van szó: megtorlásként túrjam az archívumot. Mondtam, hogy én a hírfőszerkesztőségen dolgozom külpolitikai szerkesztőként, amúgy nem vagyok szerb szakértő, nem is tudok szerbül. Egy olyan szerződésmódosításra hivatkozva akartak utasítani, amit én nem írtam alá. Aztán jött a következő próbálkozás, amiről már tényleg a Tanú film kockái jutnak az ember eszébe: azt mondták, azzal, hogy elmentem, elfogadtam, hogy mégis illetékesek. Ügyvéd is volt velem, jegyzőkönyv készült, mert tudjuk, hogy ez hogy működik: behívnak, aztán közleményben azt mondanak, amit akarnak. Neki is az volt a véleménye: ha valaki próbálkozik, akkor legalább az alapvető jogszabályokkal legyen tisztában.
A Lomnici-kitakarás ügyében behívott három munkatárs esetében is arról szólt a hivatalos tájékoztatás, hogy a szakmai hibát elismerték, miközben ez nem történt meg.
Hazugságok sorozatáról van szó. December 3-án, szombaton először a Duna TV szombati esti 6 órás Híradójában ment le az ominózus anyag, majd az MTV 19:30-as Híradójában. A 18 órás felelős szerkesztő az egyik, akit úgymond bűnösnek találtak, a másikat meg sem hallgatták. A kitakarást két vágó hajtotta végre, az egyik Beta technológiával összerakta az anyagot, majd miután közölték vele, hogy nem látszódhat valaki, digitális vágó segítségét kérte. Utóbbi, aki kitakarta Lomnicit, tőlünk tudta meg, hogy ügy lett a dologból, őt meg sem kérdezték. A harmadik, akit behívtak, a szerkesztő riporter. Elmondták nekik, hogy ez nem vizsgálat, csak egy előzetes elbeszélgetés. A konkrét ügyről nem is kérdezték őket. Ehhez képest aznap közleményt adott ki az MTVA arról, hogy a vizsgálat lezárult és mind a hárman elismerték a felelősségüket. Másnap megint behívták őket, ott már született jegyzőkönyv, és abban derül ki, hogy Hegedűs István, az MTI Hírcentrum Duna televíziós műsoraiért felelős vezérigazgató helyettese mondta konkrétan azt, hogy nem jelenhet meg Lomnici Zoltán volt főbíró az anyagban.
Más kérdések felett is elsiklott a vizsgálat?
Senki nem beszél arról, hogy a szerkesztő-riporter interjút készített Lomnici Zoltánnal. Ha csak egy malőr volt a kitakarás, hol van az interjú? Hol adták le? Senki nem tárta fel azt, hogy egy-másfél éve mindenki tudja: Lomnici nem látszódhat. Az a szál sem került soha elő, hogy a vizsgálat úgy indult: Papp Dániel, aki Élő Gábornak, az MTI Hírcentrum vezetőjének bizalmasa, írt egy emailt a három érintettnek, hogy elbeszélgetésre kell menniük. Majd mindkét elbeszélgetés után a szerkesztő riportertől érdeklődött az elhangzottakról. Ő is elkezdett vizsgálódni, amiről hivatalosan még senki sem beszélt. Április óta az MTI Hírcentrum irányítja a hírműsorok készítését, vezetői MTVA-s dolgozóknak adnak feladatokat, ők azok, akik nap mint nap belenyúlnak az anyagokba.
Szerdán figyelmeztetést kapott az MTI Hírcentrum egyik főszerkesztő-helyettese, akit nem neveznek meg a közleményben. Azt mondtad, tudomásotok szerint Hegedűs István főszerkesztő-helyettes rendelte el a kitakarást a Lomnici-ügyben.
Nem adjuk fel az éhségsztrájkot, amíg nem távozik minden posztjáról Papp Dániel, illetve Élő Gábor két helyettese, Hegedűs István és Németh Zsolt is. Döbbenetesnek és felháborítónak tartjuk, hogy éhségsztrájkot kell folytatnunk ahhoz, hogy kiderüljön: igazunk volt. Lám, lám előkerült egy olyan felelős, akit mi is megneveztünk. Ennek a médiatörvényt naponta súlyosan megsértő, hírmanipulációval sokadszorra lebukó vezetésnek mennie kell. Azt is követeljük, hogy az MTI és az MTVA vezetői kérjenek bocsánatot nem csak a közvéleménytől, hanem az éhségsztrájkolóktól és az őket támogatóktól is, akiket megpróbáltak meghurcolni.
Hogyan viszonyulnak hozzátok a kollégáitok? Milyen visszajelzéseket kaptok?
Mindenki azt várja, hogy legyen vége most már: azok a felelősök, akiket megneveztünk, tűnjenek el a közszolgálati média környékéről is. Sok kolléga segít nekünk, teát hoznak, egyebeket. Van egy másik csoport, amely nem mer látványosan barátkozni velünk, de azt mondja: köszönjük, értünk teszitek. Van, aki ezt sírva mondja, van, aki csak lehajtott fejjel. És van egy harmadik csoport, amely úgy tűnik nem vesz tudomást arról, ami történik. De tudni kell, hogy a második kirúgási hullám közepén vagyunk, és már rebesgetik, hogy lesz harmadik. Többen maguk kérik, hogy tegyék őket a listára, mert lelkileg és egészségileg nem bírják ezt a légkört. Sokan megszólaltak a kirúgottak közül és reméljük mások is kiállnak, hiszen ők el tudják mondani, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. Jellemző, hogy hiába jelezték a velünk szolidarítást vállaló vágók és riporterek, hogy nem engedik kiírni nevüket a híradós riportokhoz, a médiatörvényt megsértve mégis kiírják. Addig fogunk itt éhségsztrájkolni, amíg nem teljesül a követelésünk. A TFSZ másik alelnöke, Szávuly Aranka szombaton, Patakfalvi Sándor Duna TV-s felvételvezető vasárnap délután csatlakozott. Itt van a Duna TV-től októberben elküldött riporter, Kembe-Sorel Arthur és Virág Péter, a Duna TV üzemi szakszervezetének elnöke is. Ha mi kidőlünk, vannak, akik a helyünkbe lépnek.