Kínai kémeket segíthet egy budapesti intézet egyes Kína-kutatók szerint

Nem, most nem a Fudan Egyetemről van szó.

2021. november 24., 18:15

Szerző:

Több cseh Kína-szakértő szerint kínai hírszerzőket segíthet egy budapesti tudományos intézet, írja a HVG. A portál információi szerint egy Csehországban zajló antiszemita színezetű közéleti botrány irányította rá a figyelmet arra, hogy több cseh Kína-szakértő is egybehangzóan azt állítja, hogy az egyik budapesti központú intézmény valójában „egy tudományos műhelynek álcázott kémszervezet, a kutatóktól rendelt tanulmányok pedig valójában jelentések.”

Az önmagában még nem is lenne gyanús, hogy az intézmény több ezer eurót fizet a budapesti, Kína–Kelet-Közép-Európai Intézet közép-európai akadémikusoknak, hogy tanulmányokat írjanak a saját országukban zajló politikai, gazdasági, társadalmi eseményekről. Annak ismeretében viszont, hogy az intézményt a kínai kormány finanszírozza, sőt a kínai hírszerzéssel is lehet kapcsolata, már más a helyzet.

Nem ez az intézmény az elmúlt időszak magyar közéletében, amely megbotránkozást keltett sokaknál. A kínai Fudan egyetem esetleges budapesti megjelenése kapcsán felmerültek olyan hangok, mely szerint komolyan nemzetbiztonsági aggályokat jelent a kínai intézmény. A Telex arról ír, hogy a Direkt36 oknyomozó munkája azt támasztja alá, hogy a Fudan együttműködik a kínai hírszerzéssel, külön kémiskolát működtet, és a Kínai Kommunista Párt elitképzőjeként a Fudan tanárainak és hallgatóinak legalább negyede párttag.

(Kiemelt kép: A Kínai Kommunista Párt 2021. július 1-én ünnepelte százéves fennállását. A fotó egy kulturális előadásán készült a pekingi Bird's Nest nemzeti stadionban, ahová Hszi Csin-ping kínai elnök is ellátogatott. Fotó: Noel Celis / AFP)