Kicsoda Somogyi Béla? Mi köze hozzá a Fidesznek?

Az 1992-ben újjáalakult Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma elnöksége ironikusnak tartja, hogy a fideszes többségű VIII. kerületi önkormányzat éppen a nyilas hatalomátvétel 64. évfordulója napján döntött Somogyi Béla utcanevének megváltoztatásáról. Ezen a napon valamennyien kevesebbek lettünk. Mélységesen csalódtunk a fideszes többségű kerületi önkormányzatban, ahol 14 éve kezdett működni helyi szervezetünk.

2008. október 16., 09:13

Közleményt adott ki a Magyarországi Gyermekbarátok Mozgalma, amely egy Népszava-részlettel kezdődik, 1918. augusztus 10-ből. Ebben Somogyi Béla az I. világháború után árvagyerekek számára szervezett üdültetési akcióról számol be. "Abbáziában az egyik villában, amelyikben én laktam 60 gyermek befogadására készülődött. A gyermekek megérkezése szomorú volt. Délután háromig egy egy-egy száraz zsemlyénél egyebet nem kaptak. Így vonultak be az apróságok az éhségtől gyötörten. A gyermekek szűk udvarokban szorongtak, mint a kalitkába zárt madárkák. A Munkások Gyermekbarát Egyesülete súlyos mulasztást követett el. A polgári részről megindított akcióhoz szocialista szervezet jó nevét és erejét odaadni csak úgy szabad, ha döntő hatáskört kap a végrehajtásnál."

A következő idézet a Népszava 1922. augusztus 1-jei számából származik, írja a közlemény: "a Munkások Gyermekbarát Egyesülete közgyűlését a régi képviselőház nagytermében rendezték meg. A 38-as csoport gyermekkarának éneke után az elnök ismertette az egyesület működését az 1917-21-ig terjedő időszakban és kegyeletesen emlékezett meg Somogyi Béla mártírhalált halt elvtársunk munkájáról. (Somogyi Béla nevének hallatára az egész közgyűlés föláll és percekig állva marad.) A diktatúra előtt Budapesten 64 , vidéken 24 csoport működött... Ezután Kéthly Anna nemzetgyűlési képviselő állott föl szólalásra és a gyermekvédelem szükségességét hangoztatta."

A Gyermekbarátok azt írják: a korabeli dokumentumok is bizonyítják, hogy Somogy Béla tanító-újságíró mennyire szívén viselte a szegény gyerekek ügyét, s a gyermekbarátok mennyire tisztelték munkásságát. A nemzeti történeti kincsnek számító Munkások Gyermekbarát Egyesületének egyik segítő motorja volt. Somogyi Béla mártír személyében a magyarországi gyermekvédelem megszervezésének egyik kezdeményezőjét tiszteljük, szögezik le a közleményben, majd hozzáteszik: Tiszteltük eddig: jobb- és baloldaliak egyaránt.

A két világháború között a kialakuló önkényre jellemző, hogy a gyermekbarát egyesületet zsidó gyermekek táboroztatása miatt a nyilas belügyminiszter 1944-ben közveszélyességre hivatkozva betiltotta. Az 1945-ös újjászerveződést követően pedig 1948-tól munkáját a szélső bal lehetetlenítette el - fejeződik be a közlemény.