Kiállítóhely lesz a Kelenföldi pályaudvar 137 éves épületéből

Az indóház megmentését kiemelt beruházássá minősítette a kormány.

2021. február 10., 09:08

Szerző:

Budapest-Kelenföld vasútállomás 137 éves indóházában kap helyet a Közlekedési Múzeum legújabb kiállítóhelye – tudatta közleményében az intézmény. Az állomásépület teljes felújításával és bővítésével létrejövő új múzeumi kiállítóhely fő attrakciója egy vasúti kiállítást kiegészítő terepasztal lesz, így a vasútbarátok és a kisgyermekes családok számára különlegesen izgalmas helyszín jön létre az autentikus vasúti épületben – írják. A több száz négyzetméter alapterületű terepasztal mellett a kulturális kínálatot időszaki kiállítások és múzeumpedagógiai foglalkozások színesítik majd.

„A Közlekedési Múzeum kapta meg a lehetőséget, hogy megmentse az enyészettől, és új, másfél évszázados múltjához méltó funkcióval újítsa meg a műemléki védettség alatt álló kelenföldi indóház épületét” – mondta el Vitézy Dávid, az intézmény főigazgatója.

A kormány tegnap este megjelent rendelete a Közlekedési Múzeum által előkészített tervek nyomán kiemelt beruházássá minősítette a felújítást, és rendelkezett az építési engedélyezés menetéről, valamint a kivitelezési közbeszerzés kiírásáról.

Az épület környezetében vasúti tematikájú játszókert is létesül, teraszán pedig szabadtéri mozivetítéseket tarthatnak majd. Az épület kiegészül egy kilátópontként, trainspotter-helyként is szolgáló új, kortárs terasszal a vasút felé, és a tervek szerint egy bisztró is helyet kap az épületben. Az épület előtt, szabadtéren egy, az indóházzal közel egyidős gőzmozdony fog állni.

Az 1884-ben épült kelenföldi indóház az ország egyik legrégebbi állomásépülete, amely a közelmúltig be is töltötte ezt a szerepét. A 4-es metró projekt részeként épült aluljáró miatt azonban funkcióját az elmúlt években teljesen elveszítette, a MÁV pénztár kiköltözött belőle és állapota tovább romlott, így félő volt, hogy az egyébként dinamikusan fejlődő, átalakuló Etele tér közelsége miatt idővel lebontják.

„A kormány egy évvel ezelőtt hagyta jóvá a Közlekedési Múzeum koncepcióját az épület megmentésére. Kelenföld az ország egyik legforgalmasabb vasútállomásaként kitűnő helyszín arra, hogy az itt létesülő kiállítás bemutassa Budapest és a vasút kapcsolatának 175 éves történetét és az előttünk álló kihívásokat és lehetőségeket” – mondta Vitézy Dávid.

A Közlekedési Múzeum az Építész Stúdiót bízta meg az építészeti tervek elkészítésével, akik az eredeti épület műemléki jellegének figyelembe vételével azt az új funkcióknak megfelelő kortárs építészettel is kiegészítik.

A kiállítás tartalmi tervezését a Közlekedési Múzeum megkezdte, a következő hónapokban a részletek kidolgozása zajlik. A Kelenföldi pályaudvar mint városi és vasúti tér várhatóan meghatározó szerepet kap majd a tematikában, ahol nemcsak a vasút történeti szerepét, múltját, jelenét és jövőjét kívánja bemutatni a intézmény, hanem a helyszínhez kapcsolódó emlékeket, történeteket is. Ezért arra biztatnak mindenkit, hogy járuljon hozzá a kelenföldi indóház újjászületéséhez. Akinek van régi képeslapja, fényképe, egyéb tárgyi emléke, története, ami Kelenföldhöz kapcsolódik, és szívesen megosztaná másokkal is, az emailben keresheti fel a Közlekedési Múzeumot.

A múzeum honlapon kérdőív kitöltésével is segíthetik a munkát az érdeklődők, itt lehetőség lesz további javaslatok megfogalmazására, például a tervezett rendezvényekkel, a kisgyerekeseknek szóló programokkal, vagy épp a bisztró kínálatával kapcsolatban.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hoffmann Tamás, Újbuda akkori polgármestere még 2019 őszén jelentette be, hogy a Közlekedési Múzeum mentheti meg az állomásépületet. Az akkor létrejött megállapodás nyomán 2020-ban a Miniszterelnökség 100 millió forinttal, Újbuda önkormányzata pedig – az előző kerületvezetés által tett ígérethez híven – 20 millió forinttal támogatta a tervezést és a beruházás előkészítését. Az elkészült tervek elnyerték az újbudai önkormányzat jelenlegi vezetésének támogatását is, miután a múzeum bemutatta a koncepciót László Imre polgármesternek.

(kiemelt kép: Közlekedési Múzeum/Építész Stúdió)