Kiadták az egyes számú közellenséget

A vezető lengyel napilapok csütörtökön beszámoltak a magyar parlament döntéséről, amellyel az ügyészség kérésére megvonták Gyurcsány Ferenc mentelmi jogát. Mind a liberális Gazeta Wyborcza, mind a jobboldali Rzeczpospolita részletesen ismerteti a sukorói beruházás tervét, amely miatt az eljárást a magyar szervek megindították.

2011. szeptember 16., 20:48

A Gazeta Wyborczában Jacek Pawlicki kiemeli, hogy ezzel a lépéssel a mostani kormányfő egyetlen igazi riválisa már nem érinthetetlen, de ezt a döntést maga a volt szocialista miniszterelnök is kérte a parlamenttől – noha az okokat politikainak és nem joginak tartja.

Az újságíró emlékeztet arra, hogy a kaszinó építkezése el sem kezdődött, de a telekcserén a magyar állam állítólag mintegy 5 millió eurót vesztett. A cikk ismerteti Gyurcsány Ferencnek a hét végén a Népszavának adott interjúját, amelyben kifejtette, hogy a Fidesz Magyarországon egypártrendszert épít, ahol a kormányt nem kötelezi a jog, s ha Orbánnak lehetősége van megölnie politikai ellenfelét, nem habozik megtenni azt.

A Gazeta azt írja, hogy „a 2010-ben megnyert választások óta Orbán pártjának sikerült saját embereivel megtöltenie a legfontosabb intézményeket, az Alkotmánybírósággal az élen, megváltoztatni az alkotmányt, illetve a bevezetni a vitatott médiatörvényt, amelynek köszönhetően maga alá rendelte a közmédiát, a többinek pedig a magas büntetési díjakkal kipeckelte a száját.”

A szerző szerint sok elemző, beleértve a jobboldaliakat is, úgy véli, hogy Gyurcsány lehetne az egyetlen olyan vezér, aki Orbán ellenébe állhatna, ám az a probléma, hogy személye kompromittált.

A Rzeczpospolita című napilap címe szerint Gyurcsányt bíróság elé állíthatják, s ezzel a jelenleg kormányzó jobboldali Fidesz első számú közellenségét ültethetik a vádlottak padjára, akinek minden lehetséges alkalommal a szemére vetik, hogy lerombolta Magyarországot.

A lap emlékeztet a Fidesz elnökének 2009-ben a lap hasábjain megjelent interjújára, amelyben Orbán kifejtette: „ A szocialisták hatalmas munkanélküliséghez vezették az országot, megfojtották a kisvállalkozásokat. Az országot a korrupció rágja. Ezekért a rombolásokért meg kell őket büntetnünk. Senki sem rombolhatja le az országot, veheti el az emberek, az elkövetkező generációk reményét büntetlenül.”

A szerző kiemeli: amikor a Fidesz egy évvel később hatalomra jutott, azonnal el is kezdte beváltani a fenti ígéreteket. „Letartóztatták Gyurcsány barátját, Szilvásy Györgyöt és a különleges szolgálatok volt főnökét, Galambos Lajost. Magának Gyurcsánynak a bűnösségére azonban eddig hiányoztak a megbízható bizonyítékok. Az ügyészség csak most találta úgy, hogy ki akarja hallgatni a volt miniszterelnököt.”