Ki provokál?

A provokártorfigyelős akcióval stratégiát váltott a Fidelitas: aktívabb, bevállalósabb lett. Célja a Jobbik visszaszorítása. Az új elnök, az V. kerület alpolgármestere a testvére által nyert öt trafik és a provokátoros ötlet miatt is a média célkeresztjébe került. Ám azt mondja: bírja a strapát.

2015. április 26., 17:29

– Meglett fideszesektől hallani, hogy a Fidelitas-tagok lusták, linkek, régóta nem mutatnak fel semmit.

– Én ilyet nem hallottam.

– Tényleg?

– 2010 és 2014 között valóban más volt a Fidelitas. Ellenzékben hozzászoktunk az állandó tiltakozáshoz, kormányon viszont meg kellett találnunk a hangunkat.

– Tehát nem linkek, csak épp négy-öt éven át torkot köszörültek?

– Nem vagyunk linkek.

– Mindenesetre megvan az új hang: az előző ciklusban megszokott visszahúzódás helyett most aktív, bevállalós, akciózós, médiaszereplő szervezet lett önökből.

– A váltás nem most történt, csak idő kellett, hogy látszódjon a hatása.

– Mikor váltottak?

– Közvetlenül a választások után újrapozicionáltuk magunkat. Az interaktív, közösségépítő programok mellett súlyt fektettünk a tematikus konferenciákra és vitákra.

– Mindez nem tűnik túl sikeresnek. A fiatalok körében a Jobbik a legnépszerűbb párt.

– Bár az Ipsos felmérése szerint a harminc év alattiak körében a Jobbik valóban népszerűbb, mint a Fidesz, a különbség hibahatáron belül van. A netadó tényleg nem volt sikeres kezdeményezés, a fiatalok körében átlépte az ingerküszöböt, hatása még ma is érződik.

– A Fidelitas a Jobbik visszaszorítása reményében vinné be a politikát az egyetemekre?

– A bal- és a jobboldal számos gazdasági, egészségügyi, oktatási kérdésről vitatkozik, melyekre a Jobbik rendkívül egyszerű, tőmondatos válaszokat ad, amivel képes megszólítani sok fiatalt. De egy idő után nyilvánvalóvá válik, hogy csupán látszatmegoldásokat kínál. Ám igaz, a Jobbik az elmúlt időszakban valóban intenzíven foglalkozott a fiatalokkal.

– És önök?

– Mi inkább a saját berkeinken belül dolgoztunk, de most eljött az idő az aktív szerepvállalásra és a nyitásra. Bár a Fidelitas régóta javasolja ezt, az egyetemi politizálás újabb felvetése ennek a stratégiának a része.

– Kutatások szerint a fiatalokat nem érdekli a politika.

– Sőt a fiatalok jelentős része úgy véli: a demokráciánál jobb a diktatúra, ami intő jel mindenki számára. Az egyetemi politizálás ezekre a felvetésekre is jó válasz lehet. Amúgy is álszent megközelítés, hogy a politika az ördögtől való dolog. Foglalkozni kell a fiatalokkal.

– A Jobbik régóta ezt teszi: a kistelepülésekre koncentrál, közösséget épít, programokat szervez, feladatot ad a fiataloknak.

– Ez igaz, de senkinek sem érdeke egy ilyen párt megerősödése. Lépnünk kell.

– A Fidelitas éveken át nem vette komolyan a Jobbikot. Ha jól értem, most azért akarnak ennyire tenni, mert megijedtek a radikálisoktól.

– Eddig valóban nem volt ennyire kiélezett a helyzet. Egyébként a Fidelitas mindig is elítélte a szélsőségeseket, kampányunk a Jobbiktól függetlenül is szeretne minél több témával előjönni.

– A fő téma mégis a ballib ekézése. Miután önök szerint MSZP-s és DK-s aktivisták „szétverték” a március 15-i nemzeti ünnepet, bejelentették: provokátorfigyelő csapatot alakítanak. Ön azt kérte, „aki provokátorokat ismer fel, küldje el nevüket, képüket”, a Fidelitas pedig közzéteszi az adatokat. A kezdeményezést Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke törvényellenesnek találta. Bárány Balázs, az MSZP elnökségi tagja nyílt levelében azt írta: „Kedves fiatal bolsik, ebbe most csúnyán belebuktatok.” Belebuktak?

– A célunkat elértük. Listázni pedig soha nem akartunk, a médiában csúsztatva jelent meg az ügy. Ráadásul pont az MSZP kérte a saját szimpatizánsaitól 2006-ban, hogy fotózzák le a tüntetőket a párt rendezvényein.

– Ezen nem volt mit csúsztatni. Idézte önöket a média. Talán inkább kitaláltak egy médiahacket, ami túl jól sikerült.

– Valós problémára hívtuk fel a figyelmet.

– Álló hétig uralták a sajtót.

– Beszéltek a Fidelitasról, ez igaz.

– Milyen félremagyarázásra utalt?

– A sajtó azt állította, hogy emberek tucatjait akartuk megfigyelni. Erről szó sincs. Mondom: egy problémára hívtuk fel a figyelmet.

– Habony Árpád ötlete a provokátorfigyelő?

– Vele nem beszéltem erről. A fidelitasosok találták ki.

– Mit szól Péterfalvi Attila állásfoglalásához?

– Az ítéletet megkaptuk, azt válaszoltuk, hogy kizárólag a jogszabályokkal összhangban cselekszünk. Kéréseit, miszerint a honlapunkról távolítsuk el a közleményt és a felhívásra beérkezett e-maileket, maradéktalanul teljesítettük.

– Tudja, mit jelent a provokátor szó?

– Így kapásból nem.

– És azt, hogy mikor élte virágkorát a kifejezés?

– Nem.

– A kommunista államvédelem használta.

– Ezt nem tudtam.

– Egy 1958-as belügyminiszteri rendelet szól az ellenforradalmárok leleplezéséről, ha úgy tetszik, a provokátorfigyelésről. „Az ellenséges személyek vagy csoportok vezetőinek, tagjainak, azok kilétének megállapítására, az ellenséges szervezet felderítésére. Terveik, konkrét ellenséges tevékenységük felderítésére. Aknamunkájuk, módszereik, kapcsolattartásuk formáinak megállapítására.”

– A provokátor szó ma nem ugyanazt jelenti, mint akkor. Megmosolyogtató, hogy pont az MSZP bolsizik.

– Hogyan értékelné az akciójukat?

– Sikeres volt, mert a témával a közéletben és a sajtóban is foglalkoztak. Sajnos még most sem tudni, hogy az MSZP- és a DK-tagokat a pártjuk küldte-e a rendezvényre. Megjegyzem, itt lenne az ideje, hogy a pártok konszenzust kössenek arról, hogy nemzeti ünnepet, civil megemlékezést nem teszünk tönkre provokációval. Maga a kifejezés kicsit talán tényleg szerencsétlen volt.

– Ön azt nyilatkozta, hogy az olyan „tudásbővítő és ismeretterjesztő” szolgáltatás, mint a provokátorfigyelő, nem új műfaj, hiszen ezzel az eszközzel élt korábban a Cink.hu, a 444.hu, valamint az Átlátszó.hu is. Mégis, mire gondolt?

– Volt sok olyan felhívásuk, hogy ha egy olvasó valakiről valami cikit lát, küldje be a fényképét, ők pedig közzéteszik. Ez ugyanaz a módszer.

– Ez a celebfigyelő. A bulvár szintje, eszköze.

– A módszer ugyanaz.

– Ön főállásban az V. kerület alpolgármestere, Rogán Antal köréhez sorolják. Mi igaz abból, hogy a párton belül sokan haragszanak Rogánra, és szövetkeznek ellene?

– Én a Fidesz minden vezetőjével jóban vagyok. És nem tapasztaltam belső feszültséget.

– Ugye viccel?

– A sajtó felnagyítja ezeket a helyzeteket. Egy néppártban sok elképzelés ütközik egymással, ezeket olykor nehéz összehangolni. De probléma esetén a Fidesz eddig minden esetben összezárt. Most is ez fog történni.

– Önnel szemben is? Elég húzós, hogy a testvére egyszerre öt trafikot nyert Szombathelyen.

– Az az ügy számomra valóban kellemetlen volt.

– És? Rendben van, hogy a Fidelitas-elnök testvére öt trafikot nyer?

– Nem tudok mit tenni. De már túl vagyok rajta. És bírom a strapát.