Ki a Jóisten segíti Mészáros Lőrincet?
MSZP a lakhatási problémák kezeléséről
Korózs Lajos szerint nem elégséges a lakhatási problémákra fordított állami támogatás. A szocialista képviselő kifejtette: bár még nincs itt a tél, de a híradások szerint múlt hét végéig hét ember fagyott meg, csak és kizárólag idős emberek, ketten fűtetlen lakásukban, három közterületen. Úgy látta: Magyarországon valóban nem kapacitásbeli problémák vannak, hanem az a gond, hogy nagy az utánpótlás, s a prevencióra kevés forrás jut. Hozzátette: ha a tavalyi szituáció megismétlődik, arra lehet számítani, hogy több mint 100 áldozat lesz.
Azt kérdezte, hogy miközben 100 milliárdokat költenek stadionok építésére, miért nem csoportosítanak forrásokat arra, hogy az emberek ne veszítsék el fejük felől a hajlékot.
Rétvári Bence az Emmi államtitkára azt mondta: voltak szabad kapacitások a szállókon, az említett esetek egy része megelőzhető lett volna, ha bemennek az érintettek.
Kitért arra, hogy 24 órás diszpécser szolgálatot működtetnek, hívható segítség, ehhez pályázati támogatást adnak. Szólt arról is, hogy jelzőrendszer is segíti a hasonló esetek felderítését, ezeket minden járásban kiépítették.
A képviselő a választ nem fogadta el, a parlament 105 igen és 29 nem szavazattal jóváhagyta.
Jobbik: a Jóisten segített Mészáros Lőrincnek vagy Orbán Viktor?
Volner János (Jobbik) arra emlékeztetett, hogy Felcsút polgármesterének vállalkozása 2007-ben még majdnem csődbe ment, mára azonban cégei napi 15 millió forinttal gyarapodnak. Sorolta Mészáros Lőrinc eredményeit, mint mondta, szinte mindegy, milyen közbeszerzésen indult, azt megnyerte. Azt kérdezte a Jóisten tett csodát Mészáros Lőrinccel, vagy Orbán Viktor miniszterelnök keze van a dologban?
Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára arra mutatott rá: az MSZP évről évre erőteljes támadást indít a növekvő vállalkozásokkal szemben, holott tétlenül nézte a rendszerváltás után, hogyan szorultak ki a magyar vállalatok a gazdaságból. Úgy látta: a Jobbik is csatlakozik azokhoz, akik állandóan a magyar vállalatokat támadják, "ebben is elkezdték majmolni a baloldalt".
Kijelentette: Mészáros Lőrinc cégét nem azzal a céllal hozták létre, hogy áfát csaljanak, ahogy az a Jobbik környékén tapasztalható. Felvetette: a képviselő szándékosan vesz részt egy konkurenciaharcban.
A képviselő nem fogadta el a választ, a Ház azonban megszavazta azt 104 igen vokssal, 32 nem szavazat mellett.
LMP: a védőnők mikor kapják meg azt, amit a szakdolgozók?
Hadházy Ákos (LMP) azt kifogásolta, hogy a védőnők nem részesülnek az egészségügyi szakdolgozói béremelésben. Bírálta még, hogy a védőnők számára biztosított pluszforrásoknak csak egy része jutott el az érintettekhez, volt, akinek még csökkent is a fizetése. Azt kérdezte: a védőnők mikor részesülnek abban, amiben az egészségügyi szakdolgozók?
Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára beszámolt az egészségügyi béremelésekről, ami a következő években összességében duplázást hoz a szakdolgozóknál.
A védőnői szolgálatok számára 2 milliárd forintos keretet szántak, amely sokféle módon jut el az érintettekhez. A megemelt összeget a szolgáltató köteles béremelésre költeni, aki nem teszi, jogszabályt sért, vagyis a védőnőknek mindenképpen jár a mintegy 30 ezer forintnyi többlet – közölte.
Hadházy Ákos nem fogadta el a választ, a Ház azonban megszavazta azt 103 igen, 23 nem és 1 tartózkodás mellett.
MSZP: mi lesz az esztergomiakkal?
Lukács Zoltán (MSZP) arra várt választ: miért nem veszik figyelembe az esztergomi közlekedési csomóponttal kapcsolatosan az ott élők véleményét? A busz- és vasúti csomópontot ugyan fontosnak tartotta, de kifogásolta, hogy egy kertváros közepére helyeznék. Nincs felmérés a környezeti hatásokról, nem végeztek zajméréseket, a tervek nem ismerhetők meg – kifogásolta. Mikor állnak szóba a civilekkel? – kérdezte.
Tasó László, a fejlesztési tárca államtitkára cáfolta az állításokat, hangsúlyozva: az önkormányzat elvégezte a feladatát, az ingatlantulajdonosok észrevételeit beépítette a tervekbe. Az építkezés során természetesen éri zajterhelés a lakókat, ez azonban szerinte megéri, mert megfelelő átszállási kapcsolatok alakulnak ki.
A képviselő nem fogadta el a választ, a Ház azonban 104 igen szavazattal megszavazta azt, 1 tartózkodó és 27 ellenszavazat mellett.
Jobbik: érdemi lépések kellenek a tejágazat támogatására
Magyar Zoltán (Jobbik) a hazai tejágazat problémáira hívta fel a figyelmet. A többlettámogatás célja az állomány csökkentése – kifogásolta –, a termelők bevételei az önköltségi árat érik el. Fennáll a veszélye, hogy eltűnik a piacokról a magyar feldolgozású tej – mondta, és érdemi lépéseket várt.
Nagy István, a vidékfejlesztési minisztérium államtitkára közölte: az interpelláció nem az aktuális helyzetről szól, a kormány ugyanis dolgozik a kérdésen, az érintettek bevonásával. Ez által erősödött a szektor versenyképessége és likviditása. Rámutatott: a termelők is a felvásárlók ellen demonstrálnak, és nem a kormány ellen.
A kormány kiemelten kezeli a tej- és tejtermék-ágazatot – nyomatékosította –, Magyarország egy tehénre a második legmagasabb támogatást fizeti az unióban.
Magyar Zoltán nem fogadta el a választ, a Ház azonban igen, 105 támogató vokssal, 30 elutasító szavazat mellett.
(MTI)