Kezdődik a nagy szakszervezeti akció a rabszolgatörvény ellen, ha kell, az egész országot fellázítják
A Népszava írja, hogy Pécs környékén már forgalomlassítással tiltakoznak a szakszervezetek a Munka törvénykönyvének a módosítása ellen, kedden pedig Szolnokon folytatják az akciójukat, amivel párhuzamosan fideszes képviselőket is megkeresnek. A hétfői akció úgy nézett ki, hogy a tüntetők 40 kocsival megszállták a pécsi déli félgyűrű egyik pályáját, ami miatt az az arra hajtó sofőröknek 2-5 percet kellett vesztegelniük a dugóban. Ennek ellenére nyilvánvaló többségben voltak, akik szolidaritásukat fejezték ki a tüntetőkkel, mint azok, akik káromkodva fogadták az útlezárást.A lap tudósítójának a gyors közvélemény-kutatása szerint a megkérdezett sofőrök 90 százaléka tudta, hogy a szakszervezetek mi ellen tiltakoznak. A demonstráció egyik szervezőjeként Benke Norbert, a Vasas Szakszervezeti Szövetség regionális vezetője emlékeztetett, hogy Magyarországon négymillió munkavállaló termeli meg a GDP-t, nem hozhatnak úgy törvényt róluk, hogy meg se kérdezik őket a több túlóráról.
– És azt sem akarjuk, hogy a túlórákkal három év alatt kelljen elszámolni. Ha kell a fél országot fellázítjuk!
– fűzte hozzá. eközben forgalomlassításról posztolt videókat a győri Audi Hungária Független Szakszervezet is.
A Munka törvénykönyvének a módosításáról a fideszes Szatmáry Kristóf és Kósa Lajos nyújtott be nemrég törvényjavaslatot. A javaslatnak két neuralgikus pontja van, az egyik, hogy 250-ről 400 órára emelnék a maximális túlóraszámot, a másik, hogy az ezért járó pluszpénzt a munkáltatók nem 12, hanem 36 hónapon belül adhatnák oda a munkavállalóiknak. A 400 óra túlórához elég lenne, ha a munkáltató írásban megállapodik a munkavállalójával.
Az ellenzék hétfőn 2925 módosító indítvánnyal próbálta néhány túlórára kényszeríteni az Országgyűlésben kétharmados többséggel bíró fideszes képviselőket, de a terv kudarcot vallott, mert a módosító indítványokról egyetlenegy szavazást tartottak. Emiatt a parlamenti ülésteremben kitört a botrány, az ellenzéki képviselők sípszóval és bekiabálásokkal, aztán kivonulással tiltakoztak a döntés ellen.
A Policy Agenda múlt csütörtökön nyilvánosságra hozott reprezentatív felmérése szerint a munkaképes korú magyarok 83 százaléka ellenzi a Munka törvénykönyvének a módosítását, 81 százalékuk pedig úgy látja, hogy a rendkívüli munkaidő maximális mértékének a növelése csak arra jó, hogy a munkavállalók kiszolgáltatottsága is nőjön.
Ha az Országgyűlés elfogadná a Munka törvénykönyvének a módosítását, a munkaadók szinte tetszésük szerint kötelezhetnék túlórákra a munkavállalók jelentős részét. Alapesetben a heti két pihenőnap bármely napra eshetne, az egyenlőtlen munkaidő-beosztás, például a több műszakos munkarendben foglalkoztatottak esetén pedig havonta egy munkaszüneti nappal kellene beérniük az embereknek. Ez oda vezetne, hogy az érintetteket négy hétig reggeltől estig munkára kötelezhetnék.