Kevesebb élelmiszert exportálunk, nem áll jól a külkereskedelmünk

Februárhoz képest a kivitel és behozatal is csökkent, ám a külkereskedelmi egyenleg a tavalyihoz képest is romlott.

2022. június 2., 11:08

Szerző:

Márciusban 708 millió euró volt a termék-külkereskedelmi hiány, februárhoz képest az export kiigazított volumene 6,4, az importé 4,4 százalékkal csökkent – ismertette csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal.

Márciusban az export euróban kifejezett értéke 8,8 százalékkal, az importé 25 százalékkal nőtt.

A külkereskedelmi egyenleg tavaly márciushoz mérve 1,6 milliárd euróval romlott. A KSH által most közölt idén márciusi adat 205 millió euróval kedvezőtlenebb a május eleji első becslésben szereplőnél.

Márciusban a gépek és szállítóeszközök 2021. márciusi áron számított kivitele 8,4, behozatala 3,3 százalékkal kisebb lett. A közúti járművek exportvolumene negyedével, importvolumene több mint tizedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. 

Az energiahordozók exportvolumene 21, importja 6,2 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest. Az exportoldali forgalomváltozás döntően a természetes és mesterséges gáz volumenének változásával, míg az importnál a villamos energia volumennövekedésével magyarázható. Az energiahordozók a teljes export csökkenését 0,4 százalékponttal fékezték, az import növekedését pedig ugyanekkora mértékben támogatták.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 8,3 százalékkal kisebb, a behozataláé 5,0 százalékkal nagyobb lett. Mindkét oldali forgalomváltozáshoz döntően a gabona és gabonakészítmény, valamint a hús és húskészítmény járult hozzá, ezeken kívül az exportoldali forgalomcsökkenést az élő állat, az importoldali volumennövekedést az állati takarmány és az ital befolyásolta.

(Kiemelt kép: Munkások dolgoznak egy meggyrázó gépen a HUNAPFEL Mezőgazdasági Kft. Csorvás határában lévő gyümölcsösében. Fotó: Rosta Tibor / MTI)