Kettős beszéd
Kormányfőként fényesebb jövőt ígért évértékelő beszédeiben Orbán Viktor, ellenzékben pedig a kormányt ostorozta. Március 6-án a Millenáris Parkban lép mikrofonhoz a Fidesz-elnök, hogy megtudjuk tőle: folytatódik-e az ellenzéki kettős beszéd ideje. Orbán eddigi évértékelő szózatait PUNGOR ANDRÁS eleveníti fel.
„A magyar ember szeret mindent tudni, szeret jól értesült lenni, és azt hiszem, ez nagy szerencséje az országnak. Hiszen érdeklődés hiányában a demokrácia is elmaradna, mint egy rosszul előkészített előadás.” 1999-ben ezzel a mély értelmű mondattal vezette be a századvégi almanachokba az országértékelő beszéd fogalmát Orbán Viktor.
A Kiegyezéstől a negyvenes évekig hagyomány volt a kormányfői beszámoló – indokolta a fiatal miniszterelnök felkérését Mádl Ferenc eseményszervező, a Magyar Polgári Együttműködés elnöke.
A Vigadóban Fidesz-prominensekből állt a biodíszlet. Már csak egy hónap kellett, hogy magyar zászló lengjen a brüsszeli NATO-központ előtt. Sportosodott a közélet: Deutsch Tamás szakminiszter Kovács Attila elnök alól igyekezett kihúzni az MLSZ-széket, Torgyán József pedig a Fradi-trónjáról gyűjtött tapsot a B-középtől.
Beszédében öttusázott Orbán is: először eltörölte a tandíjat, aztán csökkentette az adókat, adókedvezményt adott, engedte az áfa-visszaigénylést, és ötödszörre alanyi jogon járó családi pótlékot ígért.
De ez még nem volt elég: további 37 pontban vizionált szebb éveket.
A jövő így elkezdődni látszott.
Bátran bokszolt Orbán az otthon ülő ellenzékkel: „Semmiképp sem ismerhetjük el, hogy van erkölcsi alapjuk arra, hogy követelésekkel lépjenek fel azzal a kormánnyal szemben, amelyik a Bokros-csomag súlyosan romboló következményeinek orvoslásán dolgozik.”
Orbán elfeledte, hogy „a kertek alatt lapulva” javultak a gazdasági mutatók, ezért a hozzáértők a megszorítások atyját hozsannázták. Sajgott még a kampányseb. Dúlt az egészpályás dühödt letámadás.
A millenniumi zászlós anyák és az árvizek évében végre megnyugodott a miniszterelnök: a bennünk lakozó hajlamok közül mindenkinek a jóra valót ajánlotta. 2000-ben angol paródiával nyitott: „Mielőtt elmondom a beszédemet, szeretnék önöknek mondani valamit.” Lett is belőle vezéri vízió: három gyerek, három szoba meg négy kerék.
Ahogy nőtt a fideszes önbizalom, a jövő újra elkezdődött. Egy évvel később már magabiztosan járt a vízen Orbán. Láttatta, hogy a rendszerváltó nép sodródó ladikját erős marokkal irányítja: „Magyarország ma már inkább egy olyan hajóhoz hasonlít, amelynek alkatrészeit sikeresen kicseréltük, ahová nem szivárog a víz, ahol az eresztékek biztosan tartanak, a hajótest – úgy tűnik – a legerősebb hullámokat is jól bírja.”
Közben elvitte a víz a pénzt. A büdzséből az áradás „lopott”, a Széchenyi tervből pedig bankot robbantottak az élményfürdők. A miértre Orbán tudta a választ: „Egyikünk sem szeretne úgy járni, mint az egyszeri gazda, akitől megkérdezték, hogy miért olyan bő a mellénye. Mire azt válaszolta: hát mert volt miből. Akkor miért olyan rövid? Hát mert nem jutott.”
Osztogatásra jött a megosztás. Mire kampányszél lobogtatta a 2002-es plakátokat, egymásra haragudtak szomszédok, iskolások, családok. Meg kellett tanulnunk: csak a kokárdás az igazi magyar.
Közben a jövő megint elkezdődött: „A levegőbe emelkedett rakétát nem lehet visszaparancsolni a Földre. Hasonlóképpen Magyarországot sem lehet visszafordítani a múltba.”
Orbán látta, hogy lesz magyar olimpia, épülnek hidak, autópályák. (Kiderült: túl nagyot álmodtak az álmok álmodói.)
A fideszes rétor tudatta: választás jön, ahova érdemes elmenni, hiszen „egy vasárnap délelőtt megér négy évet”. Gondolta, neki biztosan. Nem lett igaza. Medgyessynek sem ért annyit. A szocialista kormányfőt két évvel később saját „puccsistái” váltották le.
A voksolás után bizonytalan lett a fideszes jövő és vele az ellenzéki Orbán. Ám az évértékelés nem maradt el. Igaz, már az sem volt biztos, beszéd-e a beszéd: „Tisztelt külügyminiszter úr, hogy beszéd lesz-e, azt nem tudom, de van néhány gondolatom, amit szeretnék önökkel megosztani.”
Volt ok az ijedségre: Medgyessy száz napon át osztogatott, a nép vastapsolt a szocialistáknak.
Úgy tűnt, eltöröltetett a fideszes jövő. Valami más kezdődött: a kettős beszéd ideje. Megtanultuk, hogy az unión kívül is van élet. Csatlakozásellenes volt a jobboldali retorika. Orbán korrigált is meg nem is: „A belépés mellett szóló érvek valamivel többet nyomnak a latban.”
Egy évvel később összetöpörödtek a magyar családok. Szorongott Orbán, hiszen szerinte még a mesében is válságmenedzserekké váltak a varázslók, amikor kivezették az eltévedt vadászt az erdőből.
„Magyarországon semmi sem az, aminek látszik” – szónokolt az ellenzék vezére.
2005-ben a Fideszre ütött vissza ez az orbáni mondat. Pártcsörtévé vált ugyanis a külhoni magyarok állampolgárságának és a kórház-privatizációnak az ügye. Csak magára figyelt az ellenzéki párt, és az erőszakolt referendum eredményétől sebeket kaptak az erdélyiek, a vajdaságiak és a felvidékiek.
A sikertelen referendum után jobbnak látta, ha Gyurcsányra zúdít össztüzet. Õ a hibás – tudatta már akkor is. A luxuskormány, luxusprofit, luxuspolitika „szentháromságával” nyitott 2006-ban.
„Ez a kormány ennyit tud: ígérget, vagy a Fideszt kergeti” – hajtotta a szocialistákat.
Hiába. Vesztett ismét. Nem jött be a kormányfővitán a munkáspárti imidzs. Szeptemberben Õszödre a Kossuth tér felelt, Orbán pedig egyre dühösebb lett.
2007-ben már nem érte be egyszerű kormányváltással: „Én azt mondom, ideje volna ezen már változtatnunk. Legyen most másképp. Legyen úgy, ahogy igazságos. Fizessenek a hazugok! Először fizessenek a hazugok! Fizessenek azok, akik becsapták, megtévesztették és félrevezették az embereket!”
Jobbikos volt a súgógép, fideszes a hatalomvágy.
Tavaly ismét eljött a kettős beszéd ideje. Orbán jelezte: csak a szépre emlékezik 2007-ből. A maga módján sikerült neki: „Azért döntöttem így, mert a rossz dolgokról úgyis tud mindenki. Mindenki tudja, hogy mit művelt a kormány, hogy átvertek bennünket. Mindenki tudja, hogy az emberek mérgesek, mindenki tudja, kiábrándító helyzetben van az ország, mindenki tudja, hogy a kormány beleragadt a múltba, a rossz, felkészületlen és szellemtelen kormányzás okozta bajok tartják fogva. Mindenki látja Magyarországon, hogy rossz irányba mennek a dolgok, és hiába az új politika ígéretei, ma már egy szavukat sem hiszi el senki.”
Ismét népszavazásra készült az ország („a középosztály harca a vizitdíj ellen”), Orbán pedig tudatta: mégsem rajtolt el az évenként beharangozott jövő. Az ugyanis szerinte az igennel kezdődik.
Vagy a nemmel – tehetjük hozzá. Mikor mit hoz a fideszes idő.