Kettő az egyben: Mesterházy érintett Zuschlag-ügyben és miniszterelnök-jelölt?

Mesterházy Attila személyesen hozott döntéseket 2002 és 2004 között a pályázatok elbírálásánál – állítja Topolánszky Ákos. Az egykori sportminisztériumi helyettes államtitkár a Lánchíd Rádiónak azt mondta: szerinte a jelenlegi frakcióvezető mindezt Gyurcsány Ferenc tudtával tette. Néhány nap múlva leülnek tárgyalni az MSZP vezetői Mesterházy Attilával arról, elvállalja-e a párt miniszterelnök-jelöltségét – értesült a Népszava. A lap úgy tudja, hogy Kovács László uniós biztossal is elbeszélgetnek, mert neki szintén fontos szerepet szánnak a kampányban. Bár hivatalos döntés még nem született arról, ki vezeti majd a szocialisták választási listáját, az elnökség állítólag nem akarja sokáig húzni az időt, nehogy egy újabb casting tovább koptassa a pártot.

2009. november 15., 08:24

„Olyan konkrét eset nem volt, hogy Gyurcsány azt mondta, ezt kivesszük, azt berakjuk, de Mesterházy esetében volt. Hogy Mesterházy mint politikai államtitkár folyamatosan csinálta, az egészen biztos” – állítja Topolánszky. „És nyilván a miniszternek is a tudásával történt ez, még hogy ha nem is látni a szignóját” – mondta Topolánszky Ákos a Lánchíd Rádióban.

A bíró dönti el, eljárás indul-e a fideszes sportminiszter ellen hamis tanúzásért

A Zuschlag János büntetőügyében eljáró bíró mérlegelésétől és döntésétől függ, hogy hamis tanúzásért indul-e eljárás Deutsch Tamás, az Orbán-kormány egykori sportminisztere ellen – mondta a Népszavának Tóth Mihály büntetőjogász. Egy nemrég felbukkant dokumentumból ugyanis kiderült, hogy Deutsch tavaly januári ügyészségi vallomásával ellentétben korábban egy pályázat ügyében szakmai döntés megváltoztatására adott közvetlen utasítást miniszterként.

Ugyanarról az ügyről ugyanazt illik mondani a bíróságon és az ügyészségen is – ajánlották tegnap a fideszes Deutsch Tamás figyelmébe. Budai Bernadett, az MSZP szóvivője arra reagált, hogy csütörtökön a Fidesz-kormány volt ifjúsági és sportminisztere úgy nyilatkozott: szeretné, ha a Bács-Kiskun Megyei Bíróság őt is meghallgatná tanúként a Zuschlag-perben, mert „lenne mit mondania”. Deutschot 2008 januárjában meghallgatta az ügyészség az ügyben – emlékeztetett Budai, aki felvetette: eszerint másfél éve van a jogvégzett fideszes politikus olyan információk birtokában, amit az ügyészséggel nem osztott meg.

Szakmai változtatás

Eközben további kérdéseket vet fel, hogy a Népszabadság csütörtökön nyilvánosságra hozott egy levelet, amelyet Deutsch 2002 áprilisában, sportminiszterként írt a Mobilitás Nemzetközi Igazgatóság illetékesének, és amelyben az állt: egyes pályázatok esetében módosítani kell a szakmai előterjesztést. Mindez azért érdekes, mert Deutsch ügyészségi tanúkihallgatásán azt állította, „soha nem fordult elő, hogy a szakmai javaslattól eltérő döntést hoztam volna”. A levélre a volt tárcavezető úgy reagált: a konkrét ügyben a javaslaton „szakmai változtatást eszközöltek” csupán.

Hogy Deutsch ügyészségen tett tanúvallomása az ellentmondás miatt kimerítheti-e a hamis tanúzást, egyelőre hivatalosan nem vetette fel senki. Ezt megtehetné a megyei főügyészség, de ott a jövő hétre ígértek csak tájékoztatást. Tóth Mihály büntetőjogász a kérdés kapcsán pedig a Népszava érdeklődésére azt mondta: gyakorlatilag az ügyben eljáró bíró mérlegelésétől függ, indul-e eljárás hamis tanúzás miatt a fideszes politikus ellen. Ugyanis – hivatkozott a szakember a vonatkozó törvényi szabályozásra – olyasmi számíthat hamis tanúzásnak, amely kijelentés az adott ügy „lényeges körülményére vonatkozik.” Hogy mi számít annak vagy mi nem, azt pedig a bíró dönti el.

Mesterházy lehet a listavezető

Várhatóan a jövő héten tárgyalnak Mesterházy Attilával lehetséges jelöléséről az MSZP vezetői. A tervek szerint november 28-án ül össze a párt választmánya, amelyik talán már szentesítheti az elnökség döntését, feltéve, hogy addigra az megszületik. Akadnak ugyanis, akik a Népszavának azt mondták, a költségvetés elfogadásáig tényleg nem beszélnek hivatalosan a kormányfőjelöltről, így december 1-jéig az elnökség ajánlást sem tesz a választmánynak. Más kérdés, hogy ebben az esetben a miniszterelnök-jelölő kongresszus reggelén kellene megkérdezni az országos választmányt arról, elfogadja-e az elnökség választottját. Szocialista körökből a napilap úgy értesült, hogy Mesterházyt, a párt frakcióvezetőjét a legtöbben elfogadhatónak tartják. Bár sokak szerint Botka László, Szeged polgármestere sem megosztó személyiség, ám ő korábban többször közölte, inkább saját városát szeretné szolgálni, más pozíciót egyelőre nem kért.

Az elnökség tagjai óvatosak, nem hajlandók neveket mondani, azonban mostanra biztossá vált, hogy a reménybeli miniszterelnök-jelöltek közül ketten maradtak: Mesterházy, illetve Kovács László. Bár az uniós biztos mellett komoly érvek szólnak, a frakcióvezető lehet a befutó. Fiatal ember, mindössze 36 éves, aki már több poszton bizonyított, most éppen a költségvetés elfogadást vezényli le sikerrel. A frakcióban azt mondják, nem véletlen, hogy a büdzsé fő számait az örök elégedetlen Karsai József is megszavazta, Mesterházy ugyanis egyeztetéspárti, mindig megállapodásra törekszik. Esetleges miniszterelnök-jelöltsége már nyáron fölmerült, amikor Lendvai Ildikót váltotta a képviselőcsoport élén. Többen úgy vélték, azóta csak javultak az esélyei és nem csupán azért, mert néhányan jelezték, nem vállalnák a megbízást, hanem mert mögötte állítólag föl tudna sorakozni a párt. Értesülésünk szerint a szocialisták számára épp ez a legfontosabb, hogy a jelöltet az elnökség mellett minden meghatározó csoport elfogadja.

Az MSZP, ha 25-30 százalékot akar szerezni, nem engedheti meg magának, hogy ne egy emberként sorakozzon fel a miniszterelnök-jelölt mögé – fogalmazott a Népszavának egy MSZP-s forrás. „Ha nem így lesz, 10 százalékra eshetünk vissza”. Ez pedig talán azt is lehetetlenné tenné, hogy egy következő választáson ismét kormányra kerülhessenek. Ha viszont felsorakoznak a jelölt mögé, akkor az új arccal még a választások előtt elindulhat felfelé a párt támogatottsága, amihez a kormány teljesítménye szintén hozzájárulhat. Ennek ellenére előfordulhat, hogy végül Kovács László, vagy valaki más kerül a lista élére. Az uniós biztos ugyanis az elmúlt öt évben nem kopott el, itthoni népszerűségét meg tudta őrizni, külföldi tapasztalatai pedig jól jöhetnek. Ellene szól, hogy 70 éves elmúlt, így kevéssé sugallhatja a változást. Van, aki elképzelhetőnek tartja, hogy egy harmadik személy lesz a befutó. Az biztosnak tűnik, hogy Kovács és Botka a kampány meghatározói lesznek és az országos lista legelején szerepelnek majd.