Két botrány egymás után: a titkosszolgálat keze is benne lehet
Túl sok az egybeesés ahhoz, hogy véletlen lehessen mindaz, ami a minszki magyar diplomatákkal történik az utóbbi időben; az ügyek kipattanásának gyors egymásutánisága, a sorozatjellegük mind arra utal, hogy a dolgok mögött ott van a fehérorosz titkosszolgálat ténykedése - nyilatkozta Szövényi György biztonságpolitikai elemző a Duna Televízió Közbeszéd című műsorának a minszki magyar diplomatákat ért provokációk kapcsán. A diplomatákat ugyan felkészítik ehhez hasonló provokációkra és azok elhárítására is, de a külszolgálatosok ennek ellenére soha nincsenek könnyű helyzetben - a megoldást az jelentheti, ha bizalmi háttér alakul ki közöttük és az őket otthonról segítő és védő csapat között, ez segíthet leküzdeni a provokációkat, titkosszolgálati akciókat.
Ilyen véletlenek nem szoktak történni, azaz, hogy két botrány is következzen egymás után. Figyelembe véve a fehéroroszoknál uralkodó politikai körülményeket, és hozzá a magyar diplomáciai képviseletnek azt az aktivitását, amellyel a helyi ellenzéket támogatja, nem feledve azt sem, hogy mi vagyunk az EU soros elnöke - mindezt számításba véve szinte száz százalékosan kizárható, hogy a történtek a véletlen műve lenne – nyilatkozta a
Duna TV Közbeszédnek Szövényi György.Az időzítés – hogy éppen mostanra időzítették a második botrányt –, az, hogy egy sorozatot látunk – mindez arra utal: a történtekben benne van a helyi (belorusz) titkosszolgálat keze; az ügyek nyilvánosságra hozatala nem lehet a véletlen műve – tette hozzá a biztonságpolitikai elemző. Kérdésre válaszolva a Szövényi György megerősítette: elképzelhető az is, hogy a videofelvétel hamisított, azon nem is a nagykövet felesége látható, a képekhez “csatolt” telefonbeszélgetés pedig nem oda tartozik, csak mellé szerkesztették. Az is elképzelhető ugyanakkor, hogy provokálták a diplomata feleségét. Annak eldöntésére, hogy a felvétel hamisított-e, létezik megfelelő technikai háttér és szakértők - tette hozzá.
A minszki magyar diplomatákat ért provokációk kapcsán Szövényi György kifejtette: nézete szerint kétféle módszerrel állunk szemben. Az egyik a kompromittálás, a másik pedig a karaktergyilkosság. “Úgy látszik, a fehéroroszok szerint azzal lehet csökkenteni a magyar nagykövet presztízsét, ha őt úgy állítják be, mint felszarvazott férjet” - tette hozzá a szakember. Nem véletlen, hogy a diplomatákat hosszasan felkészítik a külszolgálatra; ennek során hangsúlyosan oktatják nekik, miként tarthatnak az adott országban kapcsolatot, hogyan kell viselkedniük bizonyos esetekben – fejtette ki álláspontját Szövényi György.
Mint mondta: a diplomatákat arra is felkészítik, hogy nem csak a fogadó ország, hanem bármely más állam titkosszolgálata is célpontnak tekintheti őket, hiszen “világos dolog”, hogyha egy magas rangú diplomatát sikerül beszervezni, az kincsesbánya a beszervező titkosszolgálatnak. A szakértő hozzátette: természetesen nem csak a diplomatákat, hanem családjukat is felkészítik az ilyen és ehhez hasonló helyzetekre.
A külszolgálatra felkészítés során az elképzelhető titkosszolgálati akciók változatairól és azok elhárítási módjáról is tájékoztatást kapnak, amint arról is, hogyan fedjék fel, hogy egy titkosszolgálat diplomataként a célkeresztjébe vette őket – hangzott az interjúban. Példaként említette a szakértő, hogy a diplomatáknak mindenféle új kapcsolatot ha nem is gyanakvással, de legalábbis fenntartással kell fogadniuk és jelenteniük kell; ilyenkor a diplomatát védő hazai szervek megteszik a megfelelő intézkedéseket, megpróbálják ellenőrizni az új kapcsolatot; nincs tehát túl nagy szabadsága az ilyesfajta kapcsolatépítésben a külszolgálatosoknak.
Mindenesetre ez magában rejti a csapda lehetőségét is, hiszen megtörténhet, hogy az illető külszolgálatos nehéz választás elé kerül. Ha jelenti egy esetleges illegális kapcsolatát – ahogyan azt kellene -, megtörténhet, hogy hazahívják és egy időre vége szakad a karrierjének. A másik lehetőség, hogy nem jelenti, és bízik benne, hogy a kapcsolat nem provokáció. Szövényi szerint az lenne a legfontosabb - és egyben a megoldás is -, hogy megfelelő bizalmi légkör alakuljon ki a diplomata és a vele kapcsolatot tartó hazai bázis között, hogy előbbi igenis megossza az itthoniakkal a bizalmas információkat. Persze az életszerűség ezt sok esetben felülírja, lévén az emberi gyengeségek győzedelmeskednek az ésszerűség felett; erre alapoznak az effajta titkosszolgálati akciók is – tette hozzá a szakértő.
A kérdésre, hogy mi várható a továbbiakban Minszkben, ha a fehérorosz politikai vezetésnek ennyire csípi a szemét az ottani magyar követség tevékenysége, Szövényi György azt mondta: nem lehet előre megmondani a várható lépéseket, de a kérdést tágabb kontextusba helyezve érdemes megvizsgálni. A fehérorosz vezetés vélhető politikai céljait több lépésben lehet elérni – ennek lehet egy-egy eleme a mostaniakhoz hasonló kompromittáló felvételek nyilvánosságra hozása, ilyen akciók szervezése. Persze egy idő után a támadott diplomácia közösség is egyre inkább védekező pozíciót vesz fel és egyre nehezebb őket provokálni – fejtett ki a Közbeszéd stúdiójában Szövényi György.