Kehi: Három civilszervezetnél volt szabálytalanság
Az ügyészség megállapította, hogy a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatott szervezetek közül háromnak a működése nem felelt meg a jogszabályoknak, kettő megszüntetéséért pert indítottak, egy maga kezdeményezte megszüntetését, egynek pedig megszűnt a közhasznú jogállása – közölte a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) kedden az MTI-vel.
A Kehi közleményében arra reagált, hogy a Magyar Nemzet kedden – a törvényességi ellenőrzés eredményeire hivatkozva – azt írta: a Norvég Civil Támogatási Alaptól érkező pénzek elosztásában közreműködő három magyar civilszervezet működése teljesen megfelel a hazai jogszabályoknak. Az ügyészségi vizsgálat két másik esetben is csak adminisztratív hiányosságot talált – tették hozzá, utalva arra is, hogy értesüléseiket megerősítette Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője is.
A Kehi azt közölte: hét, a norvég alapból támogatott civilszervezettel kapcsolatban kezdeményezték az ügyészség törvényességi ellenőrzését, ezek közül öt fővárosi, kettő vidéki.
A közleményben azt írták: az ügyészség a Föld Napja Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány és a Szivárvány Misszió Alapítvány esetében megállapította, hogy „működésük nem felelt meg a vonatkozó jogszabályi előírásoknak”, ezért a Civil Kollégium Alapítvány esetében felhívással, a Föld Napja Alapítványnál pedig jelzéssel intézkedett a törvénysértések megszüntetése iránt. A Szivárvány Misszió Alapítvány maga szüntette meg a jogszabálysértést azután, hogy tudomást szerzett az ügyészség vizsgálatáról.
Hozzátették: pert indított az ügyészség a Magyar Teleház Szövetség Egyesület és az Erdei Iskola Alapítvány megszüntetéséért, mert azok ténylegesen nem működtek. Az Erdei Iskola Alapítvány megszűnését a bíróság időközben megállapította. A Kurt Lewin Kulturális Alapítvány az Előítéletek Csökkentéséért pedig maga kezdeményezte megszűnésének megállapítását, miután értesült az ügyészség vizsgálatáról. Utóbbit az ügyészség „figyelemmel kíséri”, és az eljárást csak az után nyilvánítja befejezetté, hogy a megszűnést megállapították – írta a Kehi.
A Kehi kezdeményezése által érintett hetedik szervezetről, az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesületről az ügyészség azt állapította meg, hogy mivel időközben megszűnt a közhasznú jogállása, a „korábbi közhasznú működése feletti ügyészi törvényességi felügyeleti jog is elenyészett”, vagyis az ügyészség a jelzett jogszabálysértéseket esetében nem is vizsgálta – olvasható a közleményben.
A Kehi tavaly novemberben tett feljelentéseket a norvég alap vizsgálata során megállapított szabálytalanságok miatt.
A Miniszterelnökség kedden azt közölte az MTI-vel, hogy a sajtóhírek ellenére még mindig nem tudható, hogy szabályosan osztották-e a Norvég Civil Alap magyarországi forrásait.
Hozzátették: a kormány tavaly megfogalmazott kritikái három, a pénzosztásban érintett alapítványra vonatkoztak (Ökotárs, Kárpátok és Autonómia), amelyek működéséről a mai döntések nem szólnak.
„Érdemes felidézni a 2014-ben megfogalmazott kritikákat, hiszen azokra még mindig nincs válasz, még mindig nem tudjuk, milyen célok érdekében és mennyire körültekintően kezeli az Ökotárs Alapítvány két konzorciumi partnerével a magyar civil szektor egészének címzett norvég forrásokat” – írták.