Kaya Ibrahimnak eladott céget felügyelt Áder leendő hivatalvezetője
Áder János megválasztott köztársasági elnök leendő hivatalvezetője, Haszonicsné Ádám Mária a Quality Invest Rt.-ben volt felügyelőbizottsági tag. A fontos bizalmi poszt várományosa jelenleg az államigazgatási jogkört gyakorló, többek között építés-, gyám- és adóügyekben eljáró Budapest Fővárosi Kormányhivatalnak a főigazgatója – írja a hvg.hu.
Az egykori Quality Invest egyike volt azoknak a cégeknek, amelyek rejtélyes módon – papíron – a mit sem sejtő Kaya Ibrahimhoz kerültek, majd "fantomizálódtak" a kilencvenes évek közepén. Haszonicsné Ádám Máriát a Fideszhez régóta közel álló hivatalnokként írták le a portál forrásai, akivel még az 1990-es években ismerkedett össze Áder. A cégnyilvántartás adatai alapján ez a segítség kiterjedhetett arra is, hogy 1992 áprilisában elvállalta a Fidesz-közeli részvénytársaság egyik felügyelőbizottsági tagsági posztját.
A társaságot 1992 áprilisában hozták létre 102 millió forint törzstőkével. Az rt. igazgatósága Varga Tamásból, a Fidesz akkori gazdasági igazgatójából, Simicska Lajosból, az adóhivatal későbbi elnökéből, valamint Kövér László testvéréből, Kövér Szilárdból állt. A felügyelőbizottságba pedig Haszonicsné Ádám Márián kívül az MDF egykori gazdasági igazgatója, Kollár K. Attila és a Magyar Rádiót 2006-tól 2010-ig irányító Such György került be. Utóbbi vezeti egyébként 2011. február 15-től a Budapest Filmstúdió Kft.-t. A Quality Invest próbálkozott étterem-üzemeltetéssel, beszállt az 1993-ban Kövér Szilárd által is vezetett, s többek között Schlecht Csaba által felügyelt Quality Party Service Kft.-be, a nyomdaüzemet létrehozó Arzenál Nyomdaipari Kft.-be, amelyben szintén megtalálható volt Kövér Szilárd, Simicska Lajos, illetve Varga Tamás. A Quality Invest 1993-ban átmenetileg tagja volt az Orbán Viktor édesapja és testvére érdekeltségébe tartozó gánti Dolomit Kőbányászati Kft.-nek is. A befektetések ellenére a Quality Invest Rt. nem volt hosszú életű: 1997-ben törölték a cégnyilvántartásból. A társaság ekkor már a török Kaya Ibrahim tulajdonába került.
Az adófizetők pénze elúszott
A Fidesz-közeli cégekkel kapcsolatos botrány nem sokkal a párt 1998-as kormányra kerülését követően robbant ki, amikor kiderült, hogy egy Németországban dolgozó török vendégmunkás, Kaya Ibrahim és mások 1995-ben 14 darab, összesen mintegy 300 millió forintos adótartozással terhelt Fidesz-közeli céget vásároltak meg, amelyeknek tartozásait ezután nem lehetett behajtani. Az „új” tulajdonosok ugyanis azt állították, hogy semmi közük az ügylethez. Az adófizetők pénze így elúszott. A régi tulajdonosok pedig cégeikkel együtt a tetemes adósságoktól is megszabadultak. A társaságokat eladó Schlecht Csaba elleni nyomozást a rendőrség 2001-ben megszüntette, annak ellenére, hogy Schlecht hasonló üzletet bonyolított le Joszip Tottal. Varga Tamás ellen különféle ügyekben több büntetőeljárás indult és marasztaló ítéletek születtek ellene. Bár volt köztük olyan is, amelyet az egykor szökésben lévő fideszes potentátnak éppen azért sikerült megúszni, mert az eljárás elhúzódott. Legutóbb februárban bukkant fel újra a neve, mint egy olyan vádlotté, akinek büntetőperét Handó Tünde, az Országos Bírói Hivatal elnöke (Szájer József felesége) saját hatáskörben vidékre helyezte.
Máshogy emlékszik
Haszonicsné Ádám Mária a
hvg.hu megkeresésére azt közölte, hogy a cég felügyelőbizottsági tagságáról 1993 nyarán lemondott. Hozzátette: ezt követően a cég működésével kapcsolatos eseményekkel – a tulajdonosváltással és a cég megszűnésével – nem foglalkozott. A Haszonicsné megjelölte időpont az Opten Kft. cégnyilvántartásában nem szerepel. Az fb-tagságára vonatkozóan éppen úgy, mint a többieknél – Such Györgynél és Kollár K. Attilánál – az 1992. április 2. és 1997. április 24. közötti időszak van feltüntetve a portál szerint.