Jövőre is akar telefonálni? Ellenőrizze a mobilját!
Mivel 2010. január 16-tól a mobiltelefon-számokat csak a teljes formátum, azaz mind a 11 számjegy tárcsázásával lehet hívni, a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH), a Hírközlési Fogyasztói Jogok Képviselője (HFJK) és három mobilszolgáltató azt javasolja, hogy minden felhasználó már korábban írja át készülékében a hét számjeggyel tárolt hívószámokat. Az NHH keddi közleménye szerint január 16-tól csak a teljes, azaz a belföldi előtét, hálózatkijelölő szám és előfizetői szám formátum alapján lehet majd SMS-t és MMS-t is küldeni.
A közlemény szerint az NHH, a HFJK és a cégek azt is javasolják, hogy a vállalkozások és a magánszemélyek ellenőrizzék a SIM kártyával működő riasztók, liftek és egyéb berendezések, például távvezérelhető kazánok tárcsázási beállítását is azért, hogy azok január 16-tól is zavartalanul üzemeljenek.
Célszerű ellenőrizni az olyan számítógépes szoftverek beállításait, ahol tárcsázáshoz vagy üzenetküldéshez hívószám van rögzítve. Ajánlják azt is, hogy a vállalkozások, magánszemélyek és közintézmények a fejléces papírjaikon, honlapjaikon, illetve névjegykártyáikon, hirdetéseiken és egyéb felületeiken a telefonszámokat a +36-os formátummal tüntessék fel.
Az előfizetőkhöz köthető mobiltelefon számok a 06-os belföldi, vagy +36-os nemzetközi előhívóból, a szolgáltató kétjegyű hálózatkijelölő számából, 20, 30, 70, valamint a hétjegyű előfizetői számból állnak. A hívószámok jövőre sem változnak, és más mobilhálózatokba ugyanúgy lehet hívást indítani, mint jelenleg – írta az MTI.
A Pannon, a T-Mobile és a Vodafone ügyfeleinek száma napjainkban közel 12 millió, s ez a szám a következő években várhatóan tovább nő: a rendelkezésre álló kiosztható hívószámok azonban korlátozottan állnak rendelkezésre, s ezért ezek körének bővítése érdekében kerül sor 11 számjegy bevezetésre. Mivel megszűnik a hálózaton belüli hét számjegyes hívás és üzenetküldés lehetősége, újabb számmezők szabadulnak fel.