Jön a „szegény” és a „gazdag” egészségügy
Az LMP szerint az Országos Egészségbiztosítási Pénztár felszámolásával a kormány beveri az utolsó szöget is a társadalombiztosítás koporsójába. Ettől még a bürokrácia sem fog csökkenni, és a rendszer már nem az emberek szociális biztonságát és egészségét lesz hivatott szolgálni.
Ezentúl a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő emberek nem bízhatnak majd a befizetésekkel megszerzett jogosultságukban – állítja az ellenzéki párt. Ezentúl a napi politikai széljárástól válik majd függővé, hogy a forrásokból melyik szolgáltatásra jut és melyikre nem a totálisan államosított rendszerben – írják közleményükben.
„A kórházak államosítása, a kancellári rendszer bevezetése is egy biztosítási elvet nélkülöző, állami rendszer kiépítésének állomásai voltak. Az OEP bezúzása egy újabb lépcsőfok a Fidesz által elképzelt kétsebességes egészségügy felé, ahol a nagykeresetű emberek jó minőségű magánellátáshoz fognak hozzáférni, a többieknek pedig egy folyamatosan romló, széteső állami egészségügyi szolgáltatás marad. Ez egy újabb kísérlet a társadalom kettészakítására és az ország alacsony jövedelemből élő részének újabb cserbenhagyására” – írják.
A kormány nem kezdeményezett társadalmi párbeszédet, de még a szakmát is kizárta az egészségügy jövőjéről szóló diskurzusból – állítja az LMP.