Jöhetnek hazánkba is a haiti árvák?
Heteken belül eldől, örökbe fogadhatnak-e Magyarországon is haiti gyermekeket. Eddig még nem volt példa, hogy szervezetten kerüljenek árva gyerekek magyarországi örökbefogadókhoz olyan országból, mely nem tagja a Hágai Egyezménynek.
A cunami idején is reménykedtek azok, akik egyedül maradt gyermekeket szerettek volna örökbe fogadni, hogy talán a krízishelyzetbe került ország ezt engedélyezi, mégsem sikerült. Most miért más a helyzet? – kérdezem Szenczy Sándort, a Baptista Szeretetszolgálat elnökét.
Srí Lankán a kormányzat akkor nem engedélyezte az örökbefogadást. Haitin viszont azért van erre reális esély, mert itt komoly segítség lenne, ha ebben a helyzetben, az amúgy is örökbe fogadható gyerekek nem maradnának a katasztrófa sújtotta országban.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium tájékoztatót adott ki a külföldi örökbefogadásról, és külön felhívta a figyelmet arra, hogy senki se induljon Haitire örökbefogadási szándékkal. Haiti nem tagja a Hágai Egyezménynek, így az örökbefogadás a helyi illetékes hatóság megkeresése útján lehetséges, ami viszont a mostani helyzetben nem ajánlott. Ezt a szerepet vállalta fel a Baptista Szeretetszolgálat?
A nagy nemzetközi örökbefogadással foglalkozó szervezeteknek kiépített rendszerük van. Ennek megfelelően az EU országai közül például Hollandiának, Franciaországnak és Angliának engedélye van a vietnámi kormánytól, hogy az adott évben melyik országba hány ezer vagy hány száz gyereket lehet örökbe adni. Azt szeretném, hogy Magyarországon is megvalósítható legyen nemzetközi örökbefogadás szervezeti szinten. Szeretnénk a későbbiekben Ázsiából, Vietnámból, Kambodzsából is örökbefogadható gyerekeket szerető, gondoskodó családokhoz juttatni.
Kik kerülnének Haitiról Magyarországra?
Megkeresett bennünket egy haiti árvaház igazgatója és elmesélte, milyen nehéz körülmények között élnek a gyerekek. Arra kért, hogy mentsük meg őket, és ne csak jelképes örökbefogadással. A földrengést követően, a gyerekek kifejezetten rossz állapotba kerültek, hiszen az intézmény 5 kilométerre van a földrengés epicentrumától, már ami még maradt belőle. Az épület egy része beomlott, így most az udvaron alszik a 170 gyerek. Az árvaházi örökbe adható gyerekek már rendelkeznek örökbefogadási engedéllyel, anyakönyvi kivonattal. A helyi hatóságok és a helyi gyám, aki jelen esetben az intézmény vezetője, nyilatkozott arról, hogy ezek a gyerekek örökbe adhatók. Tulajdonképpen már minden készen áll, és bízunk abban, hogy Haiti kiadja, dokumentumokkal látja el a gyerekeket, és nem lesz akadálya annak, hogy magyar családokhoz kerüljenek. Azok a családok fogadhatják örökbe őket, akik rendelkeznek a területileg illetékes gyermekvédelmi szakszolgálat örökbefogadási engedélyével.
Gondolom, Haitin a körülmények miatt csak gyorsított eljárásban lehetséges az örökbefogadás. Kaptak ezzel kapcsolatban bírálatokat?
Szakmailag sokan támadnak minket. Leginkább abban látnak kivetnivalót, hogy egy egészen más kultúrából hozzuk ki a gyerekeket egy számukra idegen kultúrába. Én ezt nem így látom. Itt életmentésről van szó. Akkor, amikor a helyi árvaház vezetője, aki a legjobban ismeri a saját kultúráját, a gyermekeit - hiszen velük él évek óta -, azt mondja, hogy jobb lenne nekik egy magyarországi családnál, mint itt, akkor én ezt nem fogom megkérdőjelezni.
Hogy kerülnek a gyerekek az országba? Már az új családjuk nevén?
Két lehetséges út áll előttünk. Az egyik, hogy humanitárius megfontolásból Magyarországra szállítjuk őket ideiglenesen, majd menedékjogot kérünk. Ezt mindenképpen el akarjuk kerülni. Szeretnénk, ha Magyarországra már úgy jönnének ezek a gyerekek, hogy a magyar örökbefogadó család nevét viselik.
50 család reménykedhet abban, hogy örökbe fogadhat haiti gyerekeket. Hány éves gyerekekről van szó?
Minél fiatalabb, 6 éves kor alatti gyermekeket szerettünk volna örökbe adni, de az árvaház jelezte, hogy 50 gyerek vár örökbefogadásra 12 éves korig. Biztosat majd csak akkor tudok mondani, ha az örökbeadás és örökbefogadás megtörténik.
Az örökbefogadók hol és hogyan ismerkednek meg a gyerekekkel?
Vannak, akik készen állnak arra, hogy kijöjjenek velünk, találkozzanak a gyerekkel, és velük térjenek haza. Mi azt szeretnénk, hogy a szülők, ha csak lehet, menjenek ki és ismerkedjenek meg a gyerekekkel. Hajlandók vagyunk megszervezni, hiszen az, hogy a gyerekkel több héten keresztül találkozzanak, kapcsolatot építsenek ki, ez az örökbefogadási procedúrának egy törvényi kelléke. Ehhez az örökbefogadóknak rendelkezni kell kellő anyagi feltételekkel, mert a szeretetszolgálat ezt nem tudja megfinanszírozni. Természetesen azoknak, akik nem tudnak kijönni, minden információt megadunk, a gyerekek egészségi állapotáról, neméről, koráról.
Ha valaki nincs kapcsolatban a Baptista Szeretetszolgálattal, de rendelkezik a szükséges engedélyekkel, kellő elszántsággal, megkeresheti Önöket örökbefogadási kérésével?
Természetesen. Mi abban tudunk segíteni, hogy eljussanak örökbefogadható gyerekekhez.
Mikorra várható az indulás?
Pontos időpontunk még nincs. A munkatársunk, aki ezt a programot felügyeli, pénteken érkezik haza, az adatbázissal, az anyakönyvi kivonatokkal, jogi engedéllyel, és együttműködési szándéknyilatkozattal az árvaháztól. Ezután hívjuk össze az örökbefogadásra jelentkező szülőket. Akik erre vállalkoznak nagyon elszántnak, és tiszta szívűnek kell lenniük ahhoz, hogy így fogadjanak, örökbe gyereket.