Frakciójából jól megélt a megbírságolt Jobbik, majdnem kétszer annyit költött, mint a jóval nagyobb Fidesz-frakció
Rendkívüli kongresszuson tárgyalt 2019 februárjában a saját esetleges megszűnéséről a Jobbik, miután az Állami Számvevőszék (ÁSZ) újabb, 270 milliós büntetést szabott ki a még az egy évvel korábbi bírságával is tartozó pártra. Az Országgyűlés Hivatalától kapott működési keretből a Jobbik parlamenti frakciója ugyanakkor szinte még abban az évben „visszanyerte” az összeget, az új parlamenti ülésszak kezdete óta pedig már több mint 380 millió forintnak hágott a nyakára – írja a hvg.hu az Országgyűlési Hivataltól kapott adatok alapján.
A 21 fős ellenzéki frakció ezzel toronymagasan a legtöbbet költő képviselőcsoport. Majdnem kétszer annyit költött el, mint a közel hatszor akkora Fidesz-frakció.

A 380 millió forintból több mint 145 millió ment a párthoz közeli IRÁNYTŰ Politikai és Gazdaságkutató Intézetnek: 2018 júniusától decemberéig fél évre 61,9 millió, 2019-ben pedig 82,8 millió. Ez jóval több annál a 2017-re szóló 34,6 millió forintnál, amelyről két éve a 168 Óra számolt be.
Az intézet tulajdonos-ügyvezetője, Forrai Richárd, a Jobbik korábbi frakcióigazgatója, aki a 2018-as választás után lemondott pártelnök, Vona Gábor tanácsadója volt.
Bár a 2018-as választás után felröppent, hogy a Jobbik anyagi nehézségei miatt megszüntetnék az intézetet, a cégnyilvántartás szerint az éppen 2018-ban érte el legnagyobb – 199 milliós forintos – árbevételét, és 2019-ben sem kellett éppenséggel nélkülöznie.
A legjobban jövedelmező Iránytű-megbízás egy 2018 novemberi, 44 millió forintos közvélemény-kutatás volt, de 2019 márciusában és áprilisában is leesett a cégnek elemzés, illetve szakpolitikai elemzés címen 29,9 majd 28,8 millió forint.
A legtöbbet magánszemélyeknek fizette ki a képviselőcsoport. Itt látszik leginkább, mekkora probléma, hogy az OH a GDPR elveire hivatkozva csak anonimizálva adta ki a frakciók magánszemélyekkel kötött szerződéseit, így nem tudni, hogy ezek a pénzek pontosan kinél kötöttek ki. Az ellenzéki frakciónál összesen 246 ilyen szerződés, a megbízások több mint kétharmada szerepelt az összesítésben, igen magas, 182,3 millió forintos összértékkel.
A portál jócskán talált köztük azonos feladatra kötött, egymással párhuzamos szerződéseket.
Míg a többi frakció ráadásul szakterületenként vagy konkrét törvényjavaslatonként is meghatározta, hogy pontosan milyen szaktanácsokért fizetett, addig a Jobbiknál még csak utalás sincs erre. Összesen 94 darab megbízás fut „szakpolitikát érintő tanácsadás” címen, összesen 53 millió forint értékben.
A szakpolitikain túl sima tanácsadásra is elment 25,9 millió forint, kommunikációs tanácsokra pedig további 24 millió. Ebben nincs benne a Facebook-oldalak kialakítása, és az események fotós, illetve videós megörökítése. Ezek összesen további 18 millió forintba kerültek, és 4 millió forintot a belső kommunikáció fejlesztésére is kifizettek egy magánszemélynek.
Aktív külpolitikai tevékenységet is folytathattak, mivel másfél év alatt a frakció 32 megbízást kötött tolmácsolásra és fordításra, összesen több mint 20 millió forint értékben.
A Fidesz és a KDNP fejenként 120-160 ezer forintos frakcióüléseihez képest a Jobbik 22 képviselője összesen 736 ezer forintból megoldotta a tavaly februári kihelyezett frakcióülését egy mátraszentimrei tréningközpontban. A 2018 szeptemberi, soltvadkerti tanácskozás viszont ennek majdnem a kétszeresébe, 1,79 millió forintba került.
Bár 2019 február elsején a párt drámai sajtótájékoztatón jelentette be, hogy akár meg is szűnhet az újabb ÁSZ-bírság miatt, egy nappal későbbi évadnyitó rendezvényén azért 3,2 millió forintot elköltött a képviselőcsoport. Ebből 844 ezret étkezésre, majdnem egymilliót pedig a rendezvénytechnikára.
Ügyvédi költségként 2017-ben hat ügyvédnek összesen 18,5 milliót fizettek ki, most szintén hatnak összesen 18,2 milliót. Emellett viszont 25 megbízással még 27 millió forintot fizettek egy vagy több ismeretlen magánszemélynek jogi tanácsadásra.
Egy szerencsés ember ELTE-s tanulmányait havi 433 ezer, 18 hónapra összesen 7,79 millió forintért tanulmányi szerződéssel finanszírozza a képviselőcsoport.
Az autóbérlés költségeiből valamennyire visszavettek. Darabszámot nem tudni, de a 2018 júniusától 2020 márciusig tartó időszakban összesen 14,1 millió forintot fizettek ilyen címen a Porsche Hungáriának, míg 2017-ben csak arra az egy évre 15,5 milliót.