Itt az új és édesebb mézesmadzag

Október közepétől újabb 10 százalékkal csökkenhetnek az energiaárak a Fidesz szerint. A párt rezsicsökkentésért felelős képviselője, Németh Szilárd elmondta: vizsgálják egy 30 százalékos csökkentés lehetőségét is.

2013. május 28., 11:13

Az Országgyűlés közben egy módosító indítványról tárgyalt, amely július elsejétől 10 százalékkal csökkentené a háztartási PB-palackok árát is. Számítások szerint a júliusi és a tervezett októberi rezsicsökkentésnek köszönhetően egy átlagos család akár évi 95 ezer forintot is megtakaríthat.

Januártól 2000 forinttal fizet kevesebbet a gázért az Ősz család a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Mályiban. Gázzal fűtenek, főznek, és gázkazán adja a meleg vizet is, ezért fontos, hogy olcsóbb legyen a gáz. Szerintük azonban még lenne az árakból mit faragni. „Nagyon örülnénk az októberi újabb rezsicsökkentésnek, mert ennyivel is több maradna a családnak, és ezt is gyerekekre tudnánk költeni” – mondta Őszné Tóth Anikó.

Október közepétől további tízszázalékos csökkenés következik az energiaárakban, de folyik a vizsgálata egy még jelentősebb mérséklésnek is – mondta a Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője az M1 Ma reggel című műsorában. „Minimum 10 százalékkal kell csökkennie október 15-től az energiaáraknak, de meg fogjuk vizsgálni azt, hogy összességében elérhető legyen a 30 százalék körüli csökkenés” – mondta Németh Szilárd.

A Fidesz szóvivője, Selmeczi Gabriella az újabb rezsicsökkentéssel kapcsolatban azt mondta, az az eddigiekkel együttvéve egy átlagos családnak évente akár 95 ezer forintos megtakarítást is jelenthet.

Amiről hallgat a kormány

A szolgáltató cégek szerint a díjbevétel döntő hányada nem a családokat ellátó energetikai cégekhez kerül, hanem a kormány kasszájába folyik be. Az Elmű az ügyfeleinek küldött tájékoztatóban közli, hogy a lakossági áramtarifák egyharmadát az adók teszik ki, a másik harmadot az állami tulajdonú áramnagykereskedőnek, a Magyar Villamos Művek Zrt.-nek és az ugyancsak állami kézben lévő villamosenergia-hálózatot működtető rendszerirányító vállalatnak fizeti ki. A szolgáltatónál pedig a lakossági üzletágban kilowattóránként mindössze 1,32 forint marad, amely nem elegendő a szolgáltatás fenntartására. A társaság háztartási szektornak szolgáltató ága veszteséget könyvel el, nem pedig a kormánypárt által emlegetett „busás hasznot”.

A levél arról is beszámol, hogy a cégcsoport pénzügyi források hiányában számos beruházást nem képes megvalósítani, ezért le kell építenie alvállalkozóinak jelentős részét. A fejlesztések elmaradása pedig az ellátásbiztonság rovására mehet, nőhet az üzemzavarok száma, aminek egyenes következménye az áramkimaradások szaporodása.