Itt a Fidesz 106 egyéni jelöltje: már javában kampányolnak is
Óvodafelújítás, emléktábla-avatás, választókerületi lakossági fórumok, „Védjük meg Magyarországot!”-turné, gyárátadás, ételosztás, beruházásbejelentés: azaz kampány, lábon. Ezt csinálják a Fidesz „egyéniségei”, miközben a nyilvánosság hetek, hónapok óta az ellenzék tárgyalásaival, jelöltféleségeivel, visszalépőivel és együtt nem működésével van elfoglalva.
Információink szerint akár már a hétvégén vagy jövő hét elején dönthet a Fidesz országos választmánya a párt 106 egyéni országgyűlési választókerületi jelöltjéről.
Valójában persze nemcsak a sajátjaikról határoznak, hanem a leginkább papíron létező KDNP reménységeiről is. A párszövetség indulóinak listáját véglegesítő döntésig – egyúttal addig, hogy jövőre ki nem száll be a kampányringbe, s vonul inkább „vissza” az országos pártlistára – ugyanakkor két szempontból is másként jutnak el a kormányoldalon, mint a kaotikus ellenzéki frontokon.
Egyfelől, a Fideszben nyilvánvalóan Orbán Viktor mondja ki az utolsó szót. Ám az elnöki döntést személyes viszonyok alapozzák, és rendszeres, drága közvélemény-kutatások előzik meg. Mielőtt ugyanis a választmány jóvá hagyja a jelölti listát,
a Fidesz elnöke akár egy évig teszteli is az indulóesélyeseket.
Vélhetően az is Orbánon múlik, hogy – amint a 168 Óra forrásai állítják – az utolsó napokban is vannak még nyitott egyéni körzetek. Sőt: az Inforádiónak Gulyás Gergely frakcióvezető – aki a fővárosi XII. kerületben, Budapest 3-as választókerületben, a rendszerváltás óta biztosan hozott körzetben lesz egyéni jelölt Fónagy János helyett – maga is azt mondta: több helyen nincs még döntés, noha a 106 választókerületet felölelő lista nagyja szerinte nem okoz majd meglepetést senkinek.
Már csak azért sem, mert 2014-ben az országgyűlési választásokon a 106 egyéni választókerületből 96-ot megnyert a Fidesz, a tíz elvesztett körzet nagyja pedig hagyományosan baloldali. Ennek ellenére, úgy tűnik, nemcsak az abszolút sikerembereit hagyja ismételni a kormánypárt: újrapróbálkozói is akadnak majd, miközben összesen várhatóan nem is tíz, hanem mintegy 15 helyen cseréli le korábbi indulóit 2018-ban. Esetenként tehát olyanokat is, akik ’14-ben behúztak választókerületeket.
A Fidesz egyértelműen úgy készül, hogy még a szocialista fellegvárakban is a legerősebb embereit küldi csatába a jövő évi választáson. Talán furcsa ezzel párhuzamban említeni Németh Szilárd rezsibiztost, pedig a Fidesz-alelnök forrásaink szerint újrázhat, miután 2014-ben elbukta Csepelt. Nem indul viszont a másik „nagy vesztes”, Papcsák Ferenc, aki megmarad a jegybanki megbízatásánál, így a budapesti 8-as választókerületben Jelen Tamás, korábbi XI. kerületi alpolgármester száll harcba Zuglóban. Változás lehet a VII. kerületben is: forrásaink szerint nem kap újra esélyt Rónaszékiné Keresztes Monika, aki 2014-ben ötszáz szavazattal kikapott a várhatóan jövőre induló DK-s Oláh Lajostól.
Rónaszékiné valójában már a nyár végén elbukta régi körzetét, a bulinegyed ügyében győzedelmeskedve, a rendrakás ígéretével Bajkai István került ugyanis a helyi pártszervezet élére. Pedig a fideszes alpolgármester inkább azzal került a hírekbe, hogy jogi ügyekben ő képviselte Orbán Ráhelt, közben pedig még milliárdos állami megbízásokra is szert tett ügyvédi irodájával. Most mégis elindulhat a kétesélyes egyéni választókerületben, vélhetően nem sokat kockáztatva a jelöltséggel.
Már 2014-ben sem sok eséllyel indult a Fidesz a XIII. kerületben, jelöltjük – az akkor másodszor próbálkozó – Szalay Péter végül 20 százalékkal maradt alul a szocialista Hiszékeny Dezsővel szemben. Szalay most már nem is indul, helyette Harrach Tamást jelöli a Fidesz-KDNP, aki jelenleg kerületi önkormányzati képviselő, s egyúttal Harrach Péter KDNP-frakcióvezető fia. Utóbbi egyébként – mint először a 24.hu megírta – 70. életévét betöltve többé nem lesz egyéni képviselő, Vácon jövőre már a szintén kereszténydemokrata Rétvári Bence indul, míg Harrachot listán viszi be a Fidesz a Házba. Fiának sincs sok esélye egyéniből bejutni, ahogyan György István kormánymegbízott is csupán az erodálódott ellenzékben bízhat. Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője, az egykori főpolgármester-helyettes ugyanis 2014-ben is elbukta Kőbányát. Persze Györgynek 2002-ben és 2006-ban sem sikerült hoznia a X. kerületet, amelyek polgármestere volt 1990 és 2002 között, azóta csak listákban bízhatott. Mindezek ellenére újrázhat a Fidesz jelöltjeként jövőre is.
Hasonlóképp „támadhat fel” a 10-es választókerület Fidesz-elnöke, Menczer Erzsébet, akinek 2014-ben szintén nem sikerült megtartania Óbudát, ahol 2006-ban is veszített már egyszer a baloldallal szemben. Menczer egy botrányon bukta el az előző kampányt: 2014 márciusában derült ki ugyanis, hogy az óbudai képviselő-testület önkormányzati lakást utalt ki fiának és menyasszonyának. Menczer ugyanakkor aktív kampányolásának, s a legfelsőbb szintű, főként Orbán Viktorral ápolt jó kapcsolatának hála ismét Fidesz-jelölt lehet.
Épp úgy, mint a XX. kerületben Földesi Gyula, aki 2006-hoz hasonlóan alul maradt Hiller Istvánnal szemben, ennek ellenére úgy tudjuk, a Fidesz ismét őt indítja a vesztes körzetben. Eközben a 2014-ben csakugyan elvesztett Újpesten óriási kampányt folytat a fideszes kerületi alpolgármester a jelöltségért. Februárban tette le hivatali esküjét a IV. kerületben Zsigmond Barna Pál, aki az elmúlt hat évben Magyarország csíkszeredai főkonzulja volt, ám vélhetően már év elején tudta, hogy a Fidesz jelöltjeként tovább is megy a 2018-as országgyűlési választásokon.
Vidéken mindössze két kormánypárti politikusnak nem sikerült győznie 2014-ben. A második miskolci választókerületben, ahol az egyik legkeményebb választási csata folyt, végül vereséget szenvedett a fideszes Sebestyén László, aki azzal került be a hírekbe, hogy a fia is nyert trafikkoncessziót helyben. A Borsod megyei 02-ben Orbán végül cserélt, így most Hubay György miskolci fideszes önkormányzati képviselő indulhat, míg az 01-es körzetben Csöbör Katalin újrázhat.
A másik bukott vidéki körzet Botka László fellegvára. Szegeden az ötszörös kenuvilágbajnok Bohács Zsolt maradt alul az MSZP-vel szemben 2014-ben. Ő nem is indul újra, s információink szerint más sem igen akarta vállalni. Hasonlóképp az utolsó percig bizonytalan a fővárosban a Belváros sorsa: Rogán Antal kiesésével a budapesti 01-es választókerületben Böröcz László alpolgármester neve is felmerült, ám ő éppúgy cáfolta, mint Dömötör Csaba, ugyanakkor információink szerint a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkáráról készült közvélemény-kutatás a kerületben.
A listások, A-listások?
Ahogyan a 106 egyéni jelölt névsorára pecsét kerül, úgy alakul ki a Fidesz-KDNP pártszövetség országos listájának első tíz helye is. Persze a listát csupán február környékén véglegesíti a pártcsalád, ám a hagyományok szerint a november 12-én már miniszterelnök-jelöltté választott Fidesz-elnök, azaz Orbán Viktor vezeti majd azt. Őt követi a KDNP elnöke, a miniszterelnök-helyettes Semjén Zsolt. Mögöttük kaphat helyet a Belvárosból először a Fidesz-frakció élére, majd 2015 októberében a Miniszterelnöki Kabinetirodához menekített Rogán Antal, aki már nem indul egyéniben. Ahogyan a 70. életévét betöltő, így korosztályos küszöböt lépő KDNP-s Harrach Péter sem. S bár egyes források állítják, Szijjártó Péter megméretné magát egyéniben – vélhetően szülővárosában, Győrben vagy lakhelyén, Dunakeszin –, úgy tudjuk, a végső álláspont az maradt, hogy a külügyminiszter listán szerepeljen majd, méghozzá szimbolikusan az elsők között. Már csak azért is, mert ha Lázár Jánost végül mégis „hazaengedi” Hódmezővásárhelyre Orbán, akkor az Index szerint Szijjártó lehet a kancellária vezetője a következő ciklusban. A forgatókönyvet a kormányoldal sem nem cáfolta, sem nem erősítette meg.
Fideszes kudarchelyszínnek számított 2014 után a kétharmadot elveszejtő két körzet: a Navracsics Tibor uniós biztosi kinevezése nyomán, valamint a Lasztovicza Jenő halála miatt kiírt időközi választások körzetei. Most a 168 Óra úgy értesült: Ovádi Péter elvállalta, így a választókerület Fidesz-elnökeként indul a veszprémi, és Fenyvesi Zoltán – a tapolcai Fidesz-vezető – a szintén 2014 után elbukott tapolcai körzetben.
Azt januárban, majd a nyáron már az atv.hu és a Heti Válasz is megírta, hogy míg Mengyi Rolandot Tiszaújvároson semmiképp, addig Simonka Györgyöt Orosházán újrajelöli a Fidesz a kínos ügyei ellenére. Mára az is eldőlt, ki lesz Voldemort nagyúr utódja. Információink szerint Koncz Ferenc szerencsi polgármester szállhat ringbe a bűnszövetkezetben elkövetett költségvetési csalás vádjával eljárás alatt álló Mengyi helyén.
A Fidesz országos választmánya egyébként minden helyi csoport számára előírta, hogy még a november 12-i kongresszust megelőzően bonyolítsák le tisztújító üléseiket, s a Fidesz e választókerületi mozgásaiból már lehetett következtetni az esetleges jelöltcserékre is. Így például arra, hogy Kocsis Máté józsefvárosi polgármester – mint időközben bebizonyosodott – elindul egyéniben a budapesti 06-os számú választókerületben, azaz a VIII-IX. kerületben.
Ezzel szemben a korábbi híresztelések ellenére is kiskunfélegyházi jelölt maradt Lezsák Sándor, aki ugyan jövőre betölti 69. életévét, ám láthatóan hónapok óta keményen kampányol a Bács-Kiskun megyei 04-es körzetben.
Ahogyan szemmel látható volt Szabó Tünde sportért felelős államtitkár feltűnése és térnyerése is a nyíregyházi politikában. Ő lesz a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei 01-es választókerület egyéni indulója. A körzetet 2014-ben behúzó Petneházy Attila pedig vagy a színészkedés-önkormányzat tengelyre húzódik vissza, vagy valamilyen más ejtőernyős posztot kaphat.
A jelöltségekről nemcsak a 168 Óra birtokában lévő 106-os névsor, hanem az érintettek – a legtöbb esetben Facebook-egyenoldalon követhető – szereplései, választókerületi körútjai is árulkodnak. A legtöbb fideszes egyéni induló már hónapokkal ezelőtt megkezdte a kampányt.
Egyszerű képlet
A 106 egyéni jelölt súlya magas a jelenlegi választási rendszerben a 93 listás képviselői hellyel szemben. A mandátumszámítások alapján példásul a Fidesznek 19 százalékponttal kell megelőznie csupán a baloldalt és a Jobbikot ahhoz, hogy Orbán Viktor újra kedvére módosíthassa az alaptörvényt, azaz hogy kétharmadot szerezzen. Az abszolút többséghez 106-ból nagyjából 67-70 egyéni körzetet kell megnyerni, az ezzel járó, a győzteskompenzációt és a töredékszavazatokat jelentő pluszok, valamint a listás szavazatok bőven biztosíthatják ezt. A mostani kutatások szerint a Fidesz előnye a pártválasztók között minden cégnél 20 százalék fölött van.
A 106 körzet és a várható jelöltek
OEVK | Megye | Választókerület | Székhely | Jelölt neve |
|
1 | Bács-Kiskun | 01 | Kecskemét | Dr. Salacz László |
|
2 | Bács-Kiskun | 02 | Kecskemét | Dr. Zombor Gábor |
|
3 | Bács-Kiskun | 03 | Kalocsa | Font Sándor |
|
4 | Bács-Kiskun | 04 | Kiskunfélegyháza | Lezsák Sándor | elindul, utóda Csányi József (de csak a következőnek) |
5 | Bács-Kiskun | 05 | Kiskunhalas | Bányai Gábor Elemér |
|
6 | Bács-Kiskun | 06 | Baja | Zsigó Róbert |
|
7 | Baranya | 01 | Pécs | Csizi Péter |
|
8 | Baranya | 02 | Pécs | Dr. Hoppál Péter |
|
9 | Baranya | 03 | Mohács | Dr. Hargitai János |
|
10 | Baranya | 04 | Szigetvár | Nagy Csaba |
|
11 | Békés | 01 | Békéscsaba | Hanó Miklós | De Herczeg Tamás, Erdős Norbert, Vantara Gyula is szóba jött |
12 | Békés | 02 | Békés | Dankó Béla |
|
13 | Békés | 03 | Gyula | Dr. Kovács József Dezső |
|
14 | Békés | 04 | Orosháza | Simonka György |
|
15 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 01 | Miskolc | Csöbör Katalin |
|
16 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 02 | Miskolc | Hubay György |
|
17 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 03 | Ózd | Riz Gábor |
|
18 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 04 | Kazincbarcika | Demeter Zoltán |
|
19 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 05 | Sátoraljaújhely | Dr. Hörcsik Richárd |
|
20 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 06 | Tiszaújváros | Koncz Ferenc | Mengyi Roland, azaz Voldemort nagyúr helyett |
21 | Borsod-Abaúj-Zemplén | 07 | Mezőkövesd | Tállai András |
|
22 | Budapest | 01 | V. ker. | ? | Rogán antal helyett keresnek, Böröcz László nem, de Dömötör Csaba is tagadta |
23 | Budapest | 02 | XI. ker. | Dr. Simicskó István |
|
24 | Budapest | 03 | XII. ker. | Gulyás Gergely |
|
25 | Budapest | 04 | II. ker. | Varga Mihály |
|
26 | Budapest | 05 | VII. ker. | Bajkai István | Rónaszékiné Keresztes Monika helyett |
27 | Budapest | 06 | VIII. ker. | Kocsis Máté | Vas Imre helyett |
28 | Budapest | 07 | XIII. ker. | Harrach Tamás |
|
29 | Budapest | 08 | XIV. ker. | Jelen Tamás | Papcsák Ferenc helyett |
30 | Budapest | 09 | X. ker. | György István | talán |
31 | Budapest | 10 | III. ker. | Menczer Erzsébet | talán |
32 | Budapest | 11 | IV. ker. | Zsigmond Barna Pál | talán |
33 | Budapest | 12 | XV. ker. | László Tamás |
|
34 | Budapest | 13 | XVI. ker. | Szatmáry Kristóf |
|
35 | Budapest | 14 | XVII. ker. | Dunai Mónika |
|
36 | Budapest | 15 | XVIII. ker. | Kucsák László |
|
37 | Budapest | 16 | XX. ker. | Földesi Gyula | várhatóan |
38 | Budapest | 17 | XXI. ker. | Németh Szilárd | várhatóan |
39 | Budapest | 18 | XXII. ker. | Németh Zsolt |
|
40 | Csongrád | 01 | Szeged | ? | nem ismert |
41 | Csongrád | 02 | Szeged | B. Nagy László |
|
42 | Csongrád | 03 | Szentes | Farkas Sándor |
|
43 | Csongrád | 04 | Hódmezővásárhely | Dr. Lázár János |
|
44 | Fejér | 01 | Székesfehérvár | Vargha Tamás János | várhatóan |
45 | Fejér | 02 | Székesfehérvár | Törő Gábor |
|
46 | Fejér | 03 | Bicske | Tessely Zoltán |
|
47 | Fejér | 04 | Dunaújváros | Dr. Galambos Dénes |
|
48 | Fejér | 05 | Sárbogárd | Varga Gábor |
|
49 | Győr-Moson-Sopron | 01 | Győr | Simon Róbert Balázs |
|
50 | Győr-Moson-Sopron | 02 | Győr | Kara Ákos |
|
51 | Győr-Moson-Sopron | 03 | Csorna | Gyopáros Alpár Ádám |
|
52 | Győr-Moson-Sopron | 04 | Sopron | Barcza Attila | várhatóan |
53 | Győr-Moson-Sopron | 05 | Mosonmagyaróvár | Dr. Nagy István |
|
54 | Hajdú-Bihar | 01 | Debrecen | Kósa Lajos |
|
55 | Hajdú-Bihar | 02 | Debrecen | Dr. Pósán László |
|
56 | Hajdú-Bihar | 03 | Debrecen | Tasó László |
|
57 | Hajdú-Bihar | 04 | Berettyóújfalu | Dr. Vitányi István |
|
58 | Hajdú-Bihar | 05 | Hajdúszoboszló | Bodó Sándor |
|
59 | Hajdú-Bihar | 06 | Hajdúböszörmény | Dr. Tiba István Csaba |
|
60 | Heves | 01 | Eger | Dr. Nyitrai Zsolt Péter |
|
61 | Heves | 02 | Gyöngyös | Horváth László Dezső |
|
62 | Heves | 03 | Hatvan | Szabó Zsolt |
|
63 | Jász-Nagykun-Szolnok | 01 | Szolnok | Dr. Bene Ildikó |
|
64 | Jász-Nagykun-Szolnok | 02 | Jászberény | Pócs János |
|
65 | Jász-Nagykun-Szolnok | 03 | Karcag | Dr. Fazekas Sándor | vagy Kovács Sándor (helyi önkormányzati képviselő) |
66 | Jász-Nagykun-Szolnok | 04 | Törökszentmiklós | Boldog István |
|
67 | Komárom-Esztergom | 01 | Tatabánya | Bencsik János | marad |
68 | Komárom-Esztergom | 02 | Esztergom | Dr. Völner Pál |
|
69 | Komárom-Esztergom | 03 | Komárom | Czunyiné dr. Bertalan Judit |
|
70 | Nógrád | 01 | Salgótarján | Becsó Zsolt |
|
71 | Nógrád | 02 | Balassagyarmat | Balla Mihály Tibor |
|
72 | Pest | 01 | Érd | Dr. Aradszki András |
|
73 | Pest | 02 | Budakeszi | Csenger-Zalán Zsolt |
|
74 | Pest | 03 | Szentendre | Hadházy Sándor |
|
75 | Pest | 04 | Vác | Rétvári Bence |
|
76 | Pest | 05 | Dunakeszi | Dr. Tuzson Bence |
|
77 | Pest | 06 | Gödöllő | Vécsey László József |
|
78 | Pest | 07 | Vecsés | Dr. Szűcs Lajos |
|
79 | Pest | 08 | Szigetszentmiklós | Bóna Zoltán |
|
80 | Pest | 09 | Nagykáta | Czerván György |
|
81 | Pest | 10 | Monor | Pogácsás Tibor |
|
82 | Pest | 11 | Dabas | Pánczél Károly |
|
83 | Pest | 12 | Cegléd | Földi László |
|
84 | Somogy | 01 | Kaposvár | Gelencsér Attila |
|
85 | Somogy | 02 | Barcs | Szászfalvi László |
|
86 | Somogy | 03 | Marcali | Móring József Attila |
|
87 | Somogy | 04 | Siófok | Witzmann Mihály |
|
88 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 01 | Nyíregyháza | Szabó Tünde sportállamtitkár |
|
89 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 02 | Nyíregyháza | Dr. Vinnai Győző |
|
90 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 03 | Kisvárda | Dr. Seszták Miklós |
|
91 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 04 | Vásárosnamény | Dr. Tilki Attila |
|
92 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 05 | Mátészalka | Kovács Sándor |
|
93 | Szabolcs-Szatmár-Bereg | 06 | Nyírbátor | Dr. Simon Miklós |
|
94 | Tolna | 01 | Szekszárd | Horváth István | alternatíva lett volna a Tolna Megyei Kormányhivatal vezetője, Horváth Kálmán, aki 2006-tól a szekszárdi közgyűlés Fidesz-KDNP-s tagja, 2009-től a szekszárdi Fidesz-csoport vezetője volt, de NEM |
95 | Tolna | 02 | Dombóvár | Potápi Árpád |
|
96 | Tolna | 03 | Paks | Hirt Ferenc | kérdéses, mert egyes források szerint nem ő, sőt: nincs jelölt |
97 | Vas | 01 | Szombathely | Dr. Hende Csaba |
|
98 | Vas | 02 | Sárvár | Ágh Péter |
|
99 | Vas | 03 | Körmend | V. Németh Zsolt |
|
100 | Veszprém | 01 | Veszprém | Ovádi Péter |
|
101 | Veszprém | 02 | Balatonfüred | Dr. Kontrát Károly |
|
102 | Veszprém | 03 | Tapolca | Fenyvesi Zoltán |
|
103 | Veszprém | 04 | Pápa | Dr. Kovács Zoltán |
|
104 | Zala | 01 | Zalaegerszeg | Vigh László |
|
105 | Zala | 02 | Keszthely | Manninger Jenő |
|
106 | Zala | 03 | Nagykanizsa | Cseresnyés Péter |
|