Mintha nem is lenne járvány: jó decembert zárt a kiskereskedelmi forgalom
Továbbá közölték, az árstop miatt éberen figyel a fogyasztóvédelem, nincs menekvés.
A kiskereskedelmi forgalom tavaly decemberben is a koronavírus megjelenése előtti időszakra jellemző mértékben bővült – mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára csütörtökön az ITM Facebook oldalára feltöltött videóban.
A KSH csütörtöki közlése szerint tavaly decemberben a naptárhatástól megtisztítva 6,2 százalékkal, a nyers adat szerint 6,7 százalékkal, az év egészében – a nyers és a kiigazított adat szerint egyaránt – 3,5 százalékkal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma.
Cseresnyés Péter hozzátette, az ágazat teljesítményjavulása 2021-ben hat hónapban érte el vagy múlta felül a hat százalékos szintet. Közölte:
folytatódott az elektronikus kereskedelem lendületes térnyerése is, a december minden idők legerősebb hónapja volt az online értékesítésben. Az internetes és csomagküldő kereskedelem éves forgalma 2020-ban lépte túl először az 1000 milliárd forintot, 2021-ben már jócskán 1300 milliárd forint fölé nőtt.
Az államtitkár kiemelte, hogy az idén számos intézkedés javítja tovább a magyar családok életminőségét és vásárlóerejét. Példaként említette, hogy a minimálbér emelése vagy a tizenharmadik havi nyugdíj kifizetése a háztartások bevételeit növeli. A családi adóvisszatérítés és a fiatalok szja-mentessége pedig több pénzt hagy az embereknél.
Cseresnyés Péter elmondta, hatféle, nagy mennyiségben fogyó élelmiszer február elsejétől három hónapon át legfeljebb a tavaly október közepi áron árusítható. A limitált áraknak köszönhetően havonta több ezer forintot takarítanak meg a háztartások.
A fogyasztóvédelem országszerte ellenőrzi, hogy a termékek a megfelelő áron, kellő mennyiségben, az előírt tájékoztatás mellett kaphatók-e az üzletekben
– ismertette az államtitkár.
A kiskereskedelmi forgalom 2010 januárjához képest majdnem másfélszeresére nőtt Magyarországon. A régióban a csehországival megegyező bővülés kétszeresen múlja felül az uniós átlagot – mondta Cseresnyés Péter az ITM közösségi oldalán.
(Kiemelt kép: Hatósági áras termékek Budapest egyik élelmiszerüzletében. Fotó: Palágyi Barbara / 168.hu)