Indul a sportlétesítmény-menedzsment szak a Zsigmond Király Egyetemen
Sportlétesítmény-menedzser képzés indul februárban a hamarosan Milton Friedman Egyetemként működő Zsigmond Király Egyetemen, a Testnevelési Egyetem szakmai támogatásával. A képzés 3 féléves, az első félév február közepén indul, 34 hallgatóval.
Az egyetem azért indítja el a hiánypótlónak szánt sportlétesítmény-menedzseri képzését, mert erre a szakmára – a kormány ez irányú beruházásaitól nem elvonatkoztathatóan – komoly igény mutatkozik. A szak elindításáról szóló mai sajtóreggelin elhangzott: az Európai Unióban kilencmillió sportedző, kétmillió orvos és hatmillió pedagógus dolgozik. Magyarország sikeréhez e hatalmas piacon nemcsak kiváló sportolókra, de jól képzett szakemberekre is szükség van. Ezt a törekvést szimbolizálja, hogy a sportlétesítmény-menedzsment szak védnöki tisztségét Simicskó István honvédelmi miniszter, Szabó Tünde sportért felelős államtitkár és Fürjes Balázs, kiemelt beruházásokért felelős kormánybiztos is elvállalta.

Szatmári Péter rektor az eseményen arról beszélt, hogy az elmúlt években rengeteg új sportlétesítmény jött létre, ami annak is köszönhető, hogy 2010 óta stratégiai ágazattá vált a sport. Ez szerinte jó folyamat, hiszen a sport erősíti az emberi közösségeket, miközben biztosítja a fenntartható fejlődést is. Ugyanakkor olyan vezetőket kíván, akik egyesítik magukban a vezetői, a kommunikációs, a pénzügyi a rendezvényszervezői informatikai készségeket. Akár stadionról, sportcsarnokról vagy uszodáról van szó, képesek azt sikeresen üzemeltetni, hosszú távon, fenntartható módon – tette hozzá az egyetem rektora.
Markovits László, a Vasas elnöke egyetértett azzal, hogy a sportingatlan-fejlesztés valóban indokolja a képzést. „A szakembereknek azt kell biztosítaniuk, hogy ezek a létesítmények minél kisebb költséggel minél több bevételt generáljanak. Azt a középutat kell megtalálni, hogy minél kevesebb állami forrásból, a sportszakmát szem előtt tartva működtessék a létesítményeket”, tette hozzá.
Deutsch Tamás, az MTK elnöke arra tette a hangsúlyt, hogy a sport szerepe nemcsak az egészségmegőrzés, hanem az esélyteremtés is. Ugyanakkor ez egy gyorsan fejlődő üzletág, ami az európai gazdaság fejlődéséhez nagyban hozzájárul.
Gergely István, a Budapesti Honvéd ügyvezető elnöke szerint a magyar sport infrastruktúra-fejlesztése a reneszánszát éli, de „egy jó gazda nélkül” sokba kerül a fenntartása. Az ehhez értőket már most is keresik a piacon, ezért úgy véli a szakember, lesz igény a szakemberekre.
Szatmári Péter kérdésünkre elmondta: nagy hangsúlyt helyeznek a gyakorlati képzésre, a helyszínt ehhez az első félévben a Groupama Aréna biztosítja.