Íme a titok, amit a Fidesz rejteget

Legyenek nyilvánosak az önkormányzatok és a kormány tanácsadói szerződései – javasolta a minap közleményében Karácsony Gergely, LMP-s országgyűlési képviselő. Bár az elképzelésnek elvileg nincs akadálya, úgy tűnik, az érintett pártok nem foglalkoznak az üggyel.

2010. június 25., 16:30

Karácsony Gergely, az LMP országgyűlési képviselője a minap közleményben szólította fel a kormányt és az önkormányzatokat, hozzák nyilvánosságra tanácsadói szerződéseiket. A képviselő, bár korábban már többször megette, most azért kezdeményezte újra az iratok átláthatóságát, mert a szakértőkkel kapcsolatos „ármánykodások” őt is elérték a Magyar Nemzet hasábjain, ahol – közleménye szerint – valótlanságokat állítottak róla.

Ezért azt javasolta, minden ilyen jellegű szerződés kerüljön ki a honlapokra, beleértve az önkormányzatokat, a kormányt, az ellenzéki frakciókat, állami vállalatokat és háttérintézményeiket. Hisz a nyilvánossággal minden esetleges félreértés elkerülhető és megelőzhető.

Idealisztikus.

Mégis jogos a felvetés. A tanácsadás közpénzből történik, így az adófizetőknek jogukban áll tudni, mire költik a forintjaikat, és még a titoktartási kötelezettség sem vonatkozik rájuk.
Az ötlet nem új, de eddig egytől-egyig minden kísérlet sikertelenül zárult. Pedig az elképzelésnek elvileg nincs sem jogszabályi, sem más akadálya. Ráadásul az aktuális ellenzék időről időre látványosan és hangzatosan szólítja fel az éppen hatalmon lévő kormányt arra, tegye nyilvánossá a tanácsadói szerződéseit.

Karácsony már említett közleményét egyenesen az illetékes Közigazgatási és igazságügyi miniszternek címezte: „…arra kérem Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettest, hogy a kormány hozza nyilvánosságra az összes - már megkötött vagy a későbbiekben megkötésre kerülő - tanácsadói szerződését. Ugyanerre kérem az önkormányzati vezetőket, akik szintén nagy számban alkalmaznak tanácsadókat – nemegyszer a médiában rendszeresen szereplő politológusok személyében”.

Nincs válasz

Kíváncsiak voltunk az érintett pártok véleményére, hozzáállására, esetleges kifogásaira.

Az MSZP sajtóosztályától rövid, lakonikus választ kaptunk: a szocialista frakciónak egyelőre nincs kialakult álláspontja az ügyben, érdemben még nem foglalkoztak a felvetéssel. Ígérték, néhány héten belül lesz véleményük, amiről majd tájékoztatni fogják a sajtót és a közvéleményt.

A Navracsics Tibor vezette Közigazgatási És Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációs Államtitkársága pedig megkeresésünkre, többszöri ígéret ellenére, még csak nem is válaszolt.