„Ilyet utoljára a Bokros-csomag idején láttunk”
Az LMP szerint az Orbán-kormány rossz gazdaságpolitikájának következménye miatt nőtt egy év alatt 6,6 százalékkal az infláció. Az ellenzéki párt úgy számol, hogy a pénzromlás a „legújabb, Matolcsy-féle megszorítások” miatt várhatóan tovább fog gyorsulni.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön hozta nyilvánosságra jelentését, amelyik szerint a fogyasztói árak szeptemberben 0,4 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 6,6 százalékkal haladták meg az egy évvel azelőtti szintet. Egy hónap alatt jelentősen emelkedett az üzemanyagok és a dohányáruk ára, míg árcsökkenés volt a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások körében. Az infláció 2008 augusztusa óta (6,5 százalék) nem volt ilyen magas, a mostaninál magasabb 2008 júliusában (6,7 százalék) volt – adta hírül a KSH.
Vágó Gábor az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében erre reagálva azt írta: az árak emelkedése a kormány elhibázott gazdaságpolitikájának következménye. „Orbán Viktor és Matolcsy György a magas jövedelműek plusz pénzhez juttatása és a haverok zsebeinek kitömése miatt hiányzó összeget újabb és újabb adóemelésekkel teremti elő” – tette hozzá a képviselő, aki rámutatott: az adóemelések inflációs hatását mutatja, hogy a KSH szerint változatlan adótartalom mellett csak 4,1 százalék lenne az áremelkedés mértéke. A politikus úgy fogalmazott: az átlag alatt keresők reáljövedelme olyan mértékben csökken, mint „amilyet utoljára a Bokros-csomag idején láttunk”. Ha a kormány bevezeti a segélyplafont és tovább folytatja a szegényebbeket terhelő megszorításokat, akkor a legrászorultabbak teljesen kilátástalan helyzetbe kerülnek – írta.