Illés: Újra állami kézbe kerül az árvízi védekezés
Átcsoportosít és új forrásokat is teremt az árvízvédelemre a kormányzat. Közmunka-program segíti a helyreállítást.
Visszaveszi az állam az árvízi megelőzést és védekezést az önkormányzatoktól, az árterületi építkezésre lehetőséget adó jogi kiskaput pedig bezárja - nyilatkozta Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában csütörtök este. A külsős megbízások rendszeréről azt mondta: annak vége, a vízügyi igazgatóságoknak kell elvégezniük a feladatokat.
A 21/2006-os kormányrendelet teszi lehetővé az önkormányzatoknak, hogy amennyiben úgy gondolják, nagyvizi mederben, azaz ártéren is kiadhassanak építési engedélyt. Ezt a passzust, ezt a jogi kiskaput tervezzük kivenni a rendeletből, hogy többé egyetlen önkormányzat se adhasson engedélyt épület elhelyezésére nagyvizi mederben - nyilatkozta a Duna Televíziónak Illés Zoltán szakpolitikus, környezetvédelmi államtitkár.
Az állam visszaveszi
Emlékezetes: Illés nemrég élesen bírálta Miskolc önkormányzatát és mindazokat a személyeket, akik hozzájárultak, hogy Felsőzsolca és Miskolc között a Sajó árterében bevásárlóközpontok épülhessenek. Egy újabb engedélyt bíróságon támad meg, a már megépült áruházakat pedig le akarja bontatni az államtitkár.
Az ehhez hasonló ügyek is indokolják, hogy az állam visszavenni készül az árvízi védekezést az önkormányzatoktól. Amit eleve helytelen volt évekkel korábban "rálőcsölni" a helyhatóságokra, akiknek se műszaki embere, se berendezései, se szaktudása nincs - hangzott az érvelés.
Mind az árvízi megelőzést, mind az árvízi védekezést éppen ezért visszaveszi az állam, aminek Illés Zoltán szerint az önkormányzatok is örülnek.
Több embert a gátra
Mindez viszont azt a feladatot is jelenti, hogy az ország lakossága legalább egy százalékának, azaz tízezer embernek kellene nap mint dolgoznia az árvizek megelőzésén - jelentette ki az államtitkár. Ezért a négyezer fős "vízügy" helyett, egy, a rendszerváltás előttihez hasonló, "félkatonai jellegű" szervezetet álmodik, amely készíti a védelmi terveket, tisztítja a csatornákat, rendelkeznek a szükséges eszközökkel és a pénzzel.
A sürgős feladatok közé sorolta Illés Zoltán az apróbb munkálatok közül például a záportározók megépítését a Hernád, Sajó, Ipoly mentén. Emellett természetesen a nagyobb beruházásokat is tervezni és folytatni kell - hangoztatta.
Meglesznek a források
A szükséges többletforrásokat is megtalálják - ígéri Illés Zoltán.
A kormány költségvetéséből többet kell fordítani az árvízvédelemre. Ugyancsak többet kell "kihasítani" ilyen célra a környezetvédelmi államtitkárság büdzséjéből is. A zöldtárca tavalyi, 48 milliárdos keretéből mindössze egy milliárd jutott árvízi célokra. Ezen változtatni kell, akár úgy is, hogy más célokra kevesebb jut majd - nyilatkozta Illés Zoltán. Ezeket a forrásokat azonnali ügyek és helyzetek megoldására fordítják.
A harmadik forrásként jelölte meg azokat a környezetvédelmi pénzeket - például a termékdíjakat - amelyeket eddig a kormányok nem szedtek be. Ez a kormány beszedi, s így ebből is át lehet csoportosítani vízügyi beruházásokra illetve fenntartásokra. Jellemzően közepes nagyságrendű és közepes időtávú terveket finanszírozna ebből a zöld államtitkárság.
A negyedik bevételi csatornaként megjelölt uniós forrásokat - lévén ezek hosszú idő alatt és kissé nehezen lehívhatók, továbbá előfinanszírozást is igényelnek - inkább a hosszú távú programok megvalósítására szánják.
Illés Zoltán évente tízmilliárd forint körüli összegben jelölte meg azt a nagyságrendet, amelyből mind a szinten tartást, mind a fejlesztést meg lehetne valósítani az árvízvédelemben és megelőzésben.
Közmunka-program az árvíz után
Ugyancsak itt, a Közbeszéd csütörtöki adásában beszélt arról Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy árvízi közmunkaprogramot készít elő a kormány, kétezer ember kaphat így munkát.
Az államtitkár elmondta: több mint 260 millió forinttal biztosítanak egy hónapig munkát romáknak és más hátrányos helyzetű embereknek az árvízi helyreállítási munkálatokban.Már ezt a közmunka-programot is - az önkormányzatok helyett - a vízügynek írták ki, mivel utóbbi komplex térségeket képes átlátni és kezelni a munkaerő vonatkozásában.
A következő időszakban a kormány az önkormányzatoktól tervezi átcsoportosítani a közfoglalkoztatásban lévőket az értékteremtő közmunkákra, például az árvízi megelőzés területére - nyilatkozta a kormány hosszabb távú teveiről Czomba Sándor.