Illegális szendvicsüzem mérgezte meg a határvadászokat

Toxint termelő baktériumot mutattak ki a laborvizsgálatok azokban az ételekben, amelyek elfogyasztása után 126 rendőr megbetegedett a déli határnál – értesült a Magyar Nemzet. A Nébih szerint illegálisan működő szendvicskészítő műhelyből jött a felvágott.

2017. január 27., 10:20

B. cereus nevű baktérium volt a január 2-ai ebédre elfogyasztott párolt rizsben, illetve egy szendvicskészítő műhelyben csomagolt tavaszi felvágottban - írja a Magyar Nemzet.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a lap érdeklődésére azt közölte, hogy a megbetegedések után négy Bács-Kiskun, Csongrád, illetve Békés megyei helyszínen, az érintett járási hivatalok közreműködésével végeztek ellenőrzéseket. Vizsgálták a kiskunhalasi Csipke Hotel Kft. Expressz éttermét (ahol a közlés szerint január 2-án ettek az érintettek), az AMO Bt. orosházi szendvicskészítő műhelyét, illetve a cég szegedi élelmiszercsomag-összeállító műhelyét, továbbá a Hungaro-Food 2009 Kft. békésszentandrási húsüzemét.

A rizs ételmintájából nagy mennyiségben, a tavaszi felvágottból alacsonyabb csíraszámban toxint termelő B. cereust mutattak ki, amely akut bélrendszeri tüneteket okozhat.

A Nébih azt is közölte, hogy mivel az orosházi szendvicskészítő műhely, illetve a szegedi élelmiszercsomag-összeállító műhely „illegálisan – bejelentés, illetve külön engedély nélkül – működött, tevékenységüket azonnali hatállyal felfüggesztették”. A lap kérdésére a hotelnél azt mondták: valóban voltak náluk ellenőrzések, de az eredményről még semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak. Az orosházi szendvicskészítő műhely szintén nem kapott hivatalos tájékoztatást, szerintük ugyanakkor nem illegálisan végezték a tevékenységet, csupán annyi történt, hogy az egyik üzemükben nem volt almamosó, illetve a két üzem közötti távolság több volt a szabályokban megjelölt 40 kilométernél, így ezt már ipari jellegű tevékenységként kellett volna végezniük.

A szendvicskészítéssel az ellenőrzések után felhagytak a fő tevékenységként egyébként épülettakarítással foglalkozó cégnél. A rendőrségi holnap szerint az említett betéti társasággal a rendőrség korábban is állt már szerződésben, például 2013-ban több kapitányságon takarítási tevékenységgel bízták meg őket - írja a Magyar Nemzet.