Horváth András: Áfamentes hálózat

„A Bunge étolajgyártó cég vezetőit két, magas rangú, kormányzathoz köthető tisztviselő kereste meg korrupciós szándékkal” – állítja a 168 Órának Horváth András, a NAV volt szakkoordinátora. Ő az, aki tavaly karácsony előtt feljelentette az adóhivatalt ezermilliárdos áfacsalás eltussolásának gyanújával.

2014. október 31., 12:15

Zöld dossziéja – amelyben a bizonyítékai voltak – védjeggyé vált. Közérdekű bejelentő, mégis ellene zajlik eljárás. Horváth azt mondja, a mostani korrupcióról belső informátoroktól hallott.

Tőle függetlenül több internetes lap, köztük az Index.hu is arról írt, az „üzlet”, amit kormányhoz közeli emberek kínáltak, pofonegyszerű volt: „Ha a cég pénzzel támogat egy, az ajánlattevők által megnevezett alapítványt, akkor elintézik, hogy a NAV az amerikai céget is békén hagyja.”

A Bunge Zrt. két évvel ezelőtt jelezte a kormánynak, hogy áfacsalók külföldről áfamentesen hoznak be étolajat, és így olcsóbban tudják adni a terméket, mint a magyarországi előállítók, akik csak 27 százalékos áfával sújtott olajat tudnak a piacra dobni.

Megkerestük a Bunge Zrt.-t. Andrzej Różycki, a cég igazgatóságának elnöke nevében azt a választ kaptuk: „2012-ben hazai élelmiszer-ipari cégek nyilvános szakmai fórumot hoztak létre annak érdekében, hogy együttműködjenek a kormánnyal az alapvető élelmiszerek általános forgalmi adójának lehetséges csökkentése érdekében.”

A fórum – az üggyel kapcsolatos hatásvizsgálat nyilvánosságra hozatala után – tavaly megszűnt.

Różycki szerint „ezeket a tényeket a napokban összefüggésbe hozták bizonyos diplomáciai hírekkel. Cégünknek nincsen tudomása semmiféle ilyen összefüggésről, ezért ezeket nem is tudja kommentálni.”

Horváth András talált összefüggést: a Bunge cég neve – más vállalatok mellett – szerepel az elhíresült zöld dossziéban is. Adatai szerint az étolajcégek terménybeszállítói több kamucég közbeiktatásával olyan hálózatot üzemeltettek, amelyek arra szakosodtak, hogy kikerüljék az áfabefizetést. Az persze kérdés, hogy erről tudtak-e az olajgyártók.

A piramis alján álltak a termelők, akik a napraforgót termesztették. Ők eladták azt egy szlovák cégnek, így nem kellett áfát fizetniük. A külföldi vállalat ismét behozta Magyarországra a terményt, persze ő is áfamentesen, ezután több áttételen keresztül jutott el az áru az étolaj-előállító cégekig. Mindenki rátett egy kis hasznot, de a végén még így is olcsóbb lett az alapanyag, mint ha a termelő közvetlenül az olajgyártónak adta volna el a terményét.

Horváth András szerint nemcsak így csalnak, hanem a már elkészült termékek, például a cukor, a tej, a kávé és az étolaj áfájával is. Ilyenkor mindegyik árut a forgalomba hozatal előtt „megutaztatják” Szlovákiába, így nem kell utána áfát fizetni. A szakember szerint az adóhivatal jelenleg állam az államban, igazi kormányfelügyelet nélkül, és olykor oligarchák, nagyvállalkozók és politikusok megrendeléseit teljesíti.

A közvéleményt felzaklatta az is, hogy Vida Ildikót, a NAV elnökét a schwechati repülőtéren érte utol az RTL Klub, amint a botrány közepén szabadságra utazott. A csatorna tudni vélte, hogy helyettese is a főnökével tartott, de vannak, akik ezt vitatják.

Ha igaz a megvesztegetésről szóló hír, akkor Horváth szerint ebbe a mechanizmusba tenyerelhettek bele a kormányzathoz köthető emberek: ha fizetsz, a másik kereskedő adóellenőrzést kap. Horváth András úgy gondolja, most sem a nagyhalakat kapták el, nem róluk szól Varga Mihály bejelentése.

A nemzetgazdasági miniszter azt mondta, feltártak egy bűnszervezetet, amelyik áfabefizetés nélkül különböző élelmiszer-ipari termékeket – például cukrot, étolajat, kávét – hozott be Magyarországra Szlovákiából és Csehországból, valamint Ausztriából. Varga szerint az adónyomozás a Vénusz étolajat előállító Bunge Zrt. információi alapján indult.

14:33

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.