Hoffmann visszavonult: marad a Corvinus

Hoffmann Rózsa meghátrált, de a hallgatók mégis demonstrálnak. Nem szűnik meg egyetlen egyetem sem - legalábbis a most nyilvánosságra hozott felsőoktatási törvény tervezete szerint. Az egyetlen változás a már korábban bejelentett Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozása. A HÖOK szerint nem történt előrelépés a mai tárgyalásokon, így 27-én demonstrálnak a hallgatók.

2011. október 18., 18:24

Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkára a közoktatás-politikai tanácson tárgyalt ma a hallgatók képviselőivel. Nyilvánosságra hozták az új felsőoktatási törvény tervezetét is, amelyet a kormány már egyszer visszadobott. A kormany.hu oldalon közzétett dokumentum szerint október 23-áig bárki véleményezheti a munkaanyagot. A jogszabály-tervezet egyes számú melléklete szerint januártól csupán egyetlen ponton változna az állami fenntartású intézmények száma: a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozásával két intézmény eddigi önállósága megszűnik (a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemé és a Rendőrtiszti Főiskoláé), így a jövőben 29 helyett 28 állami felsőoktatási intézmény működhet tovább.

Egyetlen állami fenntartású egyetemet vagy főiskolát sem szüntetnek meg - legalábbis a most nyilvánosságra hozott felsőoktatási törvény tervezete szerint. Az egyetlen változás a már korábban bejelentett Nemzeti Közszolgálati Egyetem létrehozása - írta az MTI-re hivatkozva a

Népszabadság.

Még nem végleges

Mindez nem jelenti azt, hogy ez a struktúra hosszú távon is feltétlenül megmaradna, hiszen a törvény bármikor módosítható, ráadásul a törvénytervezet szerint a kormány továbbra is számos területen felhatalmazást kapna arra, hogy rendelettel szabályozza a felsőoktatási intézmények életét: egyebek mellett a kutatóegyetem minősítés feltételeit, a minősítésre tekintettel megállapított támogatás felhasználási feltételeit, továbbá "a felsőoktatási intézmény minimális, létesítési és működési feltételeit", valamint az "alap- és mesterképzés képzési területeit, képzési ágait, szakjait, az azokhoz rendelt kreditek számát, valamint az indítással összefüggő eljárási rendet" - írta a NOL.



HÖOK: nem történt előrelépés, demonstrálnak a hallgatók

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szerint nem történt előrelépés a keddi, az új felsőoktatási törvényről a minisztérium vezetőivel folyatott megbeszélésen; a hallgatói szervezet megtartja október 27-re meghirdetett demonstrációját.

Nagy Dávid, a szervezet elnöke az MTI-nek azt mondta, a lényegi dolgokban továbbra sincs egyetértés. Azzal kapcsolatban, hogy a hallgatói szerződésekre vonatkozóan a kedden nyilvánosságra hozott törvény megengedő, azt mondta: az államilag finanszírozott hallgatókkal kötelező lenne szerződést kötni, s erre annak lenne lehetősége, aki önköltséges formában tanul.

A HÖOK elnöke ugyanakkor előremutatónak nevezte Halász János parlamenti államtitkár javaslatát, hogy az egyeztetések a normaszöveg szintjén folytatódjanak. Ezen részt vesznek - jelezte.

Még egyeztetnek

Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az egyeztetések után újságíróknak úgy nyilatkozott, folytatódnak az egyeztetések az új felsőoktatási törvény két legvitatottabb pontjáról, a hallgatói szerződésekről és az önköltséges képzésről. Réthelyi Miklós azt mondta, hogy a szerződés az állami támogatással tanuló hallgatóknak egyfajta figyelmeztetés lenne arra, hogy a támogatásért cserébe munkát várnak el tőlük a végzés után. Ha azonban nem akarnak részt venni a magyar társadalom életében, ennek bizonyos hátrányos következményei lesznek - fűzte hozzá. Az önköltséges képzésről azt mondta, hogy tudomásul kell venni, az államnak megfontoltan kell a támogatásokat biztosítania, "hitelből nem tudunk élni". Mind a két kérdésben a tárgyalások folytatódnak, és számítanak a HÖOK képviselőire - hangsúlyozta.

Hoffmann Rózsa a tárgyalások eddigi menetéről elmondta: az elmúlt egy évben több mint 12 alkalommal találkozott a hallgatói képviselettel, s az egyeztetések során csökkent a vitatott pontok száma. Megjegyezte, a HÖOK mintegy 20 javaslatát beépítették a törvénytervezetbe. Az államtitkár kiemelte: a jogszabály szövege a parlamenti végszavazásig változhat.

Hoffmann Rózsa szavai szerint napokon belül kidolgoznak két-három hallgatói szerződésmintát, a HÖOK képviselői ugyanis azt mondták, hogy ez a passzus mindaddig vitatott pont marad, amíg a hallgatói szerződés tartalmát nem ismerik.

Az államtitkár ebből azt a következtetést vonta le, hogy ha gyorsan kidolgoznak néhány mintaszerződést, akkor megvan a közös tárgyalási alap. Azt kérte, a hallgatók is tegyenek javaslatot - közölte, hozzátéve: magától értetődő, hogy munkahelyet kell biztosítani, mert különben a szerződésnek az állam részéről nem lesz meg a feltétele.