Hoffmann összeszorította a száját: nincs alku
"Baltazár inkább meghal, de nem alkuszik" - ez volt Bodrogi Gyula egyik jelmondata a nyolcvanas évek kultikus tévésorozatában, a Lindában. Hoffmann Rózsa szemlátomást sokat nézte a sorozatot, mert kísértetiesen hasonló reakciót váltott ki belőle a hallgatók tiltakozása a felsőoktatási keretszámok miatt. Mindezt annak ellenére, hogy hamar bebizonyosodott: a preferált szakokon egyre több a munkanélküli.
Nem vonja vissza a kormány a felsőoktatási keretszámokat - erről Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár beszélt csütörtökön a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában, a Hallgatói Hálózat előző napi demonstrációján elhangzottakra reagálva. A KDNP-s politikus mindössze annyi engedményre volt hajlandó, hogy közölte: nyáron a felvételi eredmények után lesznek olyan adatok birtokában, amelyeket elemezni fognak, és ha szükséges, akkor változtatnak. Addigra azonban a mostani felvételizők vagy beletörődnek a sorsukba, vagy tovább tüntetnek; a hírek szerint ez utóbbi valószínűbb.
– Mióta megkezdődött a felsőoktatás és a köznevelési rendszer átalakítása elég sűrűn kaptunk ultimátumokat és ilyen felszólításokat, ezek többnyire politikai célzatú üzenetek. Mindent megfontoltan készítettünk elő, a visszavonást nem gondoljuk komolyan - fogalmazott Hoffmann Rózsa.
A szakmaiság érvét azonban mind a Hallgatói Hálózat, mind a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) cáfolta. A szakszervezet véleménye szerint jelentős hagyománnyal bíró, népszerű és hatékony műhelyek jutnak a tönk vagy a megszűnés szélére. „Nem tolerálható az az elképzelés (most már törvény), mely a továbbtanulni szándékozó fiatal egzisztenciális hátterétől teszi függővé a vágyott képesítés megszerzését" - tette hozzá Mendrey László, a PDSZ elnöke. A PDSZ elengedhetetlennek tartja, hogy az érintettek álláspontját tolerálva, a törvények átgondolt, ész- és okszerű módosításával ezeket az anomáliákat mihamarabb orvosolják.
Félrebeszél
A kereszténydemokrata politikus azt mondta, vannak bizonyos politikai csoportosulások, amelyek úgy tesznek, mintha mindent lehetne ugyanúgy folytatni, mint eddig, holott nem lehet. Hozzáfűzte: az élet ilyen, a véleményét mindenkinek joga van kifejteni; igen nagy támogatottsággal haladnak előre a felsőoktatási rendszer átalakításában.
Hoffmann Rózsa kiemelte, olyan pályára kell állítani a felsőoktatást, amely lehetővé teszi, hogy mindenki tanuljon, aki akar és tehetséges, de ugyanakkor meg kell felelni a világpiaci kihívásoknak is. Mint hozzátette, olyan szakokra kell koncentrálni az adófizetők pénzét, amelyek hozzájárulnak az ország, a gazdaság fejlődéséhez.
Még az Origónak is sikerült egy cikkben az államtitkár asszony érveit megcáfolnia a keretszámokkal kapcsolatban. A
cikk szerintpályaelhagyókat termelnek a Hoffmann által preferált szakok, a legtöbb természettudományos képzettségű diplomás nem dolgozik a szakmájában, inkább árufeltöltőnek áll, vagy kocsmát nyit."Hónapokkal ezelőtt ismert volt"
A keretszámok módosulása hónapokkal ezelőtt ismert volt, ez nem ért senkit váratlanul, a konkrét számok esetleg váratlanul értek "egy-egy csoportot", de tudni lehetett, hogy változás lesz - hangsúlyozta az államtitkár.
Ezt az érvet Szabó Máté ombudsman cáfolta. Szerinte a felsőoktatási felvételi módosított eljárási szabályai sértik a továbbtanulni akarók jogbiztonságból fakadó jogait. A decemberben elfogadott új felsőoktatási törvény hatására az oktatási intézményeknek át kellett alakítaniuk a képzési rendszerüket, a jövőbeni hallgatóknak pedig mindössze két hetük maradt rá, hogy átgondolhassák, merre tovább.
Még Lázár is bírálta
Lázár Jánosnak, a Fidesz frakcióvezetőjének a kijelentéséről, miszerint nem biztos, hogy a kormány jól mérte fel a magyar valóságot a felsőoktatási keretszámoknál, azt mondta: ilyen nagy változtatásnál senki nem lehet száz százalékig biztos abban, hogy az volt az egyedüli és helyes döntés. Lázár János kérdése bizonyos kételyt fogalmaz meg, és nem állítást - közölte.
Az államtitkár kérdésre kitért arra is, hogy a mostani adatok azt mutatják, nincs változás a felsőoktatási jelentkezések időarányos alakulásában, nagyjából ugyanott tartanak, ahol tavaly ilyenkor, és nem számítanak jelentős csökkenésre.
Tegnap tüntettek, folytatják
Az ELTE jogi karának elfoglalt termében létrehozott hallgatói fórum további egyetemfoglalásokat és egyéb ellenállási lehetőségeket helyezett kilátásba, ha a felsőoktatási törvényt hatályban marad.
A tegnapi egyetemfoglalás során a résztvevők az ELTE jogi karának IX-es termében létrehoztak egy hallgatói fórumot, hogy ennek keretein belül döntsenek a szerdai tiltakozás folytatásának lényeges kérdéseiről. A fórum moderálását végző Walter Richárd a
Hír24-nek elmondta, a hallgatói fórumot nem a Hallgatói Hálózat szervezte, de annak tagjai is részt vettek rajta. A HaHA azonban nem adja hozzá a nevét.Elmondása szerint este 6-kor, mikor a fórum zajlott a IX-es teremben, besétált Király Miklós dékán és azonnal szót kért. Csak azután kapta meg, hogy erről döntöttek a fórum tagjai. A dékán fél 7-ig akart határidő adni a fórum résztvevőinek, hogy elhagyják a termet, de a moderátor szerint ekkor még sok, fontos kérdés volt hátra, amiben dönteniük kellett. A dékán ezt nyugtázta, majd elment. Később leküldtek hozzá egy delegációt. A moderátor szerint látva az egységes fellépést a dékán őket már engedékenyebb hangon arra kérte, hogyha lehet, 8-ig hagyják el az épületet. 6 órától a rendőrök egyébként már senkit nem engedtek be az ELTE ÁJK Egyetem téri épületébe.
Walter Richárd szerint a következő lépés hallgatói sejtek létrehozása, alakulása lesz a felsőoktatási intézetekben és akár gimnáziumokban is. Ha ezek az egyetemi hallgatói sejtek létrejöttek, az ő érdekeik becsatornázására a Hallgatói Hálózatot kérik majd fel.
A tegnapi egyetemfoglaláson alakult hallgatói fórum ultimátumot adott a kormánynak: hétfőn tűzze napirendre a felsőoktatási törvény újratárgyalását, kedden pedig döntsön a visszavonásról. Ha ez nem történik meg hallgatói ellenállást hoznak létre. Arra a kérdésre, nem adtak-e túl rövid határidőt, Walter Richárd úgy fogalmazott, a végzős gimnazistáknak február 24-ig le kell adni jelentkezési lapokat, így minden perc számít. "Még ez előtt kell a nem!"
A moderátor úgy fogalmazott, Vannak még nagyobb akciólehetőségek, köztük további egyetemfoglalások, de "most már Követelünk, fenyegetünk!". A moderátor szerint az ELTE Hallgatói Önkormányzatának "szégyenletes" közleményére hamarosan válasz születik majd.