Hodosán Róza ajánlója

2016. május 30., 09:58

A szociológus vezető egyénisége volt a rendszerváltás előtti demokratikus ellenzéki mozgalomnak. Az SZDSZ egyik alapító tagja és országgyűlési képviselője is volt. Az aktív politizálástól 1998-ban visszavonult; szociológusként dolgozott tovább. „2010 decemberében megfosztottak az állásomtól. Azóta Magyarországon a közszférában semmilyen munkát nem kaphatok” – nyilatkozta korábban lapunknak.

Hodosán Róza a politikában a nyugati liberális eszmék elkötelezett híve. Magánemberként azonban nagyon szereti az orosz kultúrát: az orosz klasszikus írókat, a filmművészetben pedig a Tarkovszkij-féle irányzatot, melyben a költői filmnyelv filozofikus emberi mélységeket tár fel. Tarkovszkij egyik szellemi örököse Andrej Zvjagincev orosz rendező is. Legutóbbi filmje, a Leviatán tarolt a nemzetközi filmfesztiválokon: két éve Cannes-ban a legjobb forgatókönyv, Londonban a legjobb film díját kapta meg. A tavalyi Golden Globe-versenyben a legjobb idegen nyelvű film lett. A The Guardian szerint az alkotás mestermunka. Egy francia filmmagazin azt írta róla: „Kegyetlen portré a korrupt Oroszországról.”

A film nem csak Putyin rettenetes birodalmának hétköznapjait mutatja be: döbbenetes erejű mozgóképes kórrajz a kelet-európai önkényuralmi rendszerek működéséről is. Így aztán nekünk, magyaroknak is fontos tanulságokkal szolgál.

A Leviatánt a hazai mozikban is rendszeresen játsszák, de az internetről is letölthető, DVD-je szintén kapható. Ennek ellenére a honi közönség kevésbé ismeri ezt a remekművet: ezért is ajánlja kedvenc filmjét a nézők figyelmébe Hodosán Róza.

A mű egy észak-orosz tengerparti kisvárosban játszódik, s egy autószerelőről szól. Feleségével, fiával él a településen, ám a házukat meg akarja szerezni a polgármester. Az erőszakos „államosítás” ellen fellázad a főhős, és az igazságszolgáltatásban bízva próbál küzdeni a jogaiért. Esélytelenül, hiszen a helyi rendőrség, sőt az egyház is rég összefonódott már a maffiózó hatalommal. A film ugyanakkor egy zátonyra futott házasság és egy szerelmi háromszög drámája is. Hodosán Róza az elmúlt évek egyik legmegrázóbb alkotásának tartja:

– A Leviatán a hatalomnak kiszolgáltatott kisember szívszorító története. Felkavaró film, amely direkt politikai utalások nélkül ábrázol egy embertelen rendszert. Ugyanakkor tele humorral és költőiséggel is. A fojtogató, kilátástalan életérzéseket gyönyörűen ellenpontozza a lírai, romantikus tengerparti táj. Bravúros az operatőri munka is. A zenéjét a világhírű amerikai zeneszerző, Philip Glass írta. A Leviatánt azoknak érdemes megnézniük, akik nem a könnyed szórakozást, hanem a felejthetetlen élményeket keresik a moziban.