Hitelesség és bizalom – H1N1 ellen
Más vakcinát kaptak a német politikusok, mint amilyet a lakosság. Idehaza pedig a szakmai szervezetek egymással ellentétes javaslatokat tesznek. Minek az alapján döntsön az átlagember? Komáromi Zoltánt, az ÁNTSZ szakmai főfelügyelőjét, háziorvost kérdeztük.
Németországban kiderült, hogy többek közt a minisztereket, a parlamenti képviselőket és a Bundeswehr katonáit más oltóanyaggal oltják be, mint a lakosságot. Ez pedig nem tartalmazza a kockázatos mellékhatásokért felelős adalékanyagot.
Én évek óta ugyanazzal a vakcinával oltatom be magamat, mint amit a betegeimnek ajánlok. Bár szezonális influenza esetében másmilyenhez is hozzá tudnék jutni, de szeretném ismerni azt az anyagot, amit a pácienseknek adok. És a hitelesség kérdése is felmerül: egy védőoltáspárti háziorvos azt az oltóanyagot használja, amit a betegeinek is javasol.
A botrány hatására Angela Merkel is bejelentette, ugyanazzal a vakcinával oltatja be magát, mint amit a lakosság kapott.
Ez a természetes, nem?
Dehogynem, csak a hitelesség már csorbult. Idehaza is vita zajlik tekintélyes intézetek között azon, hogy a terhes nők és 3-5 év alatti gyerekek megkapják-e az oltást. Az Infektológiai Szakmai Kollégium ezt nem javasolja, míg az ÁNTSZ és az Egészségügyi Minisztérium igen. Mi alapján döntsön az átlagpolgár?
A legjobb bizalmi viszony Magyarországon a beteg és a háziorvos között alakult ki. Ha valaki bízik a háziorvosában, akkor kérdezze meg őt. A probléma az, hogy a háziorvosok sem tökéletesen informáltak. Például az Infektológiai Szakmai Kollégium állásfoglalásáról a rádióból értesültem. A kollégiumot mint háziorvos szakmailag kompetens grémiumnak tartom, ezért számomra irányadó az általuk adott javaslat.
A kollégium azt is közölte: kevésnek tűnik az állami forrás, amelyet az ÁNTSZ a lakosság, a háziorvosok és a patikusok felkészítésére fordít. Rosszul informáltságuk pénz kérdése?
Nem a forrás, az odafigyelés kevés. Többször is szóvá tettem, hogy egy ilyen nagy oltási kampány a háziorvosok bevonása nélkül nem lehet eredményes. Meg kell könnyíteni a munkájukat, hogy egyszerűbben szerezzenek információt az oltóanyagról, a mellékhatásokról, az oltással kapcsolatos adminisztrációhoz pedig elengedhetetlen volna az informatikai támogatás. Ma mégis minden háziorvosi praxisban kézzel töltögetik ki azokat az oltóíveket, amelyeken az ÁNTSZ felé el kell számolnunk.
Miért?
Nem kaptunk választ erre.
Az Infektológiai Szakmai Kollégium szerint további probléma a labordiagnosztikai kapacitás hiánya. Vagyis: a labordiagnosztika hosszabb időt vesz igénybe, mint a betegség lefolyása.
A megelőzés most már lényegesebb a diagnosztikánál. Fontos, hogy aki lázas, köhög, az maradjon otthon. Ne menjünk annyiszor zsúfolt helyre, és ha valaki tömegközlekedési járművön köhög, akkor kérjük meg, hogy használjon zsebkendőt. Vagy gyorsan menjünk el a közeléből.