Híd a semmibe
Még a miniszterelnök futballcsapata is kaphatott támogatást az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) pénzéből – állítja az az „alternatív vizsgáló bizottság”, amelynek tagjai szerint százmilliókat költöttek el szabálytalanul a Farkas Flórián rendelkezésére álló keretből. Közben újabb feljelentések születtek a „Híd a munkába” szociális szövetkezet ügyében is, mert az ötmilliárdos uniós forrásból már több mint egymilliárd forintot elköltöttek, de a romák számára eddig új munkahelyeket nem teremtettek.
A munka nélküli cigányok a lábukat sem tehetik be abba az irodába, amelyben egyébként állástalan romák elhelyezésén fáradoznak. A tiltás tényét ugyan nem írták ki a Híd a munkába projektiroda bejáratára, de már több bejutni akaró ütközött zárt ajtóba. A székesfőváros előkelő budai negyedében, a szép kilátásokkal rendelkező Gellérthegy utca 21. előtt állunk. Nevezett irodát nem a Betyársereg bérli 300 millióért, hanem a romák önkormányzata, mégpedig uniós pénzen. A munka nélküli cigányokat mégsem eresztik be az irodába; de nemcsak őket tartják távol onnan, hanem mindenkit, aki tudni szeretné, hogy mire kívánják elkölteni a romafoglalkoztatásra szánt pénzt.
A 168 Óra hűséges olvasói biztosan emlékeznek, hogy mi, vállalva a veszélyt, bejutottunk a munkahelyteremtés boszorkánykonyhájába. Igaz, a projekt vezetője, Winkler Gábor rövid úton kirúgott bennünket. De előtte még lefotóztuk a napfényes irodát, amelyben szolid belsőkert tette elviselhetőbbé a munka nehéz perceit. Megcsodáltuk az elegáns, 31 millióért vett irodabútorokat, a hibátlan forgószékek mellett szerényen búvó plüssfoteleket. A vezetői tárgyalóasztalok mellett jutott kanapéra, teakonyhára, az utóbbiból mindjárt kettőt vettek. Elámultunk az ugyancsak milliókért készült „szóvivői fal” láttán, amelyet a tervezett sajtókampány ízléses darabjának tartottunk. Láthatóan nagyvonalúan költöttek még 31 milliót számítógépes hálózatra, 21 milliót számítógépekre, 19 milliót tanulmányokra. Béreltek autót 10 millióért – utólag kiderült, hogy a világ legdrágább járgányai. Sőt félretettek 30 milliót sajtómunkára is, miközben az újságírókat elhajtották. Szóval nem sajnálták a pénzt a munkahelyteremtő projekt irodáira – kár, hogy eddig még senki nem találkozott olyan állástalan romával, aki az iroda segítségével megélhetéshez jutott.
Hűtlen kezelés
A költekezés először az LMP-s Hadházy Ákosnak, a trafikmutyit leleplező egykori fideszes képviselőnek tűnt fel, aki feljelentést is tett. Ezután fordult csak bírósághoz az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) 12 dühös tagja, mert hiába próbálták beszámolásra késztetni Farkas Flóriánt, akit a munkahelyteremtő szövetkezet elnökeként felelősnek tartottak a pazarlásért. A sikkasztás gyanúját tisztázó önkormányzati közgyűlés azonban határozatképtelennek bizonyult, amit a Farkas embereként számon tartott önkormányzati elnök, Hegedűs István praktikáinak tulajdonítottak.
A feljelentések után a Nemzeti Nyomozó Iroda hűtlen kezelés gyanúja miatt kezdte el a nyomozást, ami, ha az ügy kormánypárti politikust is érinthet, manapság a legritkábban fordul elő. Ezzel párhuzamosan az Emberi Erőforrások Minisztériuma is vizsgálatot kezdeményezett, Balog Zoltán minisztériuma két ügyben – a drága bútorvásárlás és a rekord árú autóbérlet – további vizsgálatot tart indokoltnak, egyben a tárca felhívta az ORÖ figyelmét, hogy a program szervezetét szervezze át. A 168 Óra szerkesztősége érdeklődött, hogy a tízmilliókért készült tanulmányokat olvasták-e. Erre a kérdésünkre azonban a minisztérium sajtóosztálya nem válaszolt. Csak annyit jeleztek, hogy „amennyiben szabálytalansági gyanú merül fel az uniós támogatottságú projektek elszámolása során, a kifizetéseket a minisztérium felfüggeszti”.
Nemcsak lapunk, hanem az ügyet elindító Hadházy Ákos is kifogásolta, hogy a különböző tanulmányok ügyében nem indult vizsgálat, és hogy a 300 milliós budai ingatlanbérlet sem nagyon érdekelte a tárca ellenőreit. A 168 Órának nyilatkozva Hadházy képviselő finoman szólva is nevetségesnek tartotta, hogy a – szerinte – költségvetési csalásnak minősülő bűncselekmény nevezett részleteit a minisztérium nem tisztázta. A tárca ugyan kikérte az ügyben az adóhatóság véleményét, de, mint kiderült, az adóhivatal azért nem kutakodott, mert a minisztériumtól várta a tisztázást, a minisztérium viszont az adóhivataltól. A két hivatal levelezgetése közben a törvénysértőnek nevezett költekezés büntetlen maradhat.
A Híd a munkába program közben mintha mégis lendületet venne: Winkler projektvezető ugyanis felvett a céghez egy szóvivőt Birkás László személyében, aki helyette magyarázza a sajtónak a szövetkezet terveit. Először is a hét régióban vesznek hét irodát – na jó, ez is vásárlás –, s ott ezután már elkezdik a tárgyalást a különböző munkaadó szervezetekkel. Legelőször a hiányszakmákat akarják feltérképezni, hogy az állás nélküli romákat kiképezzék; elsősorban az építőipar, a mezőgazdaság, a környezetvédelem kerülhet szóba. Birkás szóvivő ezenkívül megígérte, hogy betekinthetünk majd az eddig titokban tartott tízmilliós tanulmányokba is. A Türr István Képző és Kutató Intézet pedig tervezi a szakmát adó gyorstalpaló tanfolyamok beindítását. Kíváncsiak voltunk, hogy a projekt indulása óta eltelt másfél év alatt hányan szereztek szakmát a nevezett központban, de erre nem kaptunk választ.
Birkás szóvivő felhívta a figyelmünket, hogy a kormány és Farkas Flórián 2011-ben született megállapodása százezer romát akar a munkaerőpiacra juttatni. Ezt segítené a Híd a munkába programot végrehajtó szövetkezet, amelynek tagjait tíznapos turnusokban már ki is képeztek szövetkezeti tagságra. Összesen 730 kiképzett tagról tudunk. De Birkás szóvivő egyetlen embert sem akar megnevezni, mert „nevet, telefonszámot nem adunk ki”. A cél érdekében felajánlottuk saját szerkesztőségi számunkat, amelyen felhívhatnak bennünket a kiképzett szövetkezeti tagok. Eddig egyetlen hívást sem kaptunk.
Tizedesvessző
A program további részleteiről Farkas Flóriánt szerettük volna kérdezni, de nem tudtuk elérni, a politikus rendre kinyomja hívásunkat. A titkárnője ugyan kedvesen visszahívást ígért, de azt hiába vártuk. Farkas egyébként nemcsak a mi kérésünket, de közvetlen főnöke, Lázár János utasítását is semmibe veszi. A miniszterelnökség vezetője hiába kérte ugyanis, hogy a kormány számára is egyre kínosabbnak látszó ügyről tájékoztassa az LMP képviselőjét. Ikotity István a Farkas által megadott időpontban ellátogatott a megbeszélt gellérthegyi irodába, ahová a vendéglátó, Farkas viszont nem érkezett meg. Lázár parlamenti felszólalásában ezt meglehetősen bosszúsan szóvá is tette.
Farkas mégsem tűnt el teljesen, a baráti médiumnak számító Magyar Hírlapban azt nyilatkozta: „Akik példátlan módon támadnak bennünket, azoknak az igazi problémájuk az volt, hogy a projekt valójában sikertörténet.” Ezt a sikert szeretnék látni Farkas bírálói, ehelyett az úgynevezett „alternatív ellenőrző bizottság” Makai István vezetésével újabb súlyos visszaélésekre bukkanva újabb feljelentéseket tett. A vádak újabb százmilliós hűtlen kezelésről szólnak. (Például szabálytalanul felhasznált százmilliós elnöki keretről vagy utazási költségnek álcázva elcsent tízmilliókról.) Az egyik egri közfoglalkoztatott, Jáger Tamás lapunknak azt mondta, hogy miközben csupán 60 ezer forintos fizetést kapott, 500 ezer forint utazási költséget tudta nélkül elszámoltak a nevére, miközben autója sincs. Állítólag mások nevére négymilliót papíroztak le ugyanígy. Farkas jó politikai érzékét bizonyítja, hogy a Puskás Akadémiának állítólag kétszer is utalt 250 ezer forintot. Ezért is furcsa az önkormányzat cáfolata, hogy „a kiszivárogtatott anyagban Makaiék tévedtek egy tizedesvesszőt”.
A végére jön a meglepő fordulat. Az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Hegedűs István, aki eddig hűséges követője volt Farkasnak, azt nyilatkozta lapunknak, hogy Farkas személye ugyan fontos a cigányságnak, de a munkahelyteremtő projekt menedzsmentjében „teljes körű, radikális” személyi változtatásra van szükség. Hegedűs még azt sem zárta ki egyértelműen, hogy mint OCÖ-elnök ő maga váltsa le Farkas Flóriánt a szövetkezet éléről, de – mint mondta – a döntés előtt még „valakivel” konzultálnia kell. Az „illetékes” nevét nem árulta el; mindenesetre annyi tudható, hogy a miniszteri biztos tisztet is betöltő Farkas Flórián főnöke az államigazgatásban nem más, mint maga a miniszterelnök, Orbán Viktor. Aki ugyan a legritkább esetben engedi el hívei kezét. Csak akkor, ha már a saját népszerűsége kerül veszélybe.